Stompin Stigma 2019

Age Group Results

September 28, 2019


Results by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mackenzie O'Rourke 855 14 7 21:44.7 7:02/M
2 Abbi DeWall 706 16 9 22:00.3 7:07/M
3 Morgan Monschke 915 18 13 22:57.1 7:26/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeleine Holland 821 12 37 28:54.2 9:21/M
2 Kennedy Carlson 478 12 38 29:01.1 9:24/M
3 Lindsey Cook 617 11 41 29:20.4 9:30/M
4 Catie Gilmore 979 12 60 32:47.5 10:37/M
5 Fiona Pittman 898 12 96 46:47.1 15:07/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Lu 837 17 23 26:32.0 8:35/M
2 Mildrid Tubileh 881 16 33 27:18.0 8:50/M
3 Mia Scott 872 16 45 29:59.3 9:42/M
4 Alex Archer 304 17 46 30:20.9 9:49/M
5 Eva Chandler 585 14 56 32:19.9 10:28/M
6 Katelyn Peterson 919 14 57 32:22.1 10:28/M
7 Anna Van Oogen 913 16 61 33:23.1 10:48/M
8 Averi Sweet 878 17 65 34:24.0 11:07/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adela Guerrero 984 28 42 29:22.0 9:32/M
2 Rachel Albert 892 26 52 31:39.3 10:19/M
3 Sydney Moyer 843 25 53 31:40.4 10:19/M
4 Michelle Douglas 890 29 62 33:32.6 10:58/M
5 Katie Kratkiewicz 827 26 64 34:09.0 11:05/M
6 Serena Buss 905 25 74 38:27.7 12:27/M
7 Jessica Brinkley 383 25 85 42:15.1 13:43/M
8 Shelby Foster 972 25 110 54:13.8 17:38/M
9 Katy Chandler 588 27 111 54:14.3 17:38/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracee Elrod 942 37 51 31:34.9 10:14/M
2 Kentyl Byrne 467 35 63 34:05.2 11:09/M
3 Maritza Cates Denton TX 498 36 73 38:26.9 12:27/M
4 Heidi Milam 893 36 76 38:33.2 12:31/M
5 Christa Braken 896 34 78 39:00.5 12:47/M
6 Michelle Chandler 559 38 81 39:18.4 12:44/M
7 Jennifer Lassonde 828 39 84 41:35.2 13:32/M
8 Brie Milam 841 31 88 42:42.0 13:51/M
9 Jessica Maxwell 909 32 92 44:48.1 14:34/M
10 Rukiya Noles 850 34 97 46:49.7 15:10/M
11 Courtney Dudley 908 35 98 46:57.2 15:15/M
12 Sarah McDonald 840 38 99 47:41.3 15:36/M
13 Deepshikha Ganjoo 976 38 103 49:04.8 15:54/M
14 Jordan Freais 973 30 108 54:04.5 17:39/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Sullivan 922 45 17 25:09.7 8:07/M
2 Leslie Henry 993 44 22 26:22.0 8:36/M
3 Lisa Osborne 901 45 34 27:51.9 9:02/M
4 Kerri Carpio 903 44 49 31:30.5 10:17/M
5 Angela Sahyouni 871 40 69 36:07.2 11:45/M
6 Erika Wagner 897 42 82 40:06.8 13:00/M
7 Silvia Leo 829 43 90 43:19.7 14:02/M
8 Stephanie Askew 347 45 91 44:42.9 14:33/M
9 Tamara Lisby 832 47 93 46:14.8 14:57/M
10 Anika Cooper 663 43 95 46:35.1 15:15/M
11 Hope Hill 997 49 105 50:53.4 16:33/M
12 Julie Geron 978 47 107 54:01.7 17:40/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Pierson 858 52 19 25:36.8 8:28/M
2 Kim Muench 844 51 50 31:34.5 10:16/M
3 Jan Pompei 860 50 68 36:05.8 11:46/M
4 Meloney Norris 851 51 70 36:53.6 12:01/M
5 Kaye Nolan 849 54 101 48:29.1 15:43/M
6 Marsha Chandler 597 52 109 54:07.7 17:38/M
7 Annette Foster 971 52 112 54:15.6 17:39/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vivian Ashford 327 63 104 50:05.1 16:21/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Landon Lewis 830 17 1 17:49.0 5:46/M
2 Luke Lewis 831 17 2 18:36.7 6:01/M
3 Gerald Jackson 824 55 3 19:47.9 6:24/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Lowe 836 11 29 26:58.3 8:44/M
2 Aiden Baessler 352 12 55 32:03.8 10:23/M
3 James Shiflet 873 12 66 34:33.8 11:11/M
4 Mitchell Hughitt 921 9 79 39:08.9 12:38/M
5 Simon Raplinger 864 12 94 46:17.7 14:57/M
6 Bracken Hughitt 920 7 100 48:23.7 15:37/M
7 Aarav Patel 856 5 102 49:04.0 15:54/M
DQ Unknown Partic. 1035 1035 DQ --- 7:02/M
DQ Unknown Partic. 2953 2953 DQ --- 9:21/M
DQ Unknown Partic. 82 82 DQ --- 10:23/M
DQ Unknown Partic. 4156 4156 DQ --- 10:31/M
DQ Unknown Partic. 914 914 DQ --- 10:48/M
DQ Unknown Partic. 157 157 DQ --- 11:11/M
DQ Unknown Partic. 192 192 DQ --- 12:42/M
DQ Unknown Partic. 2663 2663 DQ --- 13:52/M
DQ Unknown Partic. 982 982 DQ --- 16:15/M
DQ Unknown Partic. 73 73 DQ --- 16:33/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Van Ooyen 882 16 4 20:05.3 6:30/M
2 Cole Flemmons 970 16 5 20:12.7 6:32/M
3 Jacke Hooper 822 16 6 20:52.3 6:45/M
4 Trayton Acosta 174 17 8 21:55.0 7:05/M
5 Sammy Nichols 847 13 10 22:34.3 7:18/M
6 Bryce Taylor 879 13 11 22:43.8 7:21/M
7 Oskar Raplinger 865 15 15 23:14.3 7:34/M
8 Tyler Mullins 845 14 16 25:07.0 8:07/M
9 Major Herman 995 14 20 25:38.8 8:19/M
10 Luke Rosprim 870 17 24 26:36.2 8:36/M
11 Will McClung 839 15 30 27:04.5 8:46/M
12 Colin Gurley 910 17 35 28:19.0 9:11/M
13 Robbie Liu 833 14 39 29:17.6 9:30/M
14 Colby, Murray 912 14 54 31:48.2 10:17/M
15 Ivan Zarei 887 16 71 36:54.4 11:57/M
16 Samuel DeWall 729 14 113 54:30.5 17:39/M
17 Jackson Love 835 17 114 54:35.6 17:40/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cesar Rosales 867 25 25 26:39.8 8:40/M
2 Daniel Gassett 977 29 32 27:14.0 8:52/M
3 Charles Hall 991 27 43 29:52.2 9:45/M
4 David Lotze 907 25 47 31:11.0 10:07/M
5 Matthew Milam 918 27 67 34:42.4 11:17/M
6 Francisco Villarreal 883 24 72 36:56.9 11:57/M
7 Kyle O'Keefe 853 29 87 42:25.5 13:46/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Carlson 480 38 14 22:57.8 7:27/M
2 Noah Elrod Lake Dallas TX 966 35 18 25:27.6 8:15/M
3 Stephen Cook 619 39 40 29:19.3 9:31/M
4 Brandon Holbert 900 37 48 31:19.5 10:15/M
5 Adam Henry 994 36 83 40:31.7 13:10/M
6 Lucas Balmer 360 31 86 42:24.8 13:46/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Konar 826 47 12 22:54.2 7:25/M
2 Chris Guzniczak 985 46 26 26:49.1 8:45/M
3 Kevin Lowe 906 46 27 26:51.5 8:48/M
4 David Sahyouni 917 44 44 29:55.5 9:45/M
5 Tom Shiflet 874 46 58 32:29.3 10:31/M
6 Jim Holland 916 46 80 39:10.0 12:41/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ricky Arredondo 316 55 21 26:19.1 8:31/M
2 Craig Askew 329 52 28 26:53.0 8:44/M
3 Kirk Porter 862 55 36 28:31.1 9:15/M
4 David Wagner 899 51 59 32:37.3 10:36/M
5 Doug Gurley 911 50 75 38:29.8 12:28/M
6 Neil Milam 895 50 77 38:34.7 12:31/M
7 Mike Hill 998 52 106 50:54.7 16:33/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Carr 488 63 31 27:10.0 8:49/M
2 Neil Fettig 967 65 89 43:17.4 14:00/M