Stompin Stigma 2017

Age Group Results

September 30, 2017


RESULTS BY FRC RACE CHIP TIMING WWW.RACECHIPTIMING.COM


Men: Top Finishers 0-12 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female TOP 3 OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Maguire 298 25 6 24:30.3 24:33.6
2 Chandelle Ostiguy Flower Mound TX 414 41 11 27:12.9 27:21.4
3 Laura Hart Highland Village TX 467 33 12 27:25.8 27:30.3
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MORGAN DREILING 863 11 47 39:48.7 39:49.4
2 CHLOE ZELLER 491 12 75 56:45.2 56:56.6
3 CARISSA ZELLER 492 6 88 59:50.2 1:00:00.0
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Haleigh Eaves McKinney TX 275 17 54 45:17.7 45:25.1
2 Elise Courville Lewisville TX 270 13 86 59:11.2 59:26.0
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Aguilar Hurst TX 251 25 33 33:52.5 33:52.5
2 PATTY SCHULZ 862 20 60 47:50.7 48:03.1
3 Claire Johnson 293 27 71 56:10.5 56:29.9
4 Brigit Balmer 256 27 72 56:12.8 56:28.1
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hilary O'Hara Plano TX 459 39 20 29:35.2 29:57.0
2 Brandi Reinhardt Carrollton TX 462 34 23 29:58.4 29:58.4
3 Tracee Elrod Elrod 277 35 26 30:33.5 30:35.8
4 Kristen Bell Argyle TX 260 39 34 34:10.3 34:11.7
5 JACQUELINE THOMPSON 480 34 43 37:57.1 37:57.1
6 Angela Sahyouni 431 38 48 40:04.4 40:04.4
7 Crista Bracken Flower Mound TX 264 32 51 43:39.6 43:51.5
8 Rhiannon Bolen 262 39 56 45:20.3 45:37.1
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nicole Helms 288 48 17 29:01.2 29:14.7
2 LYNN WOODARD 490 48 19 29:12.4 29:17.1
3 Dawn Reed TX 461 46 22 29:56.0 29:56.0
4 MICHELLE LANGEBBERG 473 40 29 33:35.7 33:39.2
5 MELONEY NORRIS 497 49 35 34:51.4 34:51.4
6 Erika Wagner McKinney TX 447 40 50 42:57.5 43:03.0
7 Leslie Henry Mckinney TX 289 42 53 45:02.1 45:23.4
8 Donna Tidwell Highland Village TX 439 47 58 45:27.1 45:38.9
9 Catherine Amox 253 48 61 48:16.2 48:36.0
10 Kim Martich Flower Mound TX 299 40 69 56:07.8 56:40.4
11 Tiffany McWilliams 405 48 77 57:38.4 58:00.2
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maria belfield 258 52 15 28:53.7 28:55.6
2 Carolyn Martinez 403 53 16 28:54.1 29:06.0
3 Theresa Scott 432 55 27 32:01.6 32:05.4
4 Cherie Pemberton 419 59 30 33:38.5 33:50.0
5 Mary O'Meara 413 59 31 33:43.4 33:48.0
6 DENISE HERRERA 488 51 38 35:59.8 36:15.0
7 Dawn Galen 284 53 41 36:33.4 36:56.0
8 Melissa Santiago Flower Mount TX 463 53 44 37:58.7 38:03.0
9 Laural Lipari Flower Mound TX 295 52 46 38:41.3 38:44.1
10 Meryl Dieterich Argyle TX 274 55 49 41:23.7 41:32.0
11 Rebecca Belknap 259 59 52 44:01.0 44:13.5
12 Kathy Nelms Lewisville TX 410 55 65 51:34.1 51:50.0
13 Peggy Maggs Flower Mound TX 297 57 74 56:23.9 56:38.2
14 Julie Springer Flower Mound TX 434 56 76 57:37.9 58:00.2
15 Chris Patton Highland Village TX 417 50 78 57:39.9 58:00.4
16 Lisa Pferdner Flower Mound TX 421 58 80 57:58.7 58:26.1
17 Cassandra Gaines Roanoke TX 283 54 82 58:04.1 58:18.2
18 Kristi Martin Flower Mound TX 401 55 83 58:26.6 58:54.0
19 Cynthia Fettig 278 54 84 58:28.2 58:43.0
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Starkey Flower Mound TX 435 61 32 33:47.2 33:52.0
2 Joyce Oldenburg 412 62 36 34:54.9 34:58.0
3 Karen Stonecipher 438 65 62 48:31.0 48:31.0
4 JANICE COULES 494 61 63 49:09.2 51:12.0
5 Marianne Southwick Lewisville TX 433 60 79 57:43.9 58:03.1
Top

Male TOP 3 OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 THOMAS SPOTTERWOOD 485 21 1 21:55.0 21:55.0
2 MAX KRONBORG 483 2 22:59.0 22:59.0
3 Chris Hart Highland Village TX 468 47 3 23:20.0 23:20.0
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Watson Bell Argyle TX 261 9 4 23:20.6 23:20.8
2 Unknown Partic. 471 471 18 29:12.0 29:17.5
3 AUSTEN MEDLOCK 493 10 39 36:10.8 36:25.8
4 Zacchary Courville Lewisville TX 269 12 40 36:20.0 36:20.0
5 Unknown Partic. 475 475 59 47:12.1 47:18.7
6 Unknown Partic. 470 470 66 51:35.0 51:35.0
7 Caleb Voll Lewisville TX 445 9 87 59:12.2 59:27.0
8 Unknown Partic. 498 498 89 1:06:47.4 1:06:47.4
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dane Frazier Lewisville TX 282 24 7 24:54.9 25:15.0
2 ZACH WHITE 486 21 8 25:17.5 25:20.0
3 COOPER SANDERS 484 22 9 26:37.9 26:38.5
4 Tim Costello Flower Mound TX 268 27 21 29:52.2 29:57.6
5 JOSH MILLER 479 27 24 30:21.9 30:27.6
6 Kyle O'Keefe Houston TX 411 27 42 37:04.0 37:04.0
7 Michael Romaszewski Flower Mound TX 429 26 64 50:55.0 51:01.0
8 Lucas Balmer 257 29 68 56:06.9 56:27.4
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Noah Elrod 276 33 5 23:51.4 23:52.9
2 AUSTIN INGRAHM 487 35 13 27:32.7 27:32.7
3 RYAN TALBOT 476 33 25 30:27.6 30:27.6
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOE OSTIGUY 472 45 10 26:55.3 27:04.5
2 David Sahyouni 430 42 14 28:27.6 28:37.0
3 David Wagner McKinney TX 448 49 37 35:44.3 35:51.1
4 Jeff Bolen 263 47 55 45:19.3 45:36.5
5 Mark Martich Flower Mound TX 300 46 70 56:10.1 56:41.8
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 GARY COCHRAN 499 55 28 32:29.5 32:37.7
2 Keith Tidwell Lewisville TX 440 55 57 45:26.9 45:38.2
3 Mike Hill Flower Mound TX 291 50 73 56:16.7 56:40.9
4 Wally Martin Flower Mound TX 402 54 81 58:00.3 58:27.7
5 Richard Pferdner Flower Mound TX 420 57 85 58:55.0 58:55.0
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Morgan 408 68 45 38:25.9 38:43.5
2 Neil Fettig 279 63 67 55:55.2 56:15.0