Cupids

Age Group Results

February 11, 2017


Results By FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 70-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Barrientos 9 18 5 22:00.9 7:06/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Magali Leonor 49 40 31 30:22.0 9:48/M
Top

Female 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Draper 22 9 36 32:07.5 10:22/M
2 MIA THOMPSON 1169 8 79 43:23.9 14:00/M
3 SKYLAR THOMPSON 1170 6 85 45:14.8 14:35/M
Top

Female 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaylee Veath 86 13 12 25:29.3 8:13/M
2 Faith Edge 24 13 39 32:28.1 10:28/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 McKenna Stewart 75 16 14 26:31.9 8:33/M
2 NATALIE MOORE 1561 16 27 29:34.8 9:32/M
3 Asia Wood Team Wood 1137 19 67 39:47.3 12:50/M
4 Grace Purcell 65 17 70 40:39.7 13:07/M
5 MACKINZIE KEMNITZ 1174 17 76 41:41.6 13:27/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ELIZABETH CONTRERAS 1557 28 30 30:14.0 9:45/M
2 Emily Barnes 7 26 43 32:51.1 10:36/M
3 Lauren Tilley 81 29 47 34:05.0 11:00/M
4 Sami Kramer 1136 25 99 56:29.4 18:13/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Nunley 1141 33 15 26:34.0 8:34/M
2 Dawnya Ton 82 34 21 27:47.0 8:58/M
3 Dayna Coleman 15 33 46 34:03.9 10:59/M
4 Claire Wootton 94 30 54 35:31.9 11:27/M
5 Alden Harris 37 33 59 36:53.7 11:54/M
6 Julianna Jones 44 31 69 40:17.4 13:00/M
7 Robin Strong 78 33 73 41:13.9 13:18/M
8 Melissa Espinoza 26 30 80 43:26.1 14:01/M
9 Jennie Nguyen 57 31 88 46:45.2 15:05/M
10 Daisy Mendez 55 31 98 53:07.1 17:08/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Rogers-Tracy 71 39 8 22:36.7 7:17/M
2 Alexandra Vargas 84 39 22 28:27.0 9:11/M
3 Mireida Ramirez 67 36 25 29:24.9 9:29/M
4 Megan Wilson 91 37 35 32:02.3 10:20/M
5 Prabha Atluri 6 39 40 32:35.2 10:31/M
6 Holly Draper 21 38 50 34:09.1 11:01/M
7 nany gardner 1149 39 56 36:06.1 11:39/M
8 Lisa Luera 52 39 61 37:17.7 12:02/M
9 Natalie Amberson 1 39 72 41:13.4 13:18/M
10 Dianna Blake 12 38 83 44:46.2 14:26/M
11 Patty Rodriguez 70 36 102 1:01:55.2 19:58/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Winkler 92 43 64 38:03.8 12:16/M
2 Kim Daugherty 18 40 68 39:58.5 12:54/M
3 Crystal Favre 28 40 91 47:06.7 15:12/M
4 Ann Erlandsson 25 43 92 47:32.2 15:20/M
5 Jenifer Grace 36 44 93 47:32.4 15:20/M
6 Martha Kosel 47 42 94 47:33.0 15:20/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pauline Garcia 31 47 38 32:27.5 10:28/M
2 Sandra Campbell 14 47 41 32:47.0 10:35/M
3 Stephanie Walsh 89 46 53 34:46.4 11:13/M
4 Shawntrel Veath 88 45 57 36:21.5 11:44/M
5 Laura Coyne 16 45 62 37:22.3 12:03/M
6 Debbie Giudice 33 49 78 42:36.6 13:45/M
7 Angie Ewing 27 45 81 43:46.5 14:07/M
8 SanJuana Figueroa 29 45 90 46:50.0 15:06/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Blagburn 11 52 42 32:49.4 10:35/M
2 Maria Heldman 39 52 52 34:45.9 11:13/M
3 TERESA CARRILLO 1179 53 100 58:02.4 18:43/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Lowe 51 55 49 34:07.8 11:00/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Wharton 90 61 95 50:16.7 16:13/M
2 Anh Pham 63 60 101 1:00:16.6 19:26/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josette Givens 34 69 96 50:49.2 16:24/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AARON KNOLL 1164 18 1 19:34.9 6:19/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Anderson 2 44 4 21:31.4 6:56/M
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 2480 2480 45 33:15.3 10:44/M
2 Unknown Partic. 1660 1660 74 41:21.6 13:20/M
3 Unknown Partic. 1180 1180 82 44:33.7 14:22/M
Top

Male 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Niccolo Anguiano 4 4 26 29:25.0 9:29/M
2 Parker Nunley 1142 8 34 31:39.6 10:13/M
Top

Male 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Dachowicz 17 10 20 27:40.4 8:55/M
2 Hunter Nguyen 59 12 84 45:01.7 14:31/M
3 Tyler Nguyen 58 13 86 45:39.9 14:44/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor Barron 10 16 2 21:07.3 6:49/M
2 KENDALL TAYLOR 1165 18 3 21:24.6 6:54/M
3 NATHAN WOOD 1556 17 11 25:12.6 8:08/M
4 STEVEN WILKINS 1158 17 23 28:35.6 9:13/M
5 LAYNE KEMNITZ 1176 17 44 32:51.1 10:36/M
6 DOMINICK RAMLLI 1558 17 51 34:16.6 11:03/M
7 JORDAN HEINZ 1160 19 58 36:29.8 11:46/M
8 TYLER WILSON 1175 15 63 37:45.8 12:11/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Mathews 54 24 37 32:21.8 10:26/M
2 CALEB COWDEN 1159 20 55 35:37.1 11:29/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MITCHELL MRONS 1562 25 13 25:48.1 8:19/M
2 Fernando Maldonado lopez 53 27 29 30:09.0 9:44/M
3 MATT ANGEL 1168 27 33 30:42.2 9:54/M
4 Mark Hsu Lovejoy Cupids 118 26 60 37:02.2 11:57/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Yao 95 31 10 24:47.7 8:00/M
2 JONATHAN VACCARO 1157 30 18 27:14.3 8:47/M
3 KARL RABWA 1560 31 32 30:41.2 9:54/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Barrientos 8 36 7 22:29.0 7:15/M
2 Dennis Gillcrese 32 37 48 34:05.1 11:00/M
3 Audi Arellano 5 36 71 40:52.9 13:11/M
4 Greg Loera 50 38 77 42:05.9 13:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Odegard 61 40 6 22:10.0 7:09/M
2 James Veath 87 44 9 24:28.9 7:54/M
3 Brandon Novicke 60 40 65 38:11.0 12:19/M
4 Nick Thomason Bugtussle 1014 41 66 38:26.0 12:24/M
5 Ken Strong 79 40 75 41:22.3 13:21/M
6 David Stoneking 76 42 97 52:32.6 16:57/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Dufresne 23 49 16 26:48.0 8:39/M
2 Jason Smith 74 45 17 27:01.4 8:43/M
3 Randall Thomas 80 48 24 29:09.7 9:24/M
4 Jeffrey Keup 45 48 28 29:42.2 9:35/M
5 Minh Nguyen 56 46 89 46:46.3 15:05/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Grace 35 51 19 27:21.2 8:49/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barton Johnson 42 70 87 45:57.5 14:49/M