Rise and Shine 5k and Fun run

Age Group Results

April 08, 2017


Results by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 10-14 15-19 25-29 30-34 50-54
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5k

Top

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rayen Campbell 48 15 4 27:06.0 8:45/M
Top

Female Masters Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Ellis Bonham TX 64 59 15 40:02.5 12:56/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CARLEY GUADIANO 997 7 13 36:41.1 11:50/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JACI GAMMONS 1000 10 22 45:46.0 14:46/M
2 Roxanna Campbell Bonham TX 25 12 28 50:03.0 16:13/M
3 Kenzie Linn Ivanhoe TX 92 12 29 50:03.3 16:13/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Campbell 28 18 11 34:25.0 11:06/M
2 Cassidy Fite Bonham TX 78 17 20 43:42.0 14:06/M
3 Shelby Dodson 63 19 38 1:01:26.1 19:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anastashia Shepard Honey Grove TX 1961 21 33 58:40.0 18:55/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lawson 91 29 30 50:05.5 16:09/M
2 Misty Russell Ravenna TX 189 26 35 59:24.3 19:12/M
3 Mara Hill Ravenna TX 83 26 39 1:01:26.5 19:52/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brentney Hamilton Plano TX 80 33 6 27:40.0 8:55/M
2 Talia Riffe Bonham TX 154 33 14 38:51.2 12:35/M
3 Katie Hill Ravenna TX 84 32 37 1:00:42.1 19:39/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Reynolds Leonard TX 151 37 9 33:12.0 10:44/M
2 Lori Gammons Ivanhoe TX 79 37 23 47:10.0 15:13/M
3 Jessica Baker Ivanhoe TX 17 38 26 49:31.6 16:02/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Keen Savoy TX 88 41 25 48:26.5 15:37/M
2 Carmen Reed Telephone TX 111 40 32 56:28.1 18:16/M
3 Stacy Shepard 1962 42 34 58:51.0 18:59/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberley Wheeler Bonham TX 209 47 16 41:18.3 13:23/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Hamilton 81 54 17 41:22.5 13:23/M
2 Suzanne Kennedy Bonham TX 89 50 18 41:57.8 13:34/M
3 Latanya Hill 85 50 31 55:29.9 17:56/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lee Etta Brawner 24 59 27 49:35.2 16:02/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claydean Reed 112 64 21 45:09.5 14:37/M
2 Susan Williams Sherman TX 210 60 24 48:01.0 15:29/M
Top

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID GUADIANO 998 45 1 22:44.0 7:20/M
Top

Male Masters Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Cummings Bonham TX 994 42 12 34:47.9 11:17/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Phillips Lone Oak TX 97 14 5 27:30.0 8:52/M
2 NATE STEPHEN 996 11 8 29:08.1 9:28/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Karl Bonham TX 87 15 3 26:28.0 8:32/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Wheeler Bonham TX 190 25 2 24:23.0 7:52/M
2 Jeremy Ketner Ravenna TX 90 27 36 1:00:04.2 19:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NATHAN CROSS 999 31 7 28:39.0 9:15/M
2 Daniel Jones Bonham TX 86 33 10 34:06.0 11:01/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randy Phillips Lone Oak TX 95 53 19 42:53.4 13:51/M