Hopkins County Turkey Trot 2019

Age Group Results

November 28, 2019


Results by FRC Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lyndsi White 1336 37 30 22:16.5 7:11/M
Top

Female masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey Crouch 143 56 36 23:08.8 7:28/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laney Hurst 279 14 33 22:56.3 7:24/M
2 Jolea Moore 405 12 44 23:31.5 7:35/M
3 Haylee Shultz 1337 14 64 24:27.6 7:53/M
4 Jaicee Jasmer 286 12 76 25:20.3 8:10/M
5 Jasmine Rubio 511 14 121 28:25.3 9:10/M
6 Natalie Carrell 106 11 122 28:29.2 9:11/M
7 Tatum Thompson 586 12 126 28:44.8 9:16/M
8 Madison Childress 128 8 138 29:42.6 9:35/M
9 Baylor Peek 459 9 139 29:43.4 9:35/M
10 Sarah Pickering 470 8 147 29:55.0 9:50/M
11 Jasmine Salinas 514 14 157 30:31.5 9:51/M
12 Charlotte Thomas 583 14 169 31:35.8 10:12/M
13 Avery Burney 94 9 207 34:16.1 11:03/M
14 Taylor Price 1317 11 208 34:25.4 11:08/M
15 Peyton Bryant 86 10 219 35:56.6 11:36/M
16 Mikayla Metcalf 393 13 220 35:56.7 11:37/M
17 Macey Hoelscher 263 10 223 35:59.9 11:37/M
18 Jentri Hill 261 10 238 37:55.6 12:14/M
19 Maggie Hurst 278 9 239 37:57.3 12:15/M
20 Brittan Hill 262 9 241 38:00.6 12:16/M
21 Peyton Taylor 569 9 251 38:30.3 12:25/M
22 Abby Williams 1332 11 254 38:35.8 12:27/M
23 Carter Charlton 121 13 266 40:01.1 12:55/M
24 Abbie Alexander 5 14 276 40:41.3 13:08/M
25 Georgia Glenn 209 8 281 41:25.7 13:22/M
26 Skylee Allen 14 12 293 41:55.6 13:31/M
27 Takayla Montgomery 404 11 295 41:56.5 13:32/M
28 Naomi Sanchez 517 9 296 41:57.6 13:50/M
29 Michelle Clark 132 0 303 43:58.4 14:11/M
30 Addison Bowers 62 13 316 45:26.3 14:39/M
DQ Haylee Shultz 540 14 DQ --- 7:53/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jolene Carpenter 102 15 63 24:27.5 7:53/M
2 Brooklynn Burnside 97 16 67 24:45.3 7:59/M
3 Chase Charlton 120 19 265 39:56.3 12:53/M
4 Kristina Wade 606 17 280 41:08.1 13:16/M
5 Michelle Salinas 515 15 298 42:13.3 13:37/M
6 Elly Eddins 173 16 306 44:22.5 14:19/M
7 Hannah Shultz 539 16 307 44:22.6 14:19/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Lee 319 28 34 22:56.9 7:24/M
2 Hannah Dixon 163 20 45 23:37.3 7:37/M
3 Ellie Gomez 212 25 48 23:44.3 7:39/M
4 Rachel Nolen 433 26 65 24:31.9 7:55/M
5 ShayeLynn Emerick 174 27 69 24:46.5 8:00/M
6 Star Resendiz 497 22 85 26:17.3 8:29/M
7 Michelle Osornio 448 25 91 26:40.1 8:36/M
8 Caitlin Helm 246 23 95 27:02.2 8:43/M
9 Lauren Helm 247 21 97 27:02.6 8:43/M
10 Brittany Hicks 259 26 101 27:09.8 8:46/M
11 Harlee Schulz 527 25 105 27:15.1 8:47/M
12 Jamie Rhoades 498 28 107 27:19.2 8:49/M
13 Eimy Medina 383 26 111 27:45.7 8:57/M
14 Mireya Vaughan 603 27 112 27:48.6 8:58/M
15 Adriana Ortiz 447 25 115 28:05.5 9:04/M
16 Jami Davis 149 27 130 29:07.4 9:24/M
17 Bonnie Boshears 60 24 136 29:37.4 9:33/M
18 Aleigh Bessonett 48 21 149 30:08.1 9:43/M
19 Alexis Foster 190 24 155 30:25.3 9:49/M
20 Amanda Willingham 637 23 162 31:01.6 10:01/M
21 Mikayla Heer 242 25 165 31:16.8 10:05/M
22 Karli May 356 24 176 31:49.9 10:16/M
23 Chloe Scott 528 26 179 31:59.8 10:19/M
24 Karina Herrera 253 25 194 33:02.6 10:40/M
25 Natalie Brasher 64 25 209 34:29.1 11:07/M
26 Eileen Lira 321 22 222 35:58.9 11:36/M
27 Shanequa Cash 111 24 229 36:50.8 11:53/M
28 Alison Carmona 1331 25 230 36:51.7 11:53/M
29 Emma Hampton 233 25 242 38:03.6 12:17/M
30 Ashanti Ivery 284 27 243 38:08.1 12:18/M
31 Kimber Thompson Saltillo TX 584 27 246 38:16.1 12:21/M
32 Ashley Ord 446 28 249 38:20.9 12:22/M
33 Sierra Joiner 298 22 260 38:57.7 12:34/M
34 Breanna Yager 642 28 269 40:04.6 12:57/M
35 Mary Wade Saltillo TX 605 28 278 41:05.7 13:15/M
36 Kaitlyn Reeves 494 28 279 41:06.1 13:16/M
37 Cinthya Hernandez 250 21 283 41:27.6 13:22/M
38 Shelby Williams 629 25 294 41:56.3 13:32/M
39 Rachel Copland 136 27 299 42:28.5 13:42/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maegan Nix 428 34 35 23:05.3 7:27/M
2 Emily Schendel 524 30 37 23:11.3 7:29/M
3 Christy Brice 71 35 47 23:40.3 7:38/M
4 Adrian Childress 126 39 55 24:09.6 7:48/M
5 Candace Fuchs 195 38 75 25:19.9 8:10/M
6 Amanda Thompson 585 34 78 25:32.4 8:14/M
7 Erin Mckee 373 36 82 25:51.8 8:21/M
8 Evelina Guzman 227 32 110 27:45.5 8:57/M
9 Makenzie Glenn 205 32 127 28:49.3 9:18/M
10 Jamie Mattison Sulphur Springs TX 353 30 129 29:07.1 9:24/M
11 Fallon Brown 80 31 132 29:10.5 9:25/M
12 Theressa Carrell 104 37 134 29:33.2 9:32/M
13 Jessica McInnis 371 34 141 29:50.2 9:38/M
14 Sarah Maxfield 355 34 144 29:54.2 9:39/M
15 Melanie Book 56 37 150 30:08.3 9:43/M
16 Jennifer Hill 260 38 153 30:11.2 9:44/M
17 Shandra Dunn 169 34 154 30:19.4 9:47/M
18 April Ashmore 24 30 163 31:03.3 10:01/M
19 Hazel Fielder 182 31 164 31:11.3 10:04/M
20 Sissy Gortmaker 216 30 173 31:42.8 10:14/M
21 Leslie Northcutt 437 32 174 31:43.1 10:14/M
22 Allison Miesse 394 33 178 31:55.8 10:18/M
23 Brandi Crouch 142 33 181 32:07.2 10:22/M
24 Linda Rankin 491 38 185 32:20.7 10:26/M
25 Collyn Tucker 591 35 191 32:48.1 10:35/M
26 Juana Mejia 388 36 201 33:30.5 10:49/M
27 Julie Powers 1328 35 203 33:32.6 10:49/M
28 Naomi Swanson 561 34 211 34:49.2 11:14/M
29 Megan Petty 465 34 212 34:49.3 11:14/M
30 Christy Teer 572 31 213 35:19.7 11:24/M
31 Terra Bryant 85 32 225 36:22.1 11:44/M
32 Christi Hartsell 237 35 226 36:36.7 11:49/M
33 Jordan Cruz Sulphur Springs TX 147 30 227 36:40.4 11:50/M
34 ROBIN PATRICK 650 35 228 36:42.5 11:50/M
35 Star Erwin Cooper TX 176 39 231 36:59.8 11:56/M
36 Shannon Barker 35 39 235 37:04.3 12:07/M
37 Kristy Brewer 69 37 252 38:30.7 12:25/M
38 Addison Brewer 68 37 253 38:34.8 12:27/M
39 Melissa Nix-Edge 430 38 257 38:48.4 12:31/M
40 Samantha Tully 596 37 258 38:50.0 12:36/M
41 Monica Ames 19 39 287 41:29.3 13:23/M
42 Angela Dayton 155 30 288 41:30.2 13:23/M
43 Cody Fails 179 37 289 41:32.5 13:24/M
44 Beverly Mayo 357 38 292 41:53.8 13:31/M
45 Ashley Bellows 44 37 302 43:39.1 14:05/M
46 Natalie Hicks 257 33 304 44:00.6 14:18/M
47 Deven Smith 548 36 305 44:01.6 14:18/M
48 Lindsey Lollar 326 33 310 44:27.6 14:21/M
49 Jennifer Virgel 604 32 313 44:35.9 14:23/M
50 KayLee Wood 640 31 314 44:36.1 14:23/M
51 Sara Tanton 562 32 317 45:27.9 14:40/M
52 Angelica Salinas 513 39 318 45:35.1 14:42/M
53 Nellie Gallegos 198 38 319 45:36.4 14:43/M
DQ Lyndsi White 620 37 DQ --- 7:11/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tricia Wilson 638 48 52 24:00.9 7:45/M
2 Stacie Sjostrom Arlington TX 547 45 57 24:16.7 7:50/M
3 Kristi Shultz 538 40 60 24:22.2 7:52/M
4 Chrissy April Brashear TX 21 46 61 24:23.5 7:52/M
5 Teffany Burgin 91 44 72 24:57.8 8:03/M
6 Kara Argenbright 22 40 79 25:32.9 8:15/M
7 Jennifer Evans 178 40 81 25:38.6 8:16/M
8 Keisha Stephen 554 43 89 26:36.3 8:35/M
9 Dawn Looney Sulphur Springs TX 328 45 99 27:04.3 8:44/M
10 Melanie Helm 245 47 106 27:18.1 8:48/M
11 Lisa Millsap 402 49 116 28:06.8 9:04/M
12 Melissa Hooten 268 44 160 30:44.8 9:55/M
13 Yolanda Sims 545 48 170 31:39.3 10:13/M
14 Cathy Hensley 1346 41 182 32:07.4 10:22/M
15 April Johnson 290 41 184 32:13.8 10:24/M
16 Jamie Young 647 42 198 33:18.1 10:45/M
17 Lisa Pitzer 479 46 204 33:54.3 10:56/M
18 Wendy Childers 124 44 216 35:46.3 11:32/M
19 Heidi Pickering 468 45 221 35:57.6 11:45/M
20 Ami Hurst 277 42 240 37:59.3 12:15/M
21 Kathryn Haggard 229 45 264 39:44.0 12:52/M
22 JESSICA WORTH 1343 40 285 41:28.3 13:23/M
23 Shaunna Buck 89 40 297 42:07.8 13:42/M
24 Pam Hooren 267 44 300 42:44.8 13:47/M
25 Terri West 613 43 311 44:29.4 14:21/M
26 Shandis Young 645 43 315 44:52.1 14:55/M
27 Shannah Aulsbrook 28 49 320 45:36.6 14:43/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Liz Allen 10 54 108 27:21.5 8:50/M
2 Diana Beeler Cooper TX 43 53 161 30:56.1 9:59/M
3 Sheila Askins 26 54 166 31:17.6 10:06/M
4 Michelle Thomas 582 50 168 31:35.6 10:11/M
5 Gina Wilder 626 55 171 31:40.3 10:13/M
6 Amy Barrow 39 50 189 32:40.6 10:32/M
7 Gena Prickette 485 51 202 33:31.8 10:49/M
8 Jana Fleming 188 50 218 35:56.5 11:48/M
9 Tina Davis 150 50 248 38:19.1 12:22/M
10 Anitha Sanderson 519 56 267 40:01.8 12:55/M
11 Jill Sanchez 516 51 273 40:29.7 13:22/M
12 Michelle Blackmon Sulphur Springs TX 51 50 275 40:31.3 13:04/M
13 Lisa Kelly 303 51 286 41:29.1 13:23/M
14 Angie Frew 192 59 301 42:52.1 13:50/M
15 Charlotte Buchanan 87 51 312 44:34.2 14:25/M
DQ Christina Plantinga 480 50 DQ --- 3:57/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Shuptrine 541 61 156 30:27.8 9:50/M
2 Linda Fuller 197 62 210 34:39.4 11:11/M
3 Charlotte Roberts 501 61 263 39:40.8 12:49/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Ball Cedar Hill TX 33 30 1 15:24.9 4:58/M
Top

Male masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clay Hunter 1342 48 12 19:41.1 6:21/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christian Gonzalez 214 14 5 18:46.9 6:04/M
2 REESE HOLT 1405 14 24 21:54.2 7:04/M
3 Roman Massey 351 11 39 23:19.7 7:32/M
4 Cade Childress 125 11 43 23:23.4 7:33/M
5 Nick Burney 95 11 70 24:53.1 8:02/M
6 Gabe Mayo 361 12 73 25:09.6 8:07/M
7 Jaydon Carrell 107 12 80 25:37.3 8:16/M
8 Maverick Moore 406 12 86 26:20.4 8:30/M
9 Otto Self 531 9 94 27:01.8 8:43/M
10 Mason Stillwagoner 555 10 102 27:10.4 8:46/M
11 Tate Young 646 12 120 28:24.4 9:10/M
12 Blake Pickering 469 10 140 29:50.1 9:48/M
13 Landon Burkett 93 14 151 30:09.8 9:44/M
14 Emerson Miesse 395 9 177 31:53.8 10:17/M
15 Jacob Noe 432 11 180 32:04.6 10:21/M
16 Julian Mejia 1338 11 187 32:34.6 10:31/M
17 Gavin Pierce 477 11 192 32:51.1 10:36/M
18 Brooks Burgin 92 12 196 33:14.1 10:43/M
19 Corbin Argenbright 23 12 197 33:14.5 10:43/M
20 Mac Barker 37 2 217 35:46.8 11:44/M
21 Graham Mayo 360 13 250 38:21.7 12:22/M
22 Case Fails 180 11 291 41:33.9 13:24/M
23 Andrew Alexander 8 9 309 44:27.1 14:20/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Landon Thornton Sulphur Springs TX 588 19 2 15:30.3 5:00/M
2 Camden Fuller 1400 16 3 16:25.5 5:18/M
3 Jose Mejia 390 16 4 18:26.6 5:57/M
4 Rhett Reid 1344 19 6 18:52.9 6:05/M
5 Esteban Cruz 146 18 7 18:57.7 6:07/M
6 Price Griggs Sulphur Springs TX 224 17 9 19:11.3 6:11/M
7 Alex Flecker 187 15 11 19:39.3 6:20/M
8 Omar Hernandez 249 17 13 20:10.3 6:30/M
9 Graham Wilson 639 16 14 20:13.7 6:32/M
10 Rolando Massey 350 16 17 20:34.6 6:38/M
11 Kyle Schnell 525 17 20 21:07.2 6:49/M
12 Pryor Thomas 581 19 26 22:01.1 7:06/M
13 Damon West 615 18 167 31:21.7 10:08/M
14 Jakson Medelline 381 15 259 38:55.8 12:34/M
15 Simon Uribe 599 19 261 39:02.3 12:36/M
16 Clancy Mayo 359 15 270 40:17.4 13:00/M
17 Corde Mayo 358 17 271 40:17.4 13:00/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ross Hicks 258 29 8 19:08.1 6:10/M
2 Tanner Ramirez 1403 22 10 19:30.8 6:18/M
3 William Blanchard 1341 20 25 21:55.7 7:04/M
4 Eduardo Herrera 254 27 27 22:01.7 7:06/M
5 LAWRENCE WORTH 1323 20 29 22:08.7 7:09/M
6 Marco Rocha 504 25 31 22:28.3 7:15/M
7 Alberto Morales 411 20 32 22:47.2 7:21/M
8 George Gomez 213 26 49 23:44.7 7:40/M
9 Colton Lee 320 28 51 23:57.7 7:44/M
10 Luis Olivo 440 26 53 24:04.3 7:46/M
11 Brandon Foster 189 22 54 24:06.4 7:47/M
12 John Tsai 590 27 58 24:17.9 7:50/M
13 Brandon Heer 243 25 59 24:18.1 7:50/M
14 Coleman Ord 442 29 74 25:13.7 8:08/M
15 Coen Price 483 23 98 27:02.7 8:43/M
16 Juan Gudino 226 20 117 28:12.3 9:06/M
17 Austin Buck 88 24 123 28:31.6 9:14/M
18 Aaron Fisk 184 23 131 29:09.2 9:24/M
19 Dakota West 616 22 133 29:16.6 9:27/M
20 Colton Smith 1335 27 145 29:54.3 9:39/M
21 Seth Bryan 84 25 146 29:54.8 9:39/M
22 Devin Uribe 598 20 158 30:31.9 9:51/M
23 James Lynn 648 22 175 31:45.8 10:15/M
24 Bryce Medelline 382 24 214 35:37.8 11:30/M
25 Alex Griffin 223 25 234 37:02.7 11:57/M
26 Steven Nguyen 425 29 237 37:34.6 12:07/M
27 William Mayeux 1318 25 245 38:12.6 12:20/M
28 Dakota Watkins 611 21 247 38:17.3 12:21/M
29 Billy Brena 65 27 256 38:48.3 12:31/M
30 Brody Blackmon 52 21 274 40:30.3 13:04/M
31 Mark Carrasco 103 26 284 41:28.1 13:23/M
32 Korery Hankins 234 25 290 41:32.8 13:24/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Dunn 1327 30 15 20:24.9 6:35/M
2 Victor Rodriguez 1407 33 21 21:21.5 6:53/M
3 Clark Cipoletta 130 31 22 21:44.5 7:01/M
4 Miles Payne 454 31 23 21:44.7 7:01/M
5 Garrett Glass 203 33 28 22:04.3 7:07/M
6 Daniel Scheiber Sulphur Springs TX 523 34 40 23:21.3 7:32/M
7 Mitchell Drennan 164 33 41 23:21.8 7:32/M
8 Kiffer Davis 153 31 46 23:39.5 7:38/M
9 Bryan McInnis 372 39 56 24:11.3 7:48/M
10 Andy Taylor 567 36 66 24:38.5 7:57/M
11 Sal Mejia 384 31 68 24:45.4 7:59/M
12 Daniel Lawrence 316 37 83 25:53.5 8:21/M
13 Martin McCormick 364 37 84 25:58.5 8:23/M
14 Vicente Herrera 255 30 90 26:39.9 8:36/M
15 Robbie Nix 429 36 93 27:00.2 8:43/M
16 Casey Self 530 37 96 27:02.3 8:43/M
17 Richard Warner 609 35 103 27:11.3 8:46/M
18 Matt Hughes 273 38 113 27:49.3 8:59/M
19 Roberto Mejia 389 35 118 28:16.3 9:07/M
20 Spencer Berry 47 30 119 28:19.1 9:17/M
21 Chris Carrell 105 37 125 28:37.3 9:14/M
22 Josh Cruz 145 33 128 28:54.9 9:28/M
23 Clay Wilks 627 31 135 29:36.8 10:14/M
24 Colby Peek 460 35 142 29:51.5 9:38/M
25 Eric Book 58 30 183 32:12.5 10:23/M
26 Micah Payne 453 33 188 32:38.1 10:32/M
27 Pablo Guzman 228 32 195 33:09.2 10:42/M
28 Hunter Smith 551 31 215 35:46.1 11:32/M
29 Kevin Tanton 563 39 236 37:13.6 12:01/M
30 Jacob Patrick 1316 33 277 40:54.2 13:12/M
DQ Kody Cox 139 35 DQ --- 11:22/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joey Crouch 144 49 16 20:32.7 6:38/M
2 Chris Podzemny 1345 42 18 20:44.5 6:41/M
3 Randy White 621 43 19 20:51.8 6:44/M
4 Chris Pinales 478 48 50 23:52.9 7:42/M
5 Pedro Salinas 512 41 62 24:25.9 7:53/M
6 Craig Sjostrom Arlington TX 546 42 71 24:55.3 8:02/M
7 James Blevins 1406 44 77 25:21.9 8:11/M
8 Bryan Giguere 1326 42 92 26:57.5 8:42/M
9 John Prickette 484 45 100 27:07.9 8:45/M
10 Gregory Cravens 140 45 109 27:24.7 9:02/M
11 Kevin Caton 112 45 114 27:49.4 8:59/M
12 Shiloh Childress 127 41 137 29:42.2 9:35/M
13 Shannon Pickering 467 45 148 29:56.0 9:50/M
14 Jason Maness 342 45 172 31:42.3 10:14/M
15 Jason Jasmer 287 42 186 32:21.3 10:26/M
16 Micheal Noe 431 49 193 33:00.4 10:39/M
17 David Kelly 302 43 199 33:24.8 10:47/M
18 Neal Barker 34 41 200 33:25.8 10:47/M
19 Mark Meadows 379 46 206 34:16.1 11:03/M
20 James Wolfe 1340 48 233 37:02.5 11:57/M
21 Jason Tully 597 44 255 38:48.0 12:37/M
22 Nick Glenn 207 40 282 41:26.1 13:22/M
23 Jeremy West 614 46 308 44:26.8 14:20/M
24 Stanley Aulsbrook 27 49 321 45:36.6 14:43/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Burnside 96 52 88 26:26.6 8:32/M
2 Brian Bowers 61 52 104 27:13.2 8:47/M
3 Oscar Medelline 380 51 124 28:34.1 9:13/M
4 Don Sapaugh 520 51 143 29:54.2 9:39/M
5 Mike Allen 11 54 159 30:44.1 9:55/M
6 David Barrow 40 56 190 32:41.3 10:33/M
7 Martin Fielder 181 50 205 34:13.2 11:02/M
8 Carl Fretwell 191 50 224 36:21.1 11:57/M
9 William Mayeux 1319 53 244 38:12.3 12:19/M
10 BJ Teer 571 56 262 39:34.3 12:46/M
11 Tod McKee 374 55 268 40:03.6 13:02/M
12 Barry Carrington 108 53 272 40:28.2 13:04/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Pearson 455 62 38 23:16.8 7:31/M
2 Tim Fuller 196 60 42 23:22.8 7:33/M
3 Ken Ord 441 60 87 26:20.8 8:30/M
4 Andy Crouch 141 60 152 30:10.6 9:44/M
5 Steve Mccullough 366 68 232 37:01.0 12:06/M