Rogers Eagle Run

Age Group Results

March 18, 2017


Timed by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Giametta 1787 14 13 23:13.7 7:31/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carolina Jenkins 1808 10 20 24:20.9 7:52/M
2 Maggie Williams 1882 10 27 25:36.6 8:17/M
3 Lani De La O 1770 10 42 27:48.0 8:59/M
4 Allison Zebroski 1887 10 46 28:42.6 9:18/M
5 Maggie Wiley 1877 10 47 28:43.2 9:17/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LISA HEDIN 1988 12 32 26:35.2 8:35/M
2 Katherine Covington 1765 12 40 27:40.3 8:57/M
3 Kaelyn Hodge 1802 12 70 32:24.7 10:31/M
4 Lauren Doty 1775 12 83 36:38.4 11:52/M
5 Allie Watkins 1871 12 88 37:22.2 12:06/M
6 Sophia Kelly 1816 12 104 46:58.7 15:15/M
7 JADYN JENK 1953 11 108 47:46.0 15:33/M
8 Alyse Schopp 1849 12 111 47:58.4 15:30/M
9 Maranda Aparicio 1756 12 120 51:44.8 16:45/M
Top

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kirstin Towle 1859 14 21 24:41.2 7:59/M
2 Madison Wells 1872 13 24 25:20.7 8:12/M
3 Eliza De La O 1768 14 29 26:31.7 8:34/M
4 Mikaela Woodard 1883 14 30 26:32.2 8:35/M
5 Sarah Wagner 1868 14 31 26:32.8 8:36/M
6 Caitlyn Richey 1844 13 33 26:35.6 8:35/M
7 Kaitlyn Fuxa 1782 13 35 26:49.6 8:40/M
8 Arie Pearson 1838 14 56 30:23.9 9:49/M
9 Madison Westerman 1873 14 87 37:08.2 12:00/M
10 HANNAH SCHULZE 1966 13 97 43:54.2 14:12/M
11 ELLA KEFFER 1963 14 98 43:56.5 14:12/M
12 Reagan Andres 1754 14 103 44:57.4 14:33/M
13 Avery Schopp 1848 14 110 47:58.1 15:30/M
14 Nia Bethea 1759 13 114 49:06.0 15:55/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Morgan Kee 1815 17 89 37:26.5 12:08/M
2 TAYLOR CARPENTER 1955 16 123 1:06:25.6 21:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Horner 1803 26 59 30:44.0 9:59/M
2 DEVIN TAYLOR 1968 27 100 44:53.3 14:35/M
3 Kassidy Wagner 1866 25 115 49:15.1 15:59/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindy Wilcox 1874 32 60 30:48.7 9:59/M
2 Colleen Steller 1855 39 64 31:22.2 10:10/M
3 Sara Alston 1753 33 65 31:22.4 10:10/M
4 Jessica Cross 1766 32 69 32:00.4 10:22/M
5 Lori Angorin 1755 39 82 36:13.5 11:45/M
6 Shawna Easton 1777 35 91 38:34.0 12:31/M
7 BEVERLY GIATOMAZZI 1986 30 116 49:18.2 16:00/M
8 RACHEL JENK 1952 37 118 51:15.8 16:40/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mandi Gillespie 1788 45 15 23:20.4 7:38/M
2 HEATHER BARABAS 1982 44 19 24:16.1 7:53/M
3 Melissa Roden 1846 44 22 24:51.2 8:05/M
4 JILL TEIGEN 1987 47 41 27:44.9 8:59/M
5 Susan McHone 1830 46 44 28:24.4 9:12/M
6 Kristi Giametta 1786 41 45 28:31.1 9:13/M
7 Anupama Muralidharan 1835 42 61 31:02.7 10:05/M
8 Becky Covington 1764 49 63 31:11.1 10:04/M
9 Julie Wiley 1875 45 73 33:03.9 10:43/M
10 TINA POPE 1973 42 77 34:19.4 11:09/M
11 DIANNE NUSBAUM 1979 49 81 35:22.2 11:29/M
12 Kathy Jackson 1807 49 85 36:46.2 11:58/M
13 Lisa Schopp 1850 42 92 38:50.6 12:32/M
14 Stacey Heischman 1797 47 96 42:42.7 13:49/M
15 Angie Bethea 1758 49 101 44:55.4 14:34/M
16 Kim Draeger 1776 49 107 47:44.3 15:30/M
17 Christine Gamlin 1783 47 117 49:21.1 16:01/M
18 Dora Kelly 1817 45 122 53:50.3 17:28/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DEBBIE TAYLOR 1981 56 53 30:03.6 9:46/M
2 Cynthia Allen 1752 57 57 30:30.1 9:57/M
3 Sharon Manto 1828 58 106 47:29.4 15:25/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LATRELLE THOMPSON 1976 76 55 30:16.1 9:48/M
2 MARSHA SMITH 1984 66 94 40:54.2 13:17/M
3 JOANNE KRESIAK 1956 65 109 47:49.7 15:33/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Knight 1821 12 1 19:49.7 6:25/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mason Richer 1842 8 86 36:52.0 11:55/M
2 Brady Richer 1843 9 90 38:12.9 12:20/M
3 Jacob Kelly 1820 8 121 53:48.8 17:28/M
4 BLAKE JENK 1954 7 124 1:06:43.4 21:38/M
DQ Unknown Partic. 1540 1540 DQ 21:01.0 6:47/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabriel De La O 1769 11 16 23:28.2 7:35/M
2 Marcus Williams 1881 12 25 25:27.6 8:15/M
3 Connor Fuxa 1781 11 37 27:21.0 8:51/M
4 MASON FRIANT 1969 12 50 29:21.2 9:31/M
5 Hunter Tackett 1857 12 52 29:41.3 9:35/M
6 Jake Tackett 1858 11 58 30:30.8 9:51/M
7 Samuel Farris 1779 12 62 31:04.9 10:03/M
8 Jalen Kee 1814 12 76 34:15.2 11:06/M
9 MATT HOLDGE 1975 12 112 48:59.7 15:50/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Pope 1974 13 2 20:12.9 6:32/M
2 BRYCE EARLS 1970 14 5 21:00.1 6:47/M
3 Aidan Rader 1841 13 6 21:42.2 7:03/M
4 Jan Burski 1763 13 12 22:59.8 7:26/M
5 Hayden Lyle 1827 13 39 27:35.6 8:55/M
6 Landon Walsh 1869 13 49 29:16.1 9:28/M
7 Cade Gillespie 1789 13 67 31:46.9 10:16/M
8 Logan Boyer 1761 14 68 31:58.0 10:22/M
9 Cole Heischman 1798 13 95 42:42.5 13:49/M
DQ Colten Van Voorhis 1860 14 DQ 1:07:23.7 21:44/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ROBERT BANTON 1958 16 9 22:34.1 7:20/M
2 BEN KEFFER 1960 18 14 23:15.4 7:32/M
3 Tanner Hudnall 1804 16 18 24:14.7 7:52/M
4 Cole Roden 1847 15 51 29:35.5 9:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Wagner 1867 25 8 22:26.5 7:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Jones 1811 37 3 20:42.9 6:42/M
2 MATT LATHAM 1972 31 4 20:46.9 6:44/M
3 Travis Haight 1792 33 7 22:03.9 7:08/M
4 Lance Partee 1837 37 11 22:49.3 7:23/M
5 Kailash Narasimhan 1836 36 17 24:04.8 7:49/M
6 Marc Crouch 1767 31 26 25:29.8 8:17/M
7 DALE JENK 1951 36 75 33:59.5 11:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Rader 1840 46 10 22:44.6 7:23/M
2 John Washburn 1870 42 23 24:59.6 8:07/M
3 Trevor Fuxa 1780 46 34 26:48.0 8:40/M
4 Stefan Hedin 1796 46 36 26:54.6 8:42/M
5 RICK GILLESPIE 1971 45 38 27:31.5 8:56/M
6 RONALD FAULKNER 1977 48 48 28:54.0 9:24/M
7 Brian Roach Prosper TX 1845 45 66 31:40.5 10:17/M
8 Patrick Allen 1751 46 71 32:36.2 10:38/M
9 MARK KEFFER 1962 43 74 33:49.5 10:56/M
10 Manosh John 1809 42 78 34:23.1 11:08/M
11 Samuel Marsh 1829 44 80 34:38.8 11:15/M
12 Ralph Doty 1774 44 84 36:43.7 11:53/M
13 Kevin Kee 1813 46 93 40:00.1 12:58/M
14 Eric Hendrickson 1799 43 102 44:55.9 14:34/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Warren DeKinder 1771 52 28 25:51.9 8:26/M
2 Mike Vilello 1865 52 43 27:50.5 9:01/M
3 Jim Bridges 1762 55 54 30:14.0 9:51/M
4 Earl Snyder 1853 55 72 32:52.8 10:43/M
5 DENNIS STIMPSON 1985 52 79 34:30.2 11:12/M
6 JACK TAYLOR 1980 57 99 44:53.1 14:34/M
7 ERIC MANTO 1978 55 105 47:26.9 15:25/M
8 JAMES BEITHEA 1983 53 113 49:04.9 15:54/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOE KERSIAK 1957 70 119 51:21.1 16:41/M