Tanner Higgins Warrior Run

Age Group Results

April 17, 2018


RESULTS BY FRC RACE CHIP TIMING WWW.RACECHIPTIMING.COM


Men: Top Finishers 0-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-15 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5 mile

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Allison Mayes Sulphur Springs TX 1867 31 9 36:36.9 36:40.1
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stacie Thompson Mount Pleasant TX 1900 45 13 40:46.0 41:00.0
Top

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kami Miller Quitman TX 1871 9 58 1:02:21.3 1:02:34.5
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Natalie West Dallas TX 1912 22 21 42:17.1 42:24.8
2 Mary Wade Saltillo TX 1907 27 49 55:03.9 55:15.4
3 Brittany Miller Quitman TX 1870 29 51 57:19.0 57:32.6
4 Ryann Sachs Sulphur Springs TX 1891 23 63 1:07:39.8 1:07:51.8
5 Jordan Cruz Sulphur Springs TX 1826 29 65 1:09:16.3 1:10:32.8
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Varner Dallas TX 1904 31 15 41:37.8 41:43.9
2 HOLLY RAGAN 1927 36 16 41:49.9 41:59.0
3 Amanda Thompson Sulphur Springs TX 1899 33 29 45:44.3 45:50.0
4 Kara Argenbright Sulphur Springs TX 1802 38 30 45:46.9 45:52.5
5 Terresa Haque Tyler TX 1837 34 32 47:30.0 47:37.5
6 Mary Phillips Sulphur Springs TX 1884 31 37 49:30.3 49:45.3
7 Danielle McClellan Quitman TX 1868 33 41 51:34.3 51:47.6
8 Kristen Klepfer Quitman TX 1857 31 42 51:35.0 51:48.0
9 Fiona Lazimi Lewisville TX 1859 30 43 52:05.4 52:11.7
10 Meredith Dodd Sulphur Springs TX 1829 32 44 52:10.7 52:24.7
11 Hillary Murray Cooper TX 1875 38 48 54:26.5 54:36.6
12 Shannon Yellin Spokane WA 1920 35 54 58:31.7 58:43.6
13 Brooke Pennington Sulphur Springs TX 1882 31 70 1:19:33.1 1:19:48.8
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tricia Griffin Brashear TX 1833 48 35 48:41.9 48:48.1
2 Dana Toles Cooper TX 1903 43 36 48:45.8 48:59.6
3 Kendra Ingram Cooper TX 1854 47 47 53:48.9 53:58.1
4 Kristi Robeson Forney TX 1889 47 56 1:01:30.4 1:01:47.1
5 Lesley Webb Greenville TX 1910 46 69 1:19:33.1 1:19:48.1
6 Alta Allen-Wyatt Grapevine TX 1801 49 74 1:29:08.4 1:29:18.3
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tamie Carrell Sulphur Springs TX 1816 52 24 45:02.2 45:18.2
2 Tracy Humphries Sulphur Springs TX 1852 52 55 58:56.3 59:04.8
3 Krista Barnhart Como TX 1804 52 57 1:02:07.8 1:02:25.5
4 Beverly Haygood Brashear TX 1838 59 60 1:05:09.3 1:05:20.8
5 meredith yoder 1930 56 61 1:05:22.0 1:05:31.5
6 susan shirley 1929 57 62 1:06:57.4 1:07:07.7
7 Traci Holland Sulphur Springs TX 1848 53 67 1:09:24.4 1:09:43.6
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeanne Ham Sulphur Springs TX 1835 71 68 1:14:22.0 1:14:36.6
2 Shirley Mangrum Como TX 1866 71 71 1:24:04.6 1:24:21.5
3 Dianna McGregor Pickton TX 1869 67 72 1:24:07.4 1:24:21.3
4 Beryl Newsome Sulphur Springs TX 1876 70 75 1:32:35.2 1:32:50.2
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Landon Thornton Sulphur Springs TX 1902 17 1 30:35.9 30:37.9
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Duane Sprague Sulphur Spring TX 1897 45 7 35:45.2 35:49.0
Top

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Unknown Partic. 1014 1014 26 45:04.4 45:20.2
2 Unknown Partic. 479 479 76 1:36:05.2 1:36:05.2
3 Unknown Partic. 818 818 77 1:36:05.4 1:36:05.4
4 Unknown Partic. 452 452 78 1:36:05.4 1:36:05.4
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rhett Reid Sulphur Springs TX 1887 17 6 34:34.7 34:37.2
2 Noah Sells Sulphur Springs TX 1892 17 22 44:21.7 44:25.2
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kasie Carrell Sulphur Springs TX 1815 29 3 31:08.1 31:15.2
2 Luis Pastor Sulphur Springs TX 1880 22 14 41:36.0 41:48.8
3 dylan henegar 1925 24 17 42:14.1 42:23.0
4 Micah Booker Dallas TX 1808 21 18 42:16.0 42:23.9
5 Xavier Moreno Dallas TX 1874 25 19 42:16.9 42:23.9
6 Kevin Rape Sulphur Springs TX 1885 29 25 45:02.7 45:19.8
7 dayman nash 1931 29 28 45:15.7 45:19.4
8 Taylor Hunt Sulphur Springs TX 1853 25 38 49:59.1 50:07.5
9 Brady Carrell Sulphur Springs TX 1814 22 53 58:23.3 58:39.0
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Victor Rodriguez Sulphur Springs TX 1890 31 2 30:52.7 30:57.7
2 Eric Benbrooks Mesquite TX 1805 33 4 31:57.3 32:02.6
3 Jeremy Cruz Sulphur Springs TX 1825 31 5 34:01.4 34:08.3
4 Ramon Dias Salado TX 1921 36 8 36:11.7 36:18.2
5 Rudy Varner Dallas TX 1905 34 20 42:17.0 42:24.3
6 cody elliot 1928 39 31 46:09.9 46:24.8
7 Zack Horne Cumby TX 1851 30 33 48:06.9 48:19.7
8 Robert Elliott Sulphur Springs TX 1830 33 39 50:14.5 50:32.0
9 Jacob Jones Mount Vernon TX 1856 36 40 51:31.1 51:36.3
10 Lacy Shirley Sulphur Springs TX 1895 35 45 52:15.1 52:23.6
11 Ryan Horne Cumby TX 1850 35 46 52:38.3 54:10.2
12 Jon Phillips Sulphur Springs TX 1883 30 52 57:23.3 57:39.8
13 brandon mayes 1926 34 64 1:07:50.5 1:07:50.5
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chad Wegner Frisco TX 1911 41 10 38:44.8 38:49.5
2 Clint Reneau Sulphur Springs TX 1888 48 11 39:02.8 39:07.3
3 John Lindley Sulphur Springs TX 1862 47 23 44:36.9 44:50.5
4 John Hood Cumby TX 1849 42 27 45:14.5 45:21.5
5 Albert Reeves Brashear TX 1886 44 50 55:16.8 55:26.0
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Terrence Yazel Midlothian TX 1919 53 34 48:37.2 48:46.9
2 Horace Holland Sulphur Springs TX 1847 55 66 1:09:21.4 1:09:39.9
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Pearson Sulphur Springs TX 1881 60 12 39:27.3 39:33.8
2 Ricky Haygood Brashear TX 1839 61 59 1:05:08.8 1:05:19.9
3 Barry Nalls Prosper TX 1922 65 73 1:29:06.9 1:29:17.0