Cupids 5k

Age Group Results

February 10, 2018


Results by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Kent 101 38 5 24:15.3 7:49/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Johnson 92 53 10 25:43.5 8:18/M
Top

Female 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Violet Travis 199 7 63 33:27.3 10:47/M
2 Emily Hale 501 8 78 35:02.8 11:18/M
Top

Female 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sierra Goodrich 65 12 92 36:23.8 11:44/M
2 Michael Mathews 116 13 109 40:08.3 12:57/M
3 Catie Pimper 151 10 117 41:11.9 13:17/M
4 Alyssa Bull 24 10 128 44:11.7 14:15/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Woodbury 219 17 8 25:35.0 8:15/M
2 Ceci Carrillo 29 19 71 34:03.3 10:59/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 genesis heredia 239 24 32 28:07.0 9:04/M
2 Kelsey Alford 3 23 55 31:16.7 10:05/M
3 Emilee Bean 17 22 89 36:20.1 11:43/M
4 Jackie Nickason 139 24 99 37:27.4 12:05/M
5 Micah Foster 55 21 103 38:40.9 12:28/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Oslin 143 28 24 27:29.8 8:52/M
2 Sarah Lukert 112 27 26 27:31.7 8:53/M
3 Hilary Freeman 56 25 49 30:33.8 9:51/M
4 Katie Callaway 27 29 56 31:24.1 10:08/M
5 Tessa Bache-Wiig 10 26 73 34:09.9 11:01/M
6 Kristine Moore 128 27 87 36:11.7 11:40/M
7 Leigh Wood 217 29 93 36:29.2 11:46/M
8 Ann McElyea 120 29 108 39:24.0 12:43/M
9 Jennifer Morrow 130 27 147 48:34.9 15:40/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Park 146 33 11 25:51.4 8:20/M
2 Jennifer Crain 35 34 21 27:03.6 8:44/M
3 Alyssa Heller 78 31 57 31:49.3 10:16/M
4 Kaitlin Ammon 230 32 68 33:38.4 10:51/M
5 Roxanne Akasyvonh 231 30 75 34:26.0 11:06/M
6 Aina Gaussiran 58 30 86 36:10.6 11:40/M
7 Megan Nettleton 135 32 105 39:04.6 12:36/M
8 Danielle Mathews 115 33 114 40:35.6 13:05/M
9 Monica Traverzo 196 31 130 44:20.5 14:18/M
10 Brandy Bull 25 33 131 44:23.8 14:19/M
11 Rebecca Scott 233 33 151 51:07.7 16:29/M
12 Samantha Lowrance 111 31 157 53:33.7 17:16/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shanna Monahan 502 39 6 25:03.4 8:05/M
2 Mari Grahl 69 38 13 26:15.6 8:28/M
3 Melissa Gresham 235 38 22 27:24.4 8:50/M
4 Jody Williams 214 38 40 29:10.3 9:25/M
5 Jen Haugh 75 39 42 29:11.1 9:25/M
6 Miranda Hough 88 36 45 29:50.1 9:37/M
7 Halley Vice 207 39 48 30:31.6 9:51/M
8 Alanna Travis 197 36 69 33:39.6 10:51/M
9 Sherry Allison 5 39 77 35:01.2 11:18/M
10 Carolina Trejos 200 39 83 35:26.7 11:26/M
11 Katie Dane 38 39 116 40:45.1 13:09/M
12 Kristina Wheeler 211 35 134 44:58.6 14:30/M
13 Dianna Blake 19 39 139 47:03.4 15:11/M
14 Veronica Dickie 43 37 141 47:11.4 15:13/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Tracy 194 44 33 28:25.8 9:10/M
2 Tomi Feldman 53 43 36 28:40.7 9:15/M
3 Marilyn Rojas 165 42 37 28:47.3 9:17/M
4 Martha Raine 159 40 70 33:52.6 10:55/M
5 Victoria Hale 72 43 79 35:03.9 11:18/M
6 Idalia Andrade 6 40 80 35:04.2 11:19/M
7 Mariquita Sy 224 42 82 35:15.6 11:22/M
8 Shauna Skolnick 178 44 94 36:47.6 11:52/M
9 January Bouse 22 40 96 36:58.8 11:55/M
10 Rosalind Buchalski 23 42 98 37:00.8 11:56/M
11 Lori Monarrez 125 44 102 38:25.3 12:24/M
12 Alison Nguyen 136 43 113 40:16.9 12:59/M
13 Elizabeth Pimper 152 44 118 41:19.3 13:20/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melanie Gutierrez 227 46 59 32:03.0 10:20/M
2 Jamie Perrenoud 149 46 66 33:31.9 10:49/M
3 Colleen Manly 114 49 67 33:33.4 10:49/M
4 Amy Singleton 175 46 74 34:11.3 11:02/M
5 Susan Harms 73 48 91 36:21.6 11:44/M
6 Jeanette Caballero-Bell 26 45 97 37:00.5 11:56/M
7 Tabitha Kennedy 97 49 104 38:43.6 12:29/M
8 Lisa Geiger 60 47 110 40:10.4 12:57/M
9 Diane Nguyen 138 45 112 40:16.5 12:59/M
10 Kristi Hendriks-Cheatham 80 49 120 42:05.7 13:35/M
11 Cheryl Bondy 20 48 121 42:22.3 13:40/M
12 Vicki Troy 201 47 123 43:28.9 14:01/M
13 Teri Rogers 164 49 124 43:39.6 14:05/M
14 Lisa Scarbrough 169 49 136 45:46.6 14:46/M
15 Sandra Hobach 83 49 137 46:10.7 14:54/M
16 Brigitte Nash 132 49 153 52:33.5 16:57/M
17 Dalila Nguyen 137 47 155 53:18.4 17:12/M
18 Adrienne Kingsbury 102 47 158 54:31.7 17:35/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Taylor 190 52 28 27:44.2 8:57/M
2 Lachelle Via 206 50 39 29:09.1 9:24/M
3 Shara Cooper 33 50 47 30:18.2 9:46/M
4 Deanne Witherspoon 215 53 88 36:13.2 11:41/M
5 Sheri Hervey 82 53 125 43:44.4 14:06/M
6 Heidi Orton 142 50 145 48:27.4 15:38/M
7 Deb Giudice 62 50 148 49:13.0 15:53/M
8 tracy mcginniss 123 50 160 1:00:04.0 19:23/M
9 TERRY HORNE 86 54 161 1:00:04.4 19:23/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tina Grahl 70 59 50 30:42.4 9:54/M
2 Shelly Parker 148 57 60 32:28.4 10:28/M
3 Kate Kelley 95 57 106 39:20.5 12:41/M
4 Jan Foresee 54 57 132 44:41.2 14:25/M
5 Kathy Turnbough 202 56 142 47:46.5 15:25/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Tracy 195 39 1 21:23.0 6:54/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Shaw 173 42 4 24:04.8 7:46/M
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ Unknown Partic. 2822 2822 DQ 25:55.0 8:22/M
DQ Unknown Partic. 3865 3865 DQ 30:42.9 9:54/M
DQ Unknown Partic. 16770 16770 DQ 34:24.4 11:06/M
DQ Unknown Partic. 14371 14371 DQ 45:57.3 14:49/M
DQ Unknown Partic. 3861 3861 DQ 54:27.4 17:34/M
Top

Male 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Mages 113 9 15 26:32.9 8:34/M
2 Perry McElyea 122 8 64 33:30.3 10:48/M
3 Spencer Travis 198 4 65 33:30.9 10:48/M
4 Logan McElyea 121 7 107 39:22.3 12:42/M
5 Niccolo Giudice 64 8 149 49:14.1 15:53/M
Top

Male 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 dalton hart 241 11 31 27:51.7 8:59/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Wood 216 16 62 33:26.9 10:47/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hoyt Smirl 179 22 127 44:07.3 14:14/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kent Iversen 91 27 17 26:45.0 8:38/M
2 Hayden Moore 127 26 34 28:33.2 9:13/M
3 ivan fuentes 240 28 41 29:10.7 9:25/M
4 Mark Hsu 243 27 52 30:48.0 9:56/M
5 Jade Alford 2 25 54 31:16.4 10:05/M
6 Evan Bache-Wiig 9 27 72 34:09.6 11:01/M
7 Seth Dice 232 27 76 34:27.3 11:07/M
8 Christopher Morrow 129 29 146 48:34.6 15:40/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Crain 34 32 3 22:59.8 7:25/M
2 Eric Heller 79 33 7 25:09.5 8:07/M
3 Stephen Kirschner 104 30 20 27:00.3 8:43/M
4 Ross Callaway 28 31 35 28:36.8 9:14/M
5 Steven Freeman 57 31 38 28:59.6 9:21/M
6 Derrick Evans 229 32 51 30:42.5 9:54/M
7 Christopher Scott 234 34 150 50:59.6 16:27/M
8 Jeffery Lowrance 110 32 156 53:31.9 17:16/M
DQ Khaled Mustafa 131 30 DQ 8:12.9 2:39/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Hough 87 38 2 22:54.8 7:23/M
2 Chad Kent 100 38 19 26:59.0 8:42/M
3 Chris Knudsen 105 38 138 47:02.7 15:10/M
4 Kate Strong 188 38 140 47:04.7 15:11/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Stapp 184 41 9 25:38.1 8:16/M
2 Erik Peterson 150 40 23 27:26.1 8:51/M
3 David Feldman 52 44 27 27:31.8 8:53/M
4 Kevin Williams 228 41 53 30:49.3 9:56/M
5 Shane Wood 218 40 61 33:07.3 10:41/M
6 Michael Sy 223 43 81 35:12.1 11:21/M
7 David Gaussiran 59 43 85 36:09.6 11:40/M
8 Steve Goodrich 66 42 90 36:21.1 11:44/M
9 David Stoneking 187 43 133 44:57.3 14:30/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dominic Saleh 168 47 25 27:31.6 8:53/M
2 Phillip TIffany 193 47 43 29:30.7 9:31/M
3 Rob Robinson 163 49 44 29:40.7 9:34/M
4 Doug Haugh 74 49 46 30:13.6 9:45/M
5 Nick Walton 210 47 84 35:26.8 11:26/M
6 Eric SKOLNICK 177 46 95 36:49.6 11:53/M
7 Robert Monarrez 126 49 101 38:20.3 12:22/M
8 Gerald Gunn 71 47 111 40:10.5 12:57/M
9 James Raine 158 49 119 41:54.7 13:31/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Al Taylor 189 52 12 25:56.1 8:22/M
2 Gavin Johnson 93 50 14 26:32.4 8:34/M
3 Curtis Matson 117 53 16 26:40.7 8:36/M
4 Jeff Singleton 176 51 58 32:02.4 10:20/M
5 Victor Rojas 166 50 115 40:39.9 13:07/M
6 Darren Bondy 21 52 122 42:24.8 13:41/M
7 Doug Kingsbury 103 50 129 44:17.7 14:17/M
8 Ronald Powell 155 54 135 45:45.0 14:45/M
9 Lonnie Turnbough 203 53 143 47:47.1 15:25/M
10 Scott Orton 222 50 144 48:17.8 15:35/M
11 Jody Spence 181 52 154 53:18.0 17:12/M
12 Jose Gutierrez 226 50 159 54:49.6 17:41/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Parker 147 58 29 27:44.5 8:57/M
2 Bobby Medigovich 124 55 126 43:46.1 14:07/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keifh Coffman 225 60 30 27:47.1 8:58/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Stapp 183 66 18 26:54.7 8:41/M
2 Andy Lilliston 108 65 100 37:59.6 12:15/M
3 Kirk Kelley 96 65 152 51:53.1 16:44/M