Out Run Homelessness

Age Group Results

October 27, 2018


Results By Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Fun Run Men: Top Finishers 0- 9 10-14 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69
Fun Run Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 60-64 65-69
5K Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
5K Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Fun Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Edwards 527 14 1 6:22.0 6:22/M
2 Haley Hicks 574 11 4 7:09.6 7:10/M
3 Sophia Gallardo 555 7 5 7:12.2 7:16/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Gallardo 556 6 13 8:08.1 8:13/M
2 Sophia Van Hise 655 8 18 8:30.9 8:30/M
3 Twinkle Jadhav 582 9 29 11:28.7 11:35/M
4 Kailynn Garrett 559 8 35 12:48.6 13:17/M
5 Sydney Harris 442 7 41 14:47.8 15:13/M
6 Allison Herndon 570 5 45 15:12.7 15:24/M
DQ Avery Johnson 590 7 DQ --- 6:30/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Van Hise 654 12 10 8:04.3 8:05/M
2 Finley Westby 480 11 15 8:14.3 8:14/M
3 Allison Dickson Bouchard 521 14 16 8:30.5 8:32/M
4 Alison MacLeod 454 13 39 13:10.6 13:41/M
5 Gina Livolsi 451 14 73 25:48.9 25:48/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremi Ann Sampelo 473 17 11 8:04.5 8:09/M
2 NILEKA EVIDENTE 165 17 12 8:04.8 8:09/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Liz Turner 475 25 19 8:39.1 8:40/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Spring Deng 519 33 34 12:41.6 12:57/M
2 Sandra Cruz 436 32 40 13:15.8 13:41/M
3 SAMANTHA BURKHART 164 32 62 17:29.0 17:49/M
4 Sara Burkhart 433 32 67 17:32.6 17:53/M
5 Christine Eng 532 34 68 17:32.9 17:40/M
6 Nancy Sanjurjo 629 31 72 17:52.9 17:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yuan MacLeod 453 39 7 7:24.9 7:41/M
2 Ashley Dickson 520 39 23 8:56.8 8:58/M
3 Dana Pechar 462 36 50 16:36.4 16:46/M
4 Amber Herndon 568 39 51 16:47.5 16:56/M
5 Elsa Garcia 438 35 57 17:03.5 17:18/M
6 Seema Jadhav 580 39 60 17:24.1 17:32/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eden Gallardo 554 40 21 8:41.8 8:45/M
2 Cheri Rodriguez 623 42 24 10:53.8 11:21/M
3 Katherine Cannon 501 40 48 15:22.0 15:27/M
4 Christy McCary 458 40 52 16:54.0 17:12/M
5 Lindsay Garrett 558 41 64 17:31.6 17:59/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carrie Edwards 525 50 14 8:08.3 8:08/M
2 Anafe Sampelo 471 51 46 15:21.2 15:25/M
3 Shannon Bates 432 51 49 16:34.7 16:36/M
4 Michelle Mae 456 51 56 17:01.3 17:15/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Therese Kiernan 591 61 54 16:59.1 17:03/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judith Sacco 469 66 37 12:56.1 13:03/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anderson Edwards 528 12 2 6:29.2 6:31/M
2 Joy Jadhav 581 12 3 6:42.7 6:47/M
3 Zach MacLeod 452 41 6 7:23.9 7:41/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TJ Van Hise 656 5 9 8:03.9 8:04/M
2 Jacob Liang 599 9 22 8:48.0 8:50/M
3 Caleb Eng 534 7 26 11:13.5 11:16/M
4 LUKE JUNG 143 6 27 11:26.2 11:46/M
5 Brody Rausch 617 5 30 11:36.2 11:50/M
6 Unknown Partic. 132 132 42 14:50.5 15:03/M
7 Unknown Partic. 131 131 44 14:51.7 15:02/M
8 Tristan Garrett 560 5 63 17:29.5 17:58/M
9 Ryan Eng 535 5 66 17:32.3 17:41/M
10 Noah Sanjurjo 630 5 70 17:49.8 17:52/M
DQ Unknown Partic. 851 851 DQ --- 48:44/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Eng 533 10 25 11:10.3 11:15/M
2 Seth Urrutia 477 11 53 16:54.2 17:13/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nava Prasanth Vallepalli 478 24 8 7:53.3 8:17/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Satish Madala 455 33 20 8:39.4 8:40/M
2 Rahul Shah 636 31 33 12:38.3 12:54/M
3 Cesar Urrutia 476 34 55 17:00.0 17:19/M
4 Christopher Sanjurjo 628 33 71 17:52.1 17:53/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Rausch 616 38 31 11:38.6 11:50/M
2 Ameer Ghanie 439 35 38 13:08.9 13:08/M
3 Daniel Harris 441 36 43 14:51.5 15:13/M
4 James Eng 531 35 61 17:27.5 17:36/M
5 MICHAEL BURKHART 163 35 65 17:31.9 17:52/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Praveen Jadhav 579 42 32 11:46.4 11:51/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Hicks 572 49 17 8:30.6 8:32/M
2 Chris Cannon 502 45 47 15:21.3 15:26/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KEVIN HAYDEN 142 54 28 11:27.5 11:47/M
2 Charles Mae 457 51 59 17:12.8 17:28/M
3 Douglas Downs 524 52 69 17:44.2 18:17/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Kiernan 592 61 58 17:06.1 17:08/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Sacco 468 66 36 12:55.7 13:03/M
 

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NINA CHOW 144 40 6 23:16.5 7:30/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Capps 319 51 29 27:16.9 8:48/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luna Cano 317 9 139 52:00.8 16:54/M
2 Emma Breckenridge 493 7 149 53:52.8 17:29/M
3 Kennedy Harris 564 9 178 58:44.9 19:08/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Smith Frisco TX 414 13 27 27:11.3 8:46/M
2 Aubrey Boncan 489 10 71 37:21.9 12:05/M
3 Ariana Aguilar 302 12 97 42:27.9 13:42/M
4 Kara Smith 646 14 121 50:13.6 16:12/M
5 Hannah Bryant 499 13 122 50:13.8 16:12/M
6 Alexa Landeros 368 13 147 53:48.7 17:21/M
7 Katherine Vijai 421 10 168 56:00.1 18:09/M
8 Samantha Skaggs 638 10 179 58:47.6 19:06/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Mott 388 19 33 28:14.5 9:09/M
2 Victoria Landeros 369 15 146 53:47.1 17:21/M
DQ Ashley Smith 645 15 DQ --- 6:22/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Goforth 344 24 39 28:49.9 9:25/M
2 Taylor Chapman 323 20 40 28:52.7 9:19/M
3 Taylor Gaitor 553 24 86 39:52.7 12:52/M
4 Tevah Beller 310 23 98 42:37.8 13:52/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Ovandipour 394 25 66 36:02.4 11:45/M
2 LAUREN ZENDER 170 25 94 41:42.2 13:32/M
3 Michelle Tyler 417 28 95 42:07.7 13:45/M
4 Anushka Singh-Polius 411 27 120 49:04.2 15:55/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Fritz 340 34 12 24:38.5 7:58/M
2 JAMIE SMITH 157 32 25 26:55.7 8:41/M
3 Kate Leo 371 34 74 38:13.6 12:24/M
4 Ileana Osburn 393 33 88 40:51.9 13:15/M
5 Maria Gonzalez 346 34 148 53:49.1 17:22/M
6 Kelly Newman 461 32 164 55:22.4 17:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sibel Hackfeld 349 36 24 26:55.3 8:50/M
2 Amanda Van Hise 652 38 37 28:44.5 9:22/M
3 Jennine Varga 420 35 46 29:46.5 9:44/M
4 CHRISTINA REDDY 152 39 54 30:58.8 10:02/M
5 WENDY GORDON 145 37 70 37:13.5 12:14/M
6 Charlotte Denton 331 38 73 38:00.9 12:15/M
7 April Martin 372 39 89 41:00.1 13:21/M
8 Rosie Aguilar 303 39 102 43:32.2 14:03/M
9 DEBORAH MORTON 133 36 111 46:46.8 15:05/M
10 Beth Donnelly 522 35 126 50:55.1 16:39/M
11 Ana Mendoza 385 37 156 54:52.1 17:42/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Selena Swetnam 647 42 13 25:02.4 8:05/M
2 Shannon Harris 562 40 16 25:07.7 8:17/M
3 Lina Jennings 583 43 43 29:29.9 9:31/M
4 JAMIE KILES 155 42 45 29:42.7 9:40/M
5 Sherri LaCivita 596 44 85 39:52.6 12:52/M
6 NICOLE DAWSON 147 44 91 41:16.7 13:32/M
7 SASCHA MINER 135 42 112 46:48.7 15:06/M
8 Michelle McDaniel 378 43 130 51:19.0 16:45/M
9 Lupe Martinez 374 43 153 54:23.0 17:41/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Wales 422 49 7 23:41.8 7:38/M
2 MARY GOMEZ 156 48 82 39:19.8 12:41/M
3 Lori McNamara 601 47 83 39:33.0 12:58/M
4 MARIA BAHENA 167 48 87 40:42.6 13:20/M
5 Christy Becker 306 45 124 50:19.2 16:25/M
6 Jessica Johnson 588 48 127 50:55.6 16:25/M
7 Yolanda Hervex 353 47 128 50:55.7 16:25/M
8 Amanda Breckenridge 492 49 150 53:53.4 17:29/M
9 Sophia Skaggs 637 45 177 58:44.8 19:08/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Brogdon 314 52 68 36:20.6 11:46/M
2 Kelly Beller 308 54 99 42:38.5 13:52/M
3 Tammy Curtis 326 53 106 45:36.2 14:52/M
4 Lori Miller 387 53 110 46:12.1 14:54/M
5 COLETTE FRANCKHAUSER 140 50 115 48:25.9 15:37/M
6 Vicki Musall Plano TX 607 53 118 48:43.4 15:55/M
7 MARY KIRK 160 53 141 52:04.9 16:48/M
8 Debra Friesenhahn 550 53 159 55:07.8 17:57/M
9 Kate McBride 376 52 169 56:01.2 18:10/M
10 Lisa DeBusk 327 53 171 57:18.8 18:38/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia Rushin 403 58 38 28:48.9 9:23/M
2 Kay Scanlon 632 55 65 35:30.8 11:31/M
3 WENDY SEALE 162 56 80 39:08.0 12:43/M
4 Michelle Zimmet 429 56 84 39:39.3 12:47/M
5 Chris Pontrello 614 57 92 41:22.8 13:21/M
6 Kate Kelley Plano TX 362 58 96 42:08.8 13:50/M
7 Patsy Robles-Goodwin 400 55 103 43:43.0 14:11/M
8 Geneva Hauglie 567 55 104 44:08.2 14:17/M
9 Kristi Taylor 648 59 116 48:28.2 15:45/M
10 Cindy Racicot 397 59 131 51:30.2 16:47/M
11 GATES KING 159 56 135 51:57.7 16:48/M
12 Kimberly A Harris Dallas TX 440 57 154 54:28.1 17:39/M
13 Lynn Lambert 449 58 163 55:22.0 17:54/M
14 Lisa Hamilton 561 57 166 55:32.0 18:01/M
15 Patricia Hiojos 575 56 167 55:58.1 18:10/M
16 Carrie Beckerich 307 58 172 57:58.7 18:52/M
17 Ruby Bajaria 305 59 176 58:28.6 18:59/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eunsil Klippvik 364 61 79 39:05.1 12:45/M
2 Betty Evans 536 62 129 51:18.2 16:37/M
3 Rita Kobus 366 62 134 51:53.9 16:48/M
4 Sharon Bina 486 61 152 54:17.7 17:34/M
5 Sheryl Feiser 539 64 157 54:56.3 17:49/M
6 Shenaz Vaid 418 61 175 58:27.0 18:58/M
7 Barbara Reinig 466 60 180 58:49.2 18:58/M
8 Davilyn Gray 347 64 183 1:00:03.8 19:35/M
9 Irene Fincher 339 60 187 1:11:09.7 22:57/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Donnelly 332 65 125 50:52.7 16:38/M
2 Pamela Walters 424 65 142 52:52.0 17:08/M
3 Sue Jacobs 359 65 155 54:46.5 17:46/M
4 Peggy Schmidt 635 65 158 55:04.7 17:46/M
5 Andrea Pitman 464 65 185 1:00:07.1 19:38/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Betty Evans 336 70 162 55:21.8 18:01/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Stithem 415 41 1 19:46.5 6:23/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Sampelo 405 56 5 23:11.9 7:29/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Max Donnelly 523 8 113 46:54.0 15:21/M
2 Unknown Partic. 139 139 0 174 58:26.8 18:58/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Hicks 573 14 17 25:49.8 8:22/M
2 Amit Jennings 586 10 19 26:00.8 8:23/M
3 AUSTIN TAYLOR 154 12 42 29:13.6 9:25/M
4 Naveen Jennings 585 12 44 29:30.8 9:31/M
5 Jonathan Aguilar 301 14 49 30:11.9 9:44/M
6 Evan Scanlon 633 14 55 31:51.4 10:20/M
7 Zachary Johnson 589 11 62 35:16.8 11:23/M
8 Slade May 600 11 151 54:10.0 17:31/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Wales 423 16 8 23:47.8 7:40/M
2 Collin Bryant 498 16 52 30:38.5 9:53/M
3 Omar Resendiz 399 19 101 43:28.4 14:01/M
4 Garrett Boncan 488 17 182 59:45.4 19:19/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zackery Bohnsack 312 20 3 23:00.1 7:25/M
2 MARK SAMPELO 168 24 10 23:59.7 7:44/M
3 Mason Hylden 576 22 36 28:29.2 9:11/M
4 CHANDLER KIRK 161 22 63 35:16.8 11:23/M
5 Thomas Klippvik 365 22 78 39:00.2 12:45/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Capps 318 25 2 21:18.8 6:52/M
2 MIKE DANIELS 169 25 4 23:10.4 7:28/M
3 Jorge Silva 409 27 9 23:53.1 7:45/M
4 Calvary Zander 660 25 93 41:40.5 13:32/M
5 Humberto Martinez 375 28 138 51:59.8 16:54/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Freeborg 547 34 11 24:18.9 7:50/M
2 Michael Garrett 557 31 50 30:15.6 9:45/M
3 Alberto Orozco 391 34 75 38:24.9 12:23/M
DQ JUSTIN MAHON 136 34 DQ --- 11:31/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Harold Herndon 569 39 30 27:36.5 8:54/M
2 JUSTIN ROBINSON 166 39 31 27:47.5 9:33/M
3 JEREMY REDDY 153 39 60 33:41.2 10:52/M
4 Michael Pechar 395 38 100 43:09.4 14:08/M
5 JUSTIN HALL 138 36 140 52:03.4 16:56/M
6 Domingo Garcia 342 39 145 53:42.8 17:19/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Harris 563 41 15 25:05.7 8:16/M
2 Adrian Cortez 325 42 22 26:46.5 8:46/M
3 RODERICK GORDON 146 43 34 28:15.7 9:18/M
4 BYRON DAWSON 148 43 47 29:47.9 9:50/M
5 Whitney Mcelroy 379 41 56 32:12.4 10:34/M
6 William McNamara 602 43 72 37:39.8 12:19/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Jennings 584 48 20 26:11.3 8:27/M
2 BRAD WHITE 149 48 26 27:06.9 8:45/M
3 ERIC MURER 150 49 41 28:59.9 9:30/M
4 Jeff Miller 386 46 51 30:34.7 9:56/M
5 ELIE BREIDI 134 46 69 37:05.2 11:58/M
6 Paul Casey 320 45 76 38:26.0 12:27/M
7 MARK BECKER 137 46 123 50:17.1 16:25/M
8 Robert Boncan 487 45 181 59:44.5 19:19/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Smith 413 54 18 25:58.3 8:34/M
2 Ken Eichelberg 333 50 21 26:43.7 8:52/M
3 Mike Scouten 406 50 28 27:12.9 8:50/M
4 Jose Rodriguez Mckinney TX 401 50 32 28:11.9 9:05/M
5 David Test 416 52 35 28:22.8 9:09/M
6 Tony Johnson 587 51 77 38:48.5 12:31/M
7 David Beller 309 52 81 39:10.2 12:44/M
8 PAT FRANCKHAUSER 141 50 114 48:25.9 15:37/M
9 Edward Musall 608 54 119 48:43.4 15:55/M
10 Richard Breckenridge 491 54 144 53:27.9 17:21/M
11 Blake Friesenhahn 549 51 160 55:09.1 17:57/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Mchatton 380 55 14 25:04.2 8:07/M
2 Mark Bina 485 58 23 26:49.6 8:42/M
3 Ross Taylor 649 56 57 32:30.0 10:35/M
4 Pete Okon Mckinney TX 390 56 59 33:10.1 10:42/M
5 Joe Pontrello 615 58 61 34:58.6 11:17/M
6 Joe Brogdon 313 58 67 36:20.4 11:47/M
7 Richard Hauglie 566 56 105 44:08.8 14:17/M
8 Russ Campbell 316 56 107 45:45.7 14:59/M
9 Alan Whitteker 427 58 108 46:05.2 14:52/M
10 Patrick Nuffer 389 59 109 46:05.4 14:52/M
11 Denis Lambert 448 58 161 55:19.0 17:55/M
12 Ben DeBusk 328 56 170 57:18.2 18:38/M
13 Glen Millsap 604 56 173 58:09.7 18:54/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RONNY REDDY 151 62 48 29:52.8 9:38/M
2 Stephen Chock 503 62 53 30:46.4 9:55/M
3 Gregory Rushin 404 61 58 33:08.9 10:52/M
4 John Mcculloch 377 60 64 35:26.9 11:26/M
5 Mikee Warriner 479 63 132 51:37.1 16:44/M
6 Charles Evans 537 64 133 51:51.3 16:48/M
7 Chad Gray 348 63 186 1:00:12.3 19:40/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Perez 396 66 90 41:02.1 13:14/M
2 Kirk Kelley Plano TX 363 66 117 48:41.8 15:55/M
3 Mitchell Kobus 367 65 136 51:58.3 16:49/M
4 Mike Hill 354 65 137 51:59.1 16:56/M
5 THOMAS ELLIOTT 171 65 143 53:03.4 17:17/M
6 William Whitead 426 65 184 1:00:04.9 19:23/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Evans 337 73 165 55:26.8 18:01/M