Mad Dash

Age Group Results

April 22, 2017


Timed by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Amanda Kana 219 29 3 23:05.9
2 Josie Hertel The Colony TX 279 35 7 24:39.5
3 Rebecca Purcell Frisco TX 371 42 8 24:45.7
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Abby Luera Frisco TX 353 8 55 38:20.5
2 katie foster 191 7 79 50:12.0
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Charlotte Purcell Frisco TX 372 11 9 24:45.9
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michelle Moeller Lewisville TX 364 18 34 32:25.0
2 Samantha Mills McKinney TX 363 19 60 38:51.4
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michelle Zapata The Colony TX 486 26 16 28:10.9
2 Juila Knight FLOWER MOUND TX 329 22 45 34:45.9
3 Brianna Grant Oak Point TX 255 26 63 40:37.6
4 Thaina Do Val Highland Village TX 188 22 68 42:08.0
5 Catherine Wardle Denton TX 392 23 69 43:14.2
6 Brittany Putnam lewisville TX 373 27 80 50:13.8
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lena McCoy Celina TX 360 35 11 26:01.6
2 Natalie Runyan Frisco TX 378 33 12 26:20.9
3 Tiffany Brooks Little Elm TX 109 33 14 27:38.4
4 Christie Andrew Little Elm TX 94 35 21 29:12.4
5 Brandi Thompson Plano TX 387 33 26 30:18.6
6 Becky Williams Rockville MD 397 37 28 31:04.4
7 Amy Ragle 217 31 30 31:12.6
8 Crystal Horne 209 30 32 31:46.6
9 Ana Berkley 204 37 33 31:47.0
10 Jenny Rohde Prosper TX 376 30 37 32:50.6
11 Allison Grube Frisco TX 259 32 41 33:59.1
12 Madison Presenza Lewisville TX 370 31 51 36:04.6
13 Cynthia Wilcox Frisco TX 394 33 53 38:19.3
14 Nikki Sharp Little elm TX 381 34 58 38:21.5
15 Kristina Wheeler Plano TX 393 34 65 41:16.0
16 Lydia Ramirez Lewisville TX 374 35 70 43:30.3
17 Lindsay Kline Prosper TX 316 32 71 43:41.3
18 Kristen Kastner Farmers branch TX 306 32 73 46:52.2
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nydia Alonzo 212 40 13 26:24.1
2 Jennifer Burke Frisco TX 173 40 22 29:14.7
3 Nataliya Hoffpauir Frisco TX 292 44 23 29:14.7
4 Elizabeth Savage Providence Village TX 380 42 31 31:17.0
5 Maria Rodriguez Plano TX 375 40 36 32:49.0
6 Dani Williams Frisco TX 396 47 42 33:59.9
7 Deborah Malinowski Frisco TX 214 47 43 34:25.8
8 Liping Ma Plano TX 354 41 52 36:10.1
9 Penni Haar Little elm TX 263 47 56 38:20.8
10 Lisa Luera Frisco TX 352 40 57 38:21.1
11 Erica Sharp 211 44 62 40:23.9
12 Teresa Gaeta-Sneed Frisco TX 201 46 72 45:11.1
13 Michelle Ayala Dallas TX 95 42 81 51:28.1
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maria Bower 207 50 20 28:57.8
2 Theresa Mills McKinney TX 361 51 59 38:51.3
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jerri Hixson Plano TX 280 63 49 35:39.9
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Patrick Crowley Dallas TX 187 26 1 18:26.2
2 Matthew Bower 205 13 2 22:58.3
3 Jose Saeb Plano TX 379 40 4 23:24.8
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gulick Braden 210 9 39 33:28.5
2 Alex Luera Frisco TX 351 5 67 41:56.4
3 Elijah Maynor Frisco TX 358 5 75 48:23.2
4 Owen Maynor Frisco TX 357 7 77 48:23.5
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Benjamin Bower 206 10 17 28:23.8
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Caleb Wardle Denton TX 391 23 35 32:39.4
2 Bradley Mills McKinney TX 362 21 48 35:10.6
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Casey Johnson Sanger TX 296 37 10 25:56.5
2 Daniel Acosta Dallas TX 39 33 15 27:55.8
3 Patrick McClellan McKinney TX 359 36 19 28:55.0
4 Kyle Breneman Corinth TX 108 39 25 29:28.4
5 Andrew Almanza 220 30 38 33:07.0
6 Ryan Wilcox Frisco TX 395 37 44 34:37.3
7 Joseph Grant Oak Point TX 253 32 64 40:37.9
8 Aaron Andree Plano TX 85 33 74 46:52.2
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mark Bower 208 47 5 23:28.3
2 Jeff Burgess 213 48 6 24:04.9
3 Scott Wolfe Arlington TX 398 46 46 34:53.0
4 David Stoneking Little Elm TX 384 42 50 35:48.0
5 Mike Haar Little elm TX 269 47 54 38:20.3
6 James Swaim McKinney TX 386 46 61 39:10.5
7 Dan Luera Frisco TX 337 42 66 41:55.6
8 Scott Maynor Frisco TX 356 43 76 48:23.4
9 Jason Lonenberger 221 40 82 53:07.8
10 Charles Hartwell Irving TX 274 42 83 53:08.3
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nick Geise Plano TX 202 58 18 28:43.7
2 Fawzi Alami Plano TX 76 57 24 29:23.7
3 Jesse Gonzalez 240 51 29 31:12.0
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Wally Berry Frisco TX 104 69 27 30:36.4
2 Andy Lilliston Mckinney TX 336 64 40 33:30.6
3 Ron Knight FLOWER MOUND TX 327 66 47 34:55.2
4 Sam Ragle 218 67 78 50:09.0