Prosper Eagle 5K

Age Group Results

March 24, 2018


Timed by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-65
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-65

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 EMILY TURANO 312 34 9 23:33.5 7:37/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MAGGIE WILLIAMS 310 11 16 24:54.1 8:03/M
2 Lani De La O 218 11 29 28:26.4 9:11/M
3 Mia DeLaney 221 12 47 30:38.3 9:55/M
4 KYLEIGH REA 299 12 48 30:38.6 9:55/M
5 Abby Taylor 330 13 53 31:28.2 10:14/M
6 TORI CHUMAN 327 13 65 34:04.3 11:03/M
7 Rylie Vaughn 280 13 70 34:12.5 11:05/M
8 Addison Miller 240 6 78 37:07.0 12:06/M
9 Aubrey Boehning 207 6 89 43:00.2 13:58/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eliza De La O 219 15 27 28:09.8 9:06/M
2 Emma Hughes 229 17 67 34:09.3 11:02/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitney Agee 202 27 58 32:59.5 10:38/M
2 Meredith Meador 235 25 80 37:11.2 12:02/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMBER BROOKS 311 38 10 23:33.6 7:37/M
2 Amy Bermudez Aubrey TX 205 33 12 24:24.9 7:54/M
3 Cynthia Huchthausen 226 39 20 25:41.1 8:18/M
4 Amy Cooper 214 32 24 27:25.6 8:53/M
5 Lauren Shepherd 276 36 25 27:53.5 9:02/M
6 Juile Huffman 227 34 26 27:54.5 9:02/M
7 JESSICA CROSS 377 33 28 28:10.1 9:05/M
8 LINDY WILCOX 356 33 35 28:58.0 9:22/M
9 Melissa Martin 234 35 43 29:52.4 9:44/M
10 COURTNEY BODINE 309 32 55 32:39.5 10:35/M
11 CYNTHIA MACHOWSKI 308 33 56 32:41.7 10:35/M
12 LACEY TROSTER 358 33 68 34:12.2 11:05/M
13 COURTNEY LANGDON 368 30 69 34:12.2 11:05/M
14 Elizabeth Flores 223 37 72 34:16.8 11:08/M
15 Wendy Gordon 224 36 74 35:22.9 11:31/M
16 Jessi Miller 237 38 79 37:09.4 12:07/M
17 Beth O'Brien 297 38 85 38:33.8 12:29/M
18 Sherry Boehning 206 36 88 42:59.2 13:58/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HEATHER BARABAS 323 45 15 24:47.9 8:03/M
2 Aimee Wilson 313 43 21 26:19.8 8:31/M
3 KELLI SMITH 321 46 31 28:42.8 9:18/M
4 Stacie Shirley 278 49 41 29:51.8 9:41/M
5 JACI BAXTER 379 49 46 30:09.6 9:48/M
6 Jessi Chelf 211 41 57 32:45.5 10:35/M
7 Jeri Vaughn 281 41 61 33:43.5 10:56/M
8 NICOLE DAWSON 293 43 64 33:58.3 11:04/M
9 Darci Tolbert 286 49 76 35:53.6 11:42/M
10 Kara Brinley 208 44 81 38:06.6 12:17/M
11 Cathy Ohl 245 45 96 56:26.0 18:15/M
Top

Female 50 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Agapinan 201 56 50 30:56.5 10:01/M
2 Rebecca Cook 213 57 59 33:12.1 10:47/M
3 Christa Taylor 331 50 60 33:39.7 10:56/M
4 SUSAN FORD 298 58 90 49:07.2 15:57/M
5 Cindy Ryan 291 53 91 49:08.5 15:57/M
6 Maggy Croxville 217 54 92 49:08.8 15:57/M
7 Sharon Manto 290 59 93 49:11.8 15:58/M
8 Denise Wharton Frisco TX 283 62 94 51:04.7 16:35/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SAMUEL KNIGHT 306 13 1 18:29.9 5:58/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabriel De La O 220 12 3 20:50.1 6:44/M
2 Blake Wilson 314 12 4 20:55.1 6:46/M
3 Eli Cordy 215 14 7 22:18.2 7:13/M
4 COLE JACKSON 315 12 11 24:23.3 7:54/M
5 NICHOLAS MANN 348 11 13 24:26.5 7:57/M
6 EVAN PETERMEIER 319 12 17 25:13.9 8:12/M
7 Jackson Washburn 325 10 38 29:17.3 9:27/M
8 Sterling Platt 246 13 39 29:34.1 9:34/M
9 Hunter Tackett 279 13 42 29:51.9 9:39/M
10 Dakota Bach 204 12 52 31:14.3 10:05/M
11 Henry Tolbert 288 13 63 33:57.3 11:04/M
12 Colby Miller 239 10 71 34:15.6 11:04/M
13 Rex Shepherd 277 9 73 34:45.5 11:13/M
14 Clay Washburn 324 10 82 38:21.7 12:24/M
15 Noah Platt 247 12 83 38:22.0 12:24/M
16 Case Chelf 212 10 84 38:25.7 12:24/M
17 Conor Pry 249 13 87 38:43.2 12:31/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryce Earls 222 15 2 19:44.8 6:24/M
2 Luke Cordy 216 17 18 25:22.3 8:12/M
3 Luke Tolbert 289 15 30 28:37.4 9:21/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Myers 242 26 51 31:06.0 10:05/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NICHOLAS JONES 370 38 5 21:12.5 6:51/M
2 JON JAMAR 322 39 6 22:01.0 7:08/M
3 DANIEL MANN 333 38 14 24:30.0 7:58/M
4 DOMINIQUE HUNT 305 31 22 26:36.8 8:38/M
5 JON FERLET 316 37 45 30:00.5 9:45/M
6 Nicholas Miller 238 39 62 33:52.3 11:04/M
7 PAULO DE LA O 376 39 66 34:07.9 11:03/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Chelf 210 47 8 22:33.9 7:18/M
2 JEFF SMITH 320 45 32 28:43.9 9:18/M
3 BYRON DAWSON 295 43 33 28:44.0 9:21/M
4 RODERICK GORDON 328 44 34 28:49.3 9:23/M
5 John Washburn 326 43 37 29:14.0 9:27/M
6 Javier Naranjo 243 47 44 29:58.9 9:44/M
7 Will Pry 248 48 54 32:15.3 10:28/M
8 Samuel Marsh 329 45 75 35:24.9 11:30/M
9 BARRY O'BRIEN 296 47 86 38:39.0 12:30/M
10 Chad Ohl 244 44 95 56:24.4 18:15/M
Top

Male 50 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rusty Shelton 250 64 19 25:30.0 8:14/M
2 Michael Vilello 282 53 23 27:24.3 8:52/M
3 Wesley Taylor 332 55 36 29:10.0 9:29/M
4 Michael Miers 236 56 40 29:37.3 9:37/M
5 Sean Morrison 241 50 49 30:45.8 9:58/M
6 Dave Tolbert 287 55 77 35:54.6 11:42/M
7 Scott Ryan 292 58 97 56:49.3 18:27/M
8 Eric Manto 233 56 98 56:50.0 18:27/M