.

 

Rank

Fleet

Boat

Boat Type

Helm

Rating

RS

OD

MC

CR

RLC

DI

LC

CM

Total

1

D

Osprey

C&C 33-2

Porter/Knox

138

1

2

6

8

4

21

2

D

Gusto

C&C 33-2

McClellan

138

3

1

7

2

4

17

3

D

Gingerbread Man

Bombardier 7.6

Turcotte

150

4

8

12

4

D

Tres Amigos

J/30

S/W/K

138

2

1

6

2

1

12

5

D

Half Full

J/24

Hansen

171

11

11

6

D

Toads Wild Ride

Wavelngth 24

Milton

162

10

10

7

D

Fawn Liebowitz

J/24

Hobart

171

9

9

8

D

Morning Star V

Dehler 29

Unsworth

132

1

1

1

6

9

9

D

Oriel

Catalina 30

Rogers

189

7

7

10

D

Obelix

SOLING

Parsons

150

5

5

11

D

Last Kid Picked

J/24

Ouellette

171

5

5

12

D

Joyride

J/30

Lundbland

138

5

5

13

D

Rhum Runner

J/24

McCormick

171

5

5

14

D

Twig

C&C 25 MKII

Martin

219

4

4

15

D

Thankful

Sabre 34

Couture

162

4

4

16

D

Maverick

Tartan 31

Clapp

153

1

3

4

17

D

Lil Bot

Santana 2023R

Erdos

168

3

3

18

D

Hey Bobb

Sherman

213

1

1

19

D

Sirius

Laser 28

MBBC Jr.

132

1

1

20

D

Tide The Knot

San Juan 33

Muzzy

129

1

1

21

D

Yeti

J/24

Grosvenor

171

1

1

 

Commodore MacDonugh (CM)

 

Rank

Division

Fleet

Boat

Class

Owner

PHRF

Elapsed

Corrected

Points

1

Spin

Spin D

Osprey

C&C 33 MK II

Porter/Knox

138

15:53:05

15:29:50

4

2

Spin

Spin D

Tres Amigos

J/30

S/K/W

138

DNF

1

2

Spin

Spin D

Tide The Knot

San Juan 33

Muzzy

129

DNF

1

 

 Ladies Cup (LC)

 

Rank

Fleet

Boat

Class

Owner

PHRF

Elapsed

Corrected

Points

1

Spin D

Osprey

C&C 33 MK II

Porter/Knox

138

2:33:26

2:29:41

8

2

Spin D

Oriel

Catalina 30

Rogers

189

2:47:05

2:32:28

7

3

Spin D

Morning Star V

Dehler 29

Unsworth

135

2:36:18

2:33:07

6

4

Spin D

Rhum Runner

J/24

McCormick

171

2:45:21

2:34:25

5

5

Spin D

Gusto

C&C 33 MK II

McClellan

138

2:38:30

2:34:38

4

6

Spin D

Maverick

Tartan 31

Clapp

153

2:44:42

2:37:29

3

7

Spin D

Tres Amigos

J/30

Schulz/Keydel/Williford

138

2:43:34

2:39:35

2

 

Diamond Island (DI)

 

RANK

FLEET

BOAT

CLASS

SAILNO

CLUB

HELMNAME

PHRFTOT

ELAPSED

CORRECTED

POINTS

1

D

Osprey

C&C 33 MKII

50331

RSYC

Thomas Porter

138

2:43:03

2:38:47

6

2

D

Joyride

J-30

63366

MBBC

Lennart Lundbland

138

2:43:43

2:39:26

5

3

D

Twig

C&C 25 MKII

746

RSYC

Fritz Martin

219

3:06:34

2:42:33

4

4

D

LilŐBot

Santana 2023R

155

None

Benedek Erdos

168

2:59:39

2:47:38

3

5

D

Gusto

C&C 33-2

42459

MBBC

Skip McClellan

138

2:52:18

2:47:48

2

 

Regatta for Lake Champlain (RLC)

 

Finish

Boat Name

Owner

Sail #

Class

PHRF

Points

1

Half Full

Paul Hansen

4354

D

171

11

2

Toads Wild Ride

Marcy Milton

50

D

162

       10

3

Fawn Liebowitz

Al Hobart

2901

D

171

 

9

4

Gingerbread Man

Cindy Turcotte

39

D

150

8

5

Gusto

Skip McClellan

42459

D

138

7

6

tres amigo

Mark Keydel

72

D

138

6

DNF

Hey Bobb

Marc Sherman

5854

D

213

1

DNF

Yeti

Alex Grosvenor

USA1048

D

171

1

DNF

Morning Star V

Stephen Unsworth

432

D

135

1

DNF

Sirius

MBBC Jr. Team/Peter Duval

225

D

132

1

 

 Lake Champlain Race  (CR)

 

Fleet

Boat

Boat Type

Helm

Rating

Elapsed

Corrected

Points

D

Osprey

C&C 33-2

Knox

138

19:00:01

16:09:18

2

 

 

Mayors Cup (MC)

 

Rank

Class

Boat

Type

Helm

phrf

CT

Points

1

D

OBELIX

SOLING

Parsons

150

2:08:50

5

2

D

THANKFUL

SABRE 34

Couture

162

2:47:35

4

3

D

MORNING

DEHLER 29

Unsworth

135

DNF

1

3

D

MAVERICK

TARTAN 31

Clapp

153

DNF

1

 

Odziozo (OD)

 

Race Abandoned

 

Osprey

C&C 33-2

Porter/Knox

1

Morning Star V

Dehler 29

Unsworth

1

Gusto

C&C 33-2

1

Tres Amigos

J/30

1

 

 

Royal Savage (RS)

 

Boat

Boat Type

SailNo

Helm

Rating

R1

R2

Total

Points

Last Kid Picked

J-24

3300

Ouellette

171

1

1

2

5

Gingerbread Man

Bombardier 7.6

39

Turcotte

150

4

2

6

4

Gusto

C&C 33-2

42459

McClellan/Levin

138

3

3

6

3

Tres Amigos

J-30

72

Schulz/Williford/Koydel

138

2

5

7

2