Got2Run...For Education

Age Group Results

May 17, 2014


Results by ChampionChip 247


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 0 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99

8K

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Jennifer Pfaff 1643 37 1 16:57.12 6:47/M 1 16:17.79 6:44/M 33:14.91
 
Top

Age Unavailable

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 174 Maria Castillo 171 0 1 25:31.65 10:12/M 1 23:31.40 9:43/M 49:03.05
 
Top

Female 10 to 14

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 70 Emma Lee 744 14 1 20:46.20 8:18/M 1 20:43.88 8:34/M 41:30.08
2 114 Melissa Gomez 445 12 2 22:56.92 9:10/M 2 21:42.66 8:58/M 44:39.58
3 159 Sarah Griswold 1665 13 3 24:48.69 9:55/M 3 23:03.88 9:31/M 47:52.57
4 186 Erin Kirsten 662 10 4 25:50.79 10:20/M 4 24:02.49 9:56/M 49:53.28
5 235 Deborah Reynolds 1153 12 7 28:15.67 11:18/M 5 26:12.47 10:50/M 54:28.14
6 236 Tristin Vermaat 1658 11 6 28:15.49 11:18/M 6 26:12.97 10:50/M 54:28.46
7 264 Reese Lettow 757 11 8 28:26.62 11:22/M 7 29:28.12 12:11/M 57:54.74
8 266 Stephanie Zamarron 1524 12 5 26:49.09 10:44/M 8 31:25.57 12:59/M 58:14.66
9 285 Kayla Hall 1716 11 9 33:03.50 13:13/M 9 40:12.26 16:37/M 1:13:15.76
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 55 Caroline Hempleman 1633 16 1 21:53.16 8:45/M 1 18:37.97 7:42/M 40:31.13
2 152 Micaiah Mahan 813 18 2 25:13.34 10:05/M 2 21:58.96 9:05/M 47:12.30
3 219 Alyssa Perez 1073 19 3 27:02.17 10:49/M 3 25:19.76 10:28/M 52:21.93
4 287 Casey Kurinec 709 18 4 39:31.38 15:48/M 5 34:09.13 14:07/M 1:13:40.51
5 288 Carly Thompson 1369 18 5 39:31.81 15:48/M 4 34:08.88 14:06/M 1:13:40.69
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Michelle Turner 1669 22 1 18:07.53 7:15/M 1 17:10.49 7:06/M 35:18.02
2 100 Katherine Wildman 1478 24 2 22:12.32 8:53/M 3 21:49.74 9:01/M 44:02.06
3 102 Janelle Romano 1178 24 3 22:51.74 9:08/M 2 21:22.35 8:50/M 44:14.09
4 123 Samantha Bozak 100 24 4 22:57.38 9:11/M 4 22:30.61 9:18/M 45:27.99
5 149 Sarah Bongiorno 90 23 5 23:16.64 9:18/M 5 23:49.25 9:50/M 47:05.89
6 190 Alexandra Perez 1072 21 6 25:32.12 10:13/M 6 24:24.40 10:05/M 49:56.52
7 289 Agnes Palucki 1042 24 7 38:31.33 15:24/M 8 35:29.72 14:40/M 1:14:01.05
8 290 Megan Davis 265 24 9 38:31.71 15:24/M 7 35:29.51 14:40/M 1:14:01.22
9 291 Christiine Szorc 1342 24 8 38:31.44 15:24/M 9 35:30.00 14:40/M 1:14:01.44
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Megan Windsor 1486 28 1 19:09.34 7:40/M 2 18:10.62 7:30/M 37:19.96
2 30 Francesca Thomas 1700 29 2 20:01.01 8:00/M 1 18:07.52 7:29/M 38:08.53
3 68 Rebecca Zigman 1652 25 3 21:21.35 8:32/M 3 20:03.57 8:17/M 41:24.92
4 85 Benicia Colon 202 25 4 21:39.94 8:40/M 6 21:19.90 8:49/M 42:59.84
5 87 Annette Szymczak 1345 26 5 22:37.43 9:03/M 4 20:37.30 8:31/M 43:14.73
6 111 Felicia Para 1597 28 6 22:52.70 9:09/M 7 21:34.01 8:55/M 44:26.71
7 118 Colleen Coniff 1554 25 7 22:56.37 9:10/M 9 22:16.13 9:12/M 45:12.50
8 135 Brittany Geegan 412 25 10 24:58.29 9:59/M 5 21:19.75 8:49/M 46:18.04
9 147 Kristie Tyler 1395 28 8 23:37.20 9:27/M 12 23:26.69 9:41/M 47:03.89
10 155 Jessica Smith 1281 27 12 25:22.68 10:09/M 8 22:06.56 9:08/M 47:29.24
11 157 Katelyn Prorok 1108 27 9 24:37.83 9:51/M 11 23:06.26 9:33/M 47:44.09
12 165 Katie Matheny 846 25 11 25:14.63 10:06/M 10 22:49.43 9:26/M 48:04.06
13 233 Courtney McCormick 865 28 13 28:34.77 11:26/M 13 25:42.56 10:37/M 54:17.33
14 279 Heather Johnson 604 29 14 32:25.55 12:58/M 14 32:32.81 13:27/M 1:04:58.36
15 282 Amy Lewis 763 25 15 34:26.22 13:46/M 16 33:21.27 13:47/M 1:07:47.49
16 283 Savannah Youth 1509 27 16 36:18.55 14:31/M 15 32:40.49 13:30/M 1:08:59.04
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Beth Frauenshuh 374 32 1 19:01.91 7:36/M 2 18:13.93 7:32/M 37:15.84
2 23 Laura Logernes 1699 33 2 20:01.15 8:00/M 1 17:32.39 7:15/M 37:33.54
3 36 Lindsay Nugent 1010 32 3 20:12.62 8:05/M 3 18:37.64 7:42/M 38:50.26
4 132 Shannon Kolte 1670 30 6 25:07.75 10:03/M 4 21:00.80 8:41/M 46:08.55
5 145 Debbie Escalante 312 34 4 24:11.07 9:40/M 7 22:46.73 9:24/M 46:57.80
6 153 Krystyna MacIejewski 806 30 12 25:35.15 10:14/M 5 21:53.57 9:03/M 47:28.72
7 156 Kate Lapetino 727 32 7 25:22.89 10:09/M 6 22:06.57 9:08/M 47:29.46
8 161 Ali Watts 1460 33 5 24:25.94 9:46/M 10 23:27.94 9:41/M 47:53.88
9 173 Melissa Finnegan 360 31 11 25:31.70 10:12/M 11 23:31.08 9:43/M 49:02.78
10 175 Sandra Gomez 444 33 8 25:23.69 10:09/M 14 23:44.52 9:48/M 49:08.21
11 178 Margaret Buttkus 133 30 13 25:47.44 10:19/M 13 23:35.35 9:45/M 49:22.79
12 184 Andrea Oswald 1039 34 9 25:27.64 10:11/M 15 24:25.31 10:05/M 49:52.95
13 188 Karen Aicher 7 32 10 25:27.84 10:11/M 16 24:26.22 10:06/M 49:54.06
14 192 Anna Treutler 1388 33 17 26:42.52 10:41/M 8 23:22.73 9:39/M 50:05.25
15 194 Dina Yurchanka 1516 34 16 26:41.83 10:40/M 9 23:27.49 9:41/M 50:09.32
16 206 Crissy Hartwig 512 32 15 26:37.35 10:39/M 17 24:35.35 10:10/M 51:12.70
17 207 Maureen Geary 410 33 14 25:59.69 10:24/M 18 25:24.20 10:30/M 51:23.89
18 226 Kristin Lee 743 31 19 27:25.69 10:58/M 19 25:42.26 10:37/M 53:07.95
19 234 Heather Mason 1697 34 18 27:04.37 10:50/M 23 27:17.08 11:16/M 54:21.45
20 238 Sara Christensen 183 34 23 28:36.89 11:26/M 20 26:03.79 10:46/M 54:40.68
21 239 Bonnie Panicko 1044 31 22 28:30.77 11:24/M 21 26:11.31 10:49/M 54:42.08
22 244 Jessica Zolmierski 1539 30 20 27:52.88 11:09/M 24 27:22.07 11:19/M 55:14.95
23 247 Laura Blair 84 32 24 28:57.88 11:35/M 22 26:19.53 10:52/M 55:17.41
24 249 Kimberly Koziol 693 30 21 27:54.02 11:10/M 25 27:29.60 11:21/M 55:23.62
25 257 Alicia Vereb 1427 32 25 33:24.23 13:22/M 12 23:33.51 9:44/M 56:57.74
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Ginny Washburne 1455 35 1 19:51.01 7:56/M 2 18:17.77 7:33/M 38:08.78
2 34 Kelly Gounaris 461 37 2 20:19.87 8:08/M 1 18:01.20 7:27/M 38:21.07
3 46 Amy Muller 958 37 4 20:51.71 8:20/M 3 18:57.77 7:50/M 39:49.48
4 47 Brooke Tetzlaff 1362 36 3 20:20.89 8:08/M 4 19:30.10 8:03/M 39:50.99
5 59 Lynn Laskiewicz 1655 38 5 21:08.20 8:27/M 5 19:47.52 8:10/M 40:55.72
6 78 Nancy Torres 1385 37 7 22:02.64 8:49/M 6 20:30.68 8:28/M 42:33.32
7 89 Elina Kasman 634 36 6 22:00.62 8:48/M 10 21:29.29 8:53/M 43:29.91
8 103 Katy Schayer 1223 37 9 23:40.10 9:28/M 7 20:35.24 8:30/M 44:15.34
9 116 Pam Sloss 1274 36 11 24:03.30 9:37/M 8 21:00.94 8:41/M 45:04.24
10 117 Natasha Hults 1572 38 10 23:51.20 9:32/M 9 21:16.09 8:47/M 45:07.29
11 128 Isabella Scola 1237 39 8 23:09.66 9:16/M 11 22:43.94 9:23/M 45:53.60
12 158 Bridget Geary 411 37 13 24:37.74 9:51/M 16 23:12.65 9:35/M 47:50.39
13 163 Patty Wittmann 1499 35 14 24:53.24 9:57/M 14 23:06.19 9:33/M 47:59.43
14 171 Erika Baum 53 37 15 25:40.43 10:16/M 15 23:07.23 9:33/M 48:47.66
15 172 Donna Beckert 64 36 12 24:30.18 9:48/M 18 24:26.33 10:06/M 48:56.51
16 182 Tricia Miller 923 35 18 26:54.45 10:46/M 12 22:56.16 9:29/M 49:50.61
17 183 Heather Jackman 581 38 19 26:54.70 10:46/M 13 22:56.24 9:29/M 49:50.94
18 197 Randi Holzman 556 37 20 27:10.88 10:52/M 17 23:26.35 9:41/M 50:37.23
19 215 Jennifer Zelazny 1528 37 16 26:22.73 10:33/M 21 25:28.06 10:31/M 51:50.79
20 217 Angela Vasey 1419 35 22 27:31.15 11:00/M 19 24:33.05 10:09/M 52:04.20
21 218 Sharon Lennstrom 749 38 21 27:30.70 11:00/M 20 24:33.78 10:09/M 52:04.48
22 225 Brooke Dankowski 257 37 17 26:47.17 10:43/M 23 26:07.94 10:48/M 52:55.11
23 231 Melanie Datu 260 35 23 27:40.38 11:04/M 24 26:13.34 10:50/M 53:53.72
24 232 Heather Lorenzo 788 35 28 28:43.23 11:29/M 22 25:33.46 10:33/M 54:16.69
25 245 Heather Ulmer 1400 37 24 27:52.76 11:09/M 26 27:22.31 11:19/M 55:15.07
26 248 Veronica Gott 459 38 26 28:16.32 11:18/M 25 27:03.19 11:11/M 55:19.51
27 256 Jill Podlin 1637 36 25 28:02.29 11:13/M 29 28:49.18 11:54/M 56:51.47
28 262 Carmina Salgado 1205 38 29 29:51.34 11:56/M 27 27:53.51 11:31/M 57:44.85
29 263 Marisa Nash 970 35 27 28:27.05 11:23/M 30 29:27.39 12:10/M 57:54.44
30 268 Chanda Lyons 804 38 30 30:33.04 12:13/M 28 27:53.84 11:31/M 58:26.88
31 273 Monica Iwanicki 580 35 31 30:59.45 12:24/M 31 29:31.02 12:12/M 1:00:30.47
32 277 Patience Falk 332 39 32 31:08.55 12:27/M 32 30:57.19 12:47/M 1:02:05.74
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 Rulin Xiao 1503 43 1 20:04.64 8:02/M 2 18:49.28 7:47/M 38:53.92
2 41 Padra Meyer 904 44 3 22:32.53 9:01/M 1 16:38.77 6:52/M 39:11.30
3 86 Mary Fontanini 1566 42 5 22:55.89 9:10/M 4 20:12.61 8:21/M 43:08.50
4 93 Samantha Breden 106 44 2 21:27.32 8:35/M 12 22:16.56 9:12/M 43:43.88
5 95 Julie Suderman 1322 41 12 24:01.21 9:36/M 3 19:46.25 8:10/M 43:47.46
6 97 Yu-Fen Smith 1282 44 7 23:01.46 9:12/M 7 20:50.18 8:37/M 43:51.64
7 98 Tracy Groark 1667 42 8 23:05.04 9:14/M 6 20:47.15 8:35/M 43:52.19
8 104 Erica Cupuro 236 42 4 22:47.69 9:07/M 10 21:28.00 8:52/M 44:15.69
9 106 Karen Thomas 1368 44 6 22:58.98 9:11/M 8 21:21.48 8:49/M 44:20.46
10 113 Elisa Crespo Pavlatos 229 43 9 23:16.35 9:18/M 9 21:21.83 8:49/M 44:38.18
11 119 Rachelle Sokan 1287 41 10 23:31.77 9:24/M 11 21:41.11 8:58/M 45:12.88
12 139 Jeanne Jurasek 618 44 11 23:51.57 9:32/M 13 22:34.16 9:20/M 46:25.73
13 142 Carolyn Whitson 1472 41 17 26:22.88 10:33/M 5 20:18.02 8:23/M 46:40.90
14 169 Jeanne Brock 108 42 15 25:59.89 10:24/M 14 22:39.21 9:22/M 48:39.10
15 176 Diane Rymek 1199 41 13 25:14.59 10:06/M 18 24:00.99 9:55/M 49:15.58
16 195 Kristine Yoon 1507 42 16 26:10.54 10:28/M 17 23:59.97 9:55/M 50:10.51
17 200 Melanie Potuznik 1092 43 18 27:01.43 10:48/M 15 23:43.54 9:48/M 50:44.97
18 203 Jayne Stigler 1314 40 14 25:23.09 10:09/M 21 25:31.25 10:33/M 50:54.34
19 222 Ashley Romanacce 1177 41 19 27:21.81 10:56/M 20 25:15.09 10:26/M 52:36.90
20 228 Rebecca Engstrom 311 42 21 27:51.41 11:08/M 22 25:34.48 10:34/M 53:25.89
21 250 Laura Wagner 1439 42 25 31:36.41 12:38/M 16 23:49.84 9:50/M 55:26.25
22 251 Carrie Ryan 1196 41 23 29:57.45 11:59/M 23 25:58.30 10:44/M 55:55.75
23 252 Liz Stejskal 1306 43 20 27:40.83 11:04/M 25 28:28.77 11:46/M 56:09.60
24 255 Nichole Escobedo 317 42 22 29:07.07 11:39/M 24 27:42.87 11:27/M 56:49.94
25 271 Amy Story 1316 43 24 30:17.10 12:07/M 26 29:43.05 12:17/M 1:00:00.15
26 274 Cindee Martorano 841 42 27 36:20.62 14:32/M 19 25:00.34 10:20/M 1:01:20.96
27 284 Tracy Mandera 817 44 26 35:04.05 14:02/M 27 34:26.25 14:14/M 1:09:30.30
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 44 Elizabeth Torrence 1383 49 1 20:28.89 8:11/M 1 19:09.03 7:55/M 39:37.92
2 80 Laura Rouse 1184 47 2 21:53.72 8:45/M 2 20:43.02 8:34/M 42:36.74
3 122 Maria Rodriguez-Moreno 1167 45 4 24:10.07 9:40/M 3 21:16.55 8:47/M 45:26.62
4 133 Mary Dube 1562 47 3 23:15.99 9:18/M 6 22:52.96 9:27/M 46:08.95
5 160 Margalit Tocher 1378 46 5 25:13.96 10:05/M 5 22:39.66 9:22/M 47:53.62
6 170 Evelyn Maggos 811 49 6 25:26.12 10:10/M 7 23:21.05 9:39/M 48:47.17
7 191 Anne Beranek 72 48 8 26:41.95 10:40/M 8 23:22.70 9:39/M 50:04.65
8 196 Michele Miner 930 45 7 26:15.59 10:30/M 9 23:57.06 9:54/M 50:12.65
9 208 Dorothy Zielinski 1536 48 16 30:02.82 12:01/M 4 21:21.40 8:49/M 51:24.22
10 211 Kirsten Sanchez 1209 47 9 27:04.48 10:50/M 11 24:36.37 10:10/M 51:40.85
11 220 Noreen Fahey 329 46 10 28:21.61 11:20/M 10 24:09.26 9:59/M 52:30.87
12 241 Kelly Marsch 830 45 13 29:03.14 11:37/M 12 26:03.72 10:46/M 55:06.86
13 246 Kerry Wilson 1483 48 11 28:57.69 11:35/M 13 26:19.42 10:52/M 55:17.11
14 254 Susan Carlson 160 46 14 29:16.51 11:42/M 14 27:10.99 11:14/M 56:27.50
15 260 Martina Perez 1071 46 12 28:58.70 11:35/M 16 28:27.42 11:45/M 57:26.12
16 265 Shari Zeman 1529 49 17 30:23.99 12:09/M 15 27:47.70 11:29/M 58:11.69
17 267 Amanda Mueller 956 46 15 29:21.25 11:44/M 17 28:56.51 11:57/M 58:17.76
18 276 Karen Srednicki 1289 49 18 32:21.77 12:56/M 18 29:18.41 12:06/M 1:01:40.18
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Kathy Olcese 1027 50 1 19:42.34 7:53/M 1 18:24.85 7:36/M 38:07.19
2 67 Mary Ann Kowols 689 51 2 21:33.00 8:37/M 2 19:48.23 8:11/M 41:21.23
3 137 Kathleen Dahm 1642 54 4 24:51.65 9:56/M 3 21:30.32 8:53/M 46:21.97
4 164 Cindy Boehm 86 51 3 24:30.28 9:48/M 5 23:33.34 9:44/M 48:03.62
5 181 Denise Keljik 641 53 5 26:11.73 10:28/M 4 23:24.53 9:40/M 49:36.26
6 213 Donna Zimmerman 1629 54 6 27:28.41 10:59/M 6 24:19.07 10:03/M 51:47.48
7 230 Cheri Lobono 782 52 7 28:08.60 11:15/M 7 25:26.68 10:31/M 53:35.28
8 270 Denise Gruensfelder 480 50 8 30:41.68 12:16/M 8 29:09.90 12:03/M 59:51.58
9 281 Margarita Hoffman 549 54 9 34:13.00 13:41/M 9 33:19.73 13:46/M 1:07:32.73
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 48 Sue Lamon 716 59 1 20:31.85 8:12/M 1 19:24.30 8:01/M 39:56.15
2 124 Patricia Barry 45 59 2 23:30.13 9:24/M 2 22:05.90 9:08/M 45:36.03
3 154 Annette Irving 579 57 3 24:03.89 9:37/M 3 23:24.93 9:40/M 47:28.82
4 210 Sue Freiburger 381 55 4 27:03.82 10:49/M 4 24:36.05 10:10/M 51:39.87
 
Top

Female 70 and over

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 280 Merrilynn Kessler 646 70 1 33:39.52 13:28/M 1 32:47.31 13:33/M 1:06:26.83
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Krzysztof Bak 1650 1 14:27.61 5:47/M 1 14:11.22 5:52/M 28:38.83
 
Top

Male 9 and Under

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 140 Jeffery Beckert 65 8 1 24:30.24 9:48/M 1 22:06.11 9:08/M 46:36.35
2 179 Anish Mukherjee 957 9 3 25:51.35 10:20/M 2 23:36.07 9:45/M 49:27.42
3 180 Dylan Kirsten 661 9 2 25:48.43 10:19/M 3 23:43.26 9:48/M 49:31.69
4 201 William Pierce 1080 9 4 27:00.70 10:48/M 4 23:44.28 9:48/M 50:44.98
5 272 Noah Cohen 200 8 5 31:42.90 12:41/M 5 28:41.32 11:51/M 1:00:24.22
 
Top

Male 10 to 14

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Riley Spankowski 1288 13 1 17:52.19 7:09/M 3 18:04.68 7:28/M 35:56.87
2 16 Nathan Hu 567 13 3 19:16.12 7:42/M 1 17:10.14 7:06/M 36:26.26
3 38 Nathan Silverman 1264 10 7 20:57.28 8:23/M 2 17:57.40 7:25/M 38:54.68
4 42 Andrew Duran 292 12 4 19:39.14 7:52/M 5 19:32.75 8:04/M 39:11.89
5 49 Aleks Berezowski 73 11 2 19:12.46 7:41/M 8 20:45.11 8:34/M 39:57.57
6 51 Misael Contreras 1555 14 6 20:54.22 8:22/M 4 19:10.08 7:55/M 40:04.30
7 64 Kaelan Conway 213 12 9 21:35.81 8:38/M 6 19:32.93 8:04/M 41:08.74
8 65 Sean Warner 1453 11 8 21:35.78 8:38/M 7 19:33.02 8:05/M 41:08.80
9 91 Maximilian Ostvowski 1596 10 5 20:48.91 8:19/M 11 22:48.08 9:25/M 43:36.99
10 109 Richard Moe 934 10 10 23:09.37 9:16/M 9 21:15.71 8:47/M 44:25.08
11 136 Pavel Uribe 1402 12 11 23:42.25 9:29/M 10 22:36.02 9:20/M 46:18.27
12 199 Marek Potuznik 1093 10 13 27:01.43 10:48/M 12 23:42.41 9:48/M 50:43.84
13 243 Danny Kim 653 11 14 27:49.89 11:08/M 13 27:21.84 11:18/M 55:11.73
14 258 Jonathan Yun 1511 10 12 26:51.75 10:44/M 14 30:17.94 12:31/M 57:09.69
15 286 Marcus Hall 1715 10 15 33:02.73 13:13/M 15 40:13.19 16:37/M 1:13:15.92
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Kane Cazares 172 15 1 17:21.34 6:56/M 1 16:21.96 6:45/M 33:43.30
2 61 Juan Rojas 1174 15 2 21:08.21 8:27/M 2 19:49.75 8:11/M 40:57.96
3 134 George Moe 933 15 3 23:02.05 9:13/M 4 23:13.19 9:36/M 46:15.24
4 151 John Segoviano 1245 18 4 25:13.55 10:05/M 3 21:58.59 9:05/M 47:12.14
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Jose Luis Zacarias 1520 22 1 18:36.44 7:26/M 1 17:23.22 7:11/M 35:59.66
2 167 Luis Rojas 1172 23 2 28:28.57 11:23/M 2 19:46.09 8:10/M 48:14.66
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 52 Mike Tuegel 1393 28 1 21:21.80 8:32/M 1 18:54.31 7:49/M 40:16.11
2 57 Mike Biggio 76 27 2 21:34.75 8:38/M 2 19:09.48 7:55/M 40:44.23
3 96 Ken Hommowun 557 27 4 22:51.77 9:08/M 3 20:58.41 8:40/M 43:50.18
4 99 Adan Lozano 795 26 3 22:21.12 8:56/M 4 21:32.47 8:54/M 43:53.59
5 120 Brian McGuckin 1591 26 5 22:57.27 9:11/M 5 22:20.10 9:14/M 45:17.37
6 130 Andrew Gans 396 28 6 23:24.06 9:22/M 6 22:31.66 9:18/M 45:55.72
7 146 J.c. Brown 113 27 7 23:36.91 9:26/M 7 23:26.85 9:41/M 47:03.76
8 253 Mike Turner 1666 29 8 29:17.77 11:43/M 8 27:06.87 11:12/M 56:24.64
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Brandon Burt 132 32 1 17:41.90 7:04/M 1 16:29.99 6:49/M 34:11.89
2 18 Ray Depedro 1559 30 2 19:19.71 7:44/M 2 17:37.46 7:17/M 36:57.17
3 74 Daniel Hase 513 30 4 21:58.94 8:47/M 3 19:55.03 8:14/M 41:53.97
4 79 Justin Kilchenmann 652 32 3 21:51.10 8:44/M 4 20:44.91 8:34/M 42:36.01
5 112 Pedro Gomez 443 33 5 22:52.29 9:09/M 6 21:38.12 8:56/M 44:30.41
6 131 Mike Mauro 1671 31 6 25:07.67 10:03/M 5 21:00.55 8:41/M 46:08.22
7 205 Bill Hartwig 511 32 8 26:37.55 10:39/M 7 24:35.08 10:10/M 51:12.63
8 221 Evan Swierad 1333 30 7 26:27.06 10:35/M 9 26:05.06 10:47/M 52:32.12
9 223 Robert Finnegan 359 31 9 27:43.77 11:05/M 8 25:05.21 10:22/M 52:48.98
10 275 Daniel Hellebuyck 522 33 10 32:40.90 13:04/M 10 28:54.99 11:57/M 1:01:35.89
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 William Leggett 745 37 2 18:18.53 7:19/M 1 17:11.02 7:06/M 35:29.55
2 14 Michael Hall 506 38 1 18:10.35 7:16/M 3 17:47.59 7:21/M 35:57.94
3 24 Shawn Mannion 819 38 6 20:17.08 8:07/M 2 17:20.38 7:10/M 37:37.46
4 26 Scott Cox 225 36 4 20:01.47 8:00/M 4 17:52.85 7:23/M 37:54.32
5 35 Jonathan Michael 910 37 5 20:10.19 8:04/M 5 18:37.65 7:42/M 38:47.84
6 39 Brad Bullington 127 39 3 19:34.29 7:50/M 7 19:31.54 8:04/M 39:05.83
7 60 Kevin Baum 52 37 9 21:10.19 8:28/M 8 19:46.92 8:10/M 40:57.11
8 71 John Martire 837 39 7 21:00.48 8:24/M 12 20:35.02 8:30/M 41:35.50
9 72 Mario Pasamba 1599 36 8 21:09.70 8:28/M 13 20:36.03 8:31/M 41:45.73
10 73 Chris Noble 988 37 15 22:32.55 9:01/M 6 19:20.08 7:59/M 41:52.63
11 76 Christopher Watson 1625 39 12 22:21.70 8:56/M 9 19:51.84 8:12/M 42:13.54
12 77 Ryan Matzen 1694 38 13 22:21.76 8:56/M 10 19:51.99 8:12/M 42:13.75
13 83 Peter Jackson 583 35 11 22:17.65 8:55/M 11 20:28.57 8:27/M 42:46.22
14 105 Toan Tran 1386 38 14 22:28.86 8:59/M 16 21:50.13 9:01/M 44:18.99
15 107 Mahesh Lakshmanan 715 36 19 23:35.38 9:26/M 14 20:46.04 8:35/M 44:21.42
16 115 Geoff Flanagan 1564 38 21 23:50.66 9:32/M 15 21:01.11 8:41/M 44:51.77
17 121 Stephen Rash 1142 37 18 23:29.37 9:24/M 17 21:57.03 9:04/M 45:26.40
18 125 Curt Menning 894 37 10 21:38.19 8:39/M 21 24:00.52 9:55/M 45:38.71
19 126 Joseph Sadowski 1200 35 20 23:43.19 9:29/M 18 22:00.82 9:05/M 45:44.01
20 127 Brian Lennstrom 748 38 16 23:13.51 9:17/M 19 22:35.85 9:20/M 45:49.36
21 144 Sean Kluge 669 37 17 23:23.25 9:21/M 20 23:33.09 9:44/M 46:56.34
22 193 Hardik Patel 1051 38 23 25:36.23 10:14/M 22 24:32.49 10:08/M 50:08.72
23 198 James Huber 568 36 22 25:17.15 10:07/M 23 25:23.32 10:29/M 50:40.47
24 261 Sathish Jayachandran 1573 36 24 28:13.66 11:17/M 25 29:17.01 12:06/M 57:30.67
25 278 Barclay Burns 131 37 25 38:32.97 15:25/M 24 25:55.44 10:43/M 1:04:28.41
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Scott Smoron 1285 42 1 16:18.75 6:31/M 1 14:57.13 6:11/M 31:15.88
2 5 Sanford Ginsburg 428 43 2 16:58.87 6:47/M 2 15:50.62 6:33/M 32:49.49
3 22 Christopher Griesmeyer 471 40 3 19:19.35 7:44/M 3 18:06.73 7:29/M 37:26.08
4 27 Jeffery Winterkorn 1634 42 4 19:34.92 7:50/M 4 18:20.83 7:35/M 37:55.75
5 45 Makcilino Da La Cruz 1682 44 5 21:12.47 8:29/M 5 18:29.11 7:38/M 39:41.58
6 56 Shiko Mochizuki 932 44 7 21:31.02 8:36/M 6 19:01.22 7:51/M 40:32.24
7 66 Matt Warner 1452 40 8 21:35.37 8:38/M 8 19:34.13 8:05/M 41:09.50
8 75 Karl Jackson 582 41 9 21:58.23 8:47/M 9 20:07.06 8:19/M 42:05.29
9 84 Mike Wilkerson 1481 43 6 21:19.22 8:32/M 13 21:28.35 8:52/M 42:47.57
10 90 Gustavo Bravo 105 43 10 23:00.83 9:12/M 10 20:30.97 8:28/M 43:31.80
11 101 Glenn Murphy 962 42 11 23:05.97 9:14/M 11 21:05.75 8:43/M 44:11.72
12 110 Michael Cohen 199 44 12 23:09.83 9:16/M 12 21:16.46 8:47/M 44:26.29
13 143 Brian Hennig 532 42 16 27:21.01 10:56/M 7 19:33.15 8:05/M 46:54.16
14 168 Darwin To 1376 42 13 25:16.30 10:06/M 14 23:21.29 9:39/M 48:37.59
15 212 Tim Mahoney 814 44 14 26:36.79 10:38/M 15 25:07.26 10:23/M 51:44.05
16 242 John Marsch 829 44 17 29:03.41 11:37/M 16 26:03.90 10:46/M 55:07.31
17 259 Junyong Yun 1510 43 15 26:50.88 10:44/M 17 30:26.46 12:35/M 57:17.34
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Mike Hogan 551 49 1 15:10.52 6:04/M 1 14:24.41 5:57/M 29:34.93
2 4 Tim Phillips 1605 47 2 16:46.59 6:42/M 2 15:42.66 6:29/M 32:29.25
3 9 David Kingman 654 46 3 17:54.12 7:10/M 3 16:30.41 6:49/M 34:24.53
4 12 Brian Panczyk 1640 47 4 18:40.83 7:28/M 4 17:05.80 7:04/M 35:46.63
5 40 Peter Plume 1087 49 6 20:26.61 8:10/M 5 18:43.77 7:44/M 39:10.38
6 50 Victor Hu 566 48 5 20:05.15 8:02/M 8 19:52.79 8:13/M 39:57.94
7 53 David Randolph 1607 45 9 20:54.39 8:22/M 6 19:25.48 8:01/M 40:19.87
8 54 John Linnemann 773 45 8 20:54.31 8:22/M 7 19:27.15 8:02/M 40:21.46
9 69 Mark Culver 1673 46 7 20:44.42 8:18/M 10 20:42.66 8:33/M 41:27.08
10 82 John Nugent 1011 47 10 22:40.55 9:04/M 9 20:05.48 8:18/M 42:46.03
11 108 Joel Henckel 1702 46 11 22:51.76 9:08/M 11 21:32.42 8:54/M 44:24.18
12 129 Richard Tilford 1620 48 12 23:12.63 9:17/M 13 22:41.91 9:22/M 45:54.54
13 138 Mike Hopkins 559 46 15 24:29.43 9:48/M 12 21:56.04 9:04/M 46:25.47
14 148 Tony Bongiorno 91 49 13 23:16.38 9:18/M 15 23:49.42 9:50/M 47:05.80
15 150 Jim Edwards 301 49 14 23:24.35 9:22/M 14 23:45.81 9:49/M 47:10.16
16 187 Ken Kirsten 660 45 16 25:50.02 10:20/M 17 24:03.43 9:56/M 49:53.45
17 204 Remigio Rosero 1181 49 17 26:56.77 10:46/M 16 24:03.04 9:56/M 50:59.81
18 216 Scott Backus 33 49 18 27:23.97 10:57/M 19 24:35.01 10:10/M 51:58.98
19 227 Brian Leander 737 47 19 28:18.55 11:19/M 20 25:06.40 10:22/M 53:24.95
20 229 George Kiaupa 648 46 20 28:53.14 11:33/M 18 24:34.73 10:09/M 53:27.87
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 33 Mike Marschalk 831 51 1 19:20.37 7:44/M 2 18:56.89 7:49/M 38:17.26
2 43 Roy Dube 1561 54 2 20:30.15 8:12/M 1 18:49.45 7:47/M 39:19.60
3 62 Michael Grunzinsky 1638 50 3 21:03.05 8:25/M 3 20:02.02 8:17/M 41:05.07
4 81 Brian Foss 373 54 4 21:29.97 8:36/M 5 21:15.10 8:47/M 42:45.07
5 92 Bill Stuckey 1320 50 6 22:23.82 8:57/M 6 21:16.20 8:47/M 43:40.02
6 94 Salvador Lozano 796 51 5 22:19.79 8:56/M 7 21:25.49 8:51/M 43:45.28
7 141 Cesar Rojas 1173 51 9 26:32.31 10:37/M 4 20:07.86 8:19/M 46:40.17
8 162 Arthur Huenecke 569 54 7 23:59.40 9:36/M 8 23:59.72 9:55/M 47:59.12
9 177 Thomas Kowols 688 53 8 24:57.70 9:59/M 10 24:18.47 10:02/M 49:16.17
10 202 Thomas Skowera 1272 54 10 26:40.57 10:40/M 9 24:05.38 9:57/M 50:45.95
11 224 Chuck Hume 570 54 11 28:07.62 11:15/M 11 24:44.39 10:13/M 52:52.01
12 240 Greg Armamentos 23 50 13 28:40.50 11:28/M 12 26:13.37 10:50/M 54:53.87
13 269 Gary Garlich 401 52 12 28:35.77 11:26/M 13 30:26.92 12:35/M 59:02.69
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Patrick Geegan 413 58 1 19:24.25 7:46/M 1 17:26.23 7:12/M 36:50.48
2 25 Douglas Berg 1674 59 2 19:43.41 7:53/M 3 17:57.76 7:25/M 37:41.17
3 28 Ron Nieberding 984 55 4 20:06.27 8:02/M 2 17:56.38 7:25/M 38:02.65
4 32 Tom Hayes 521 57 3 20:04.99 8:02/M 4 18:08.02 7:30/M 38:13.01
5 58 Walt Sterrenberg 1632 58 5 21:01.94 8:24/M 5 19:47.89 8:10/M 40:49.83
6 88 David Szafarz 1335 55 6 22:15.12 8:54/M 6 21:11.01 8:45/M 43:26.13
7 209 Gary Gustafson 487 58 8 26:21.61 10:32/M 8 25:05.37 10:22/M 51:26.98
8 214 Bill Zimmerman 1630 57 9 27:28.53 10:59/M 7 24:19.55 10:03/M 51:48.08
9 237 James Freedman 375 56 7 26:11.91 10:28/M 9 28:19.18 11:42/M 54:31.09
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Gary Swain 1328 63 1 19:20.67 7:44/M 1 18:01.50 7:27/M 37:22.17
2 166 Greg Girton 430 61 2 24:22.11 9:45/M 2 23:46.11 9:49/M 48:08.22
3 185 John Fahey 330 62 3 25:34.85 10:14/M 3 24:18.39 10:02/M 49:53.24
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 63 Bruce Kessler 645 65 1 21:09.90 8:28/M 1 19:55.96 8:14/M 41:05.86
2 189 Dan Miller 924 69 2 25:46.76 10:18/M 2 24:08.26 9:58/M 49:55.02