Run Lantana 5k/10k

Age Group Results

September 16, 2017


RESULTS BY FRC RACE CHIP TIMING WWW.RACECHIPTIMING.COM


5K Men: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5K Women: Top Finishers 0- 9 10-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
10K Men: Top Finishers 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10K Women: Top Finishers 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Riley McGarry Argyle TX 370 13 3 21:34.2 21:34.8
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathy Carrier Argyle TX 368 46 39 27:56.7 28:15.3
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eleni Browne Lantana TX 318 9 18 24:28.8 24:28.8
2 Taytum Peet Argyle TX 381 7 62 29:46.1 29:50.3
3 Jessica Bland 312 8 69 30:39.7 30:49.5
4 Maddi Cooley 425 8 82 35:53.0 36:15.7
5 Emma Turek 411 9 98 40:43.2 41:12.3
6 Isabella Walker Argyle TX 416 8 111 42:28.5 42:37.7
7 Olivia Johnson 352 7 145 1:02:08.6 1:02:40.5
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Georgia Ippolito 465 12 10 22:14.3 22:15.6
2 Ashlin Crabtree 464 12 16 24:07.3 24:10.8
3 Madi Lumsden 458 12 21 24:53.4 24:57.1
4 Raina Akabar 461 12 22 25:06.6 25:09.9
5 Julia Fisher 454 12 73 31:04.6 31:10.1
6 Avery Jones 448 11 79 31:55.5 32:00.3
7 Megan Cooley 424 12 83 36:19.5 36:41.8
8 Katelyn Martin Argyle TX 366 10 92 39:21.7 39:26.2
9 Taylor Peet Argyle TX 380 11 95 40:24.9 40:29.6
10 Berkley Tipps 449 12 110 42:14.1 42:20.3
11 Kamryn Nix Argyle TX 376 12 115 43:07.3 43:40.1
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Abbigail DeWall 440 14 33 27:16.7 27:19.2
2 Ann Marie Ippolito 466 14 50 28:57.2 29:26.8
3 Samantha Reaves Lantana TX 390 14 87 37:28.7 37:36.4
4 Emma Martin Argyle TX 365 13 104 41:23.0 41:26.3
5 Brandi MacAllister Argyle TX 364 14 121 46:15.4 46:18.1
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shalini Ramachandran Colleyville TX 386 17 14 23:22.7 23:24.8
2 Aubrey Parr 438 16 23 25:26.1 25:28.3
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 micah dobecka 471 28 28 25:46.7 25:58.0
2 Sheree Pitt 429 28 58 29:33.0 29:53.3
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Burwell Lewisville TX 320 34 36 27:35.7 27:53.1
2 Lauren Killoren Lewisville TX 354 30 37 27:36.7 27:51.0
3 Kaylin Skovron Argyle TX 404 30 52 29:12.2 29:19.1
4 Lindsey Guillory Argyle TX 343 35 53 29:12.9 29:18.8
5 Kara Schmitz 433 35 56 29:27.5 29:40.0
6 Lauren Odum Argyle TX 431 37 57 29:31.2 29:51.8
7 Rhea Anne Davis Argyle TX 430 37 60 29:44.8 30:05.2
8 Hillary Valor Argyle TX 412 35 64 30:07.6 30:20.8
9 Sarah-Grace Auth Flower Mound TX 301 31 68 30:37.2 30:53.1
10 Casie Cohagan Lewisville TX 324 36 74 31:06.3 31:28.8
11 Leslie Birch Lewisville TX 309 36 88 37:34.3 37:49.6
12 april beehe 474 33 89 37:38.0 38:13.4
13 Karl Straatveit 427 37 93 40:14.9 40:54.6
14 Clare Straatveit 428 37 94 40:15.3 40:54.8
15 Cara Thompson 460 33 96 40:29.4 41:01.9
16 Ashlie Loudermilk Fort Worth TX 360 36 103 41:09.0 41:32.6
17 Stephanie Pieczynski Mckinney TX 384 33 106 41:59.8 42:15.6
18 Joanne Perry Fort Worth TX 382 34 107 42:00.6 42:15.6
19 Stephanie Rosteet Argyle TX 395 36 113 42:52.6 43:37.1
20 Anna Jaramillo Dallas TX 480 33 117 43:44.8 43:58.9
21 Debbie Linzenmeyer Lantana TX 359 35 119 43:55.8 44:28.3
22 Kathrine Collins 463 36 120 44:23.7 44:50.9
23 April Fee 462 36 135 51:31.7 51:37.9
24 Mandy Bloom Lantana TX 315 38 139 52:36.1 53:04.9
25 Amy Simek 401 37 142 53:05.6 53:24.3
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Liz Velasco Little Elm TX 415 40 43 28:19.6 28:28.7
2 lynette fisher 468 48 67 30:28.5 30:36.7
3 Whitney Bland Lantana TX 311 41 70 30:52.0 31:00.9
4 jeannette tips 472 42 109 42:13.7 42:20.6
5 Brandi MacAllister Argyle TX 362 44 126 46:46.9 47:11.7
6 Sarah Martin 426 41 129 48:25.6 48:32.1
7 Polly Cordova Argyle TX 327 43 133 50:42.1 51:04.4
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary White Flower Mound TX 418 50 99 41:00.3 41:03.8
2 Debra Wallace Argyle TX 417 58 102 41:08.6 41:33.6
3 Poongodhai Ramachandran Colleyville TX 385 50 118 43:55.3 44:11.1
4 Elizabeth Berrigan Argyle TX 308 55 131 50:36.7 51:18.8
5 Donna Steibel Argyle TX 405 57 132 50:36.7 51:19.4
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Caren Ruppert Lantana TX 397 61 49 28:53.7 29:09.0
2 Wendy Knapp Corinth TX 358 61 112 42:37.5 42:53.8
3 Terry Crum 329 64 136 52:20.5 52:58.1
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sheriann Van Zandt Flower Mound TX 414 73 91 38:42.8 38:46.2
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Trenton Chappel 443 15 1 21:29.4 21:33.0
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Jackson 459 50 17 24:23.4 24:24.5
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Unknown Partic. 5250 5250 26 25:43.1 25:56.8
2 Gavin Martin Argyle TX 367 9 32 26:51.8 26:55.5
3 Trevor Rennels Lantana TX 391 8 77 31:26.1 31:38.6
4 Unknown Partic. 756 756 105 41:40.7 41:40.7
5 Jameson Fee Argyle TX 335 8 122 46:25.6 46:30.3
6 caden beehe 475 9 138 52:23.7 52:49.4
7 Thaddeus Simek 400 6 141 53:04.6 53:20.3
8 Nick Simek 402 3 143 54:32.7 54:50.1
9 Unknown Partic. 79 79 146 1:11:29.5 1:11:29.5
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sammy Nicols 455 12 7 21:52.7 21:53.5
2 wayne fitzgerald 477 12 29 25:51.1 25:52.8
3 major hermann 476 12 38 27:51.9 27:58.2
4 Cade Woodfin Argyle TX 422 10 75 31:22.8 31:36.1
5 Jeremy Bland 314 10 124 46:37.4 46:47.6
6 Tucker Giacumakiis Argyle TX 339 11 128 47:23.8 47:27.5
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chase Morrison Argyle TX 372 13 4 21:38.9 21:40.3
2 Jack hooper 446 14 6 21:51.1 21:52.6
3 Grayson Pickett Argyle TX 383 13 8 21:53.8 21:55.0
4 Blake Rawls 441 15 9 22:04.5 22:06.3
5 Jacckson Love 442 14 11 22:17.5 22:19.3
6 Sam Adams 453 14 12 22:18.4 22:20.7
7 Trayton Acosta 445 15 15 23:31.1 23:32.9
8 Jameson Beevers 451 14 35 27:31.2 27:35.6
9 Zack Salter 447 14 44 28:22.1 28:25.8
10 George Randall Lantana TX 389 14 59 29:42.6 29:50.3
11 Christian Fisher 470 13 66 30:28.4 30:36.3
12 Henry Dickman 444 15 72 30:57.0 31:00.8
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jon Couch 452 17 5 21:49.0 21:50.1
2 Cooper Curtis 439 17 30 25:56.4 25:57.0
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 adam hinkel 473 23 2 21:33.5 21:45.0
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justin Schmitz 432 34 13 22:32.1 22:43.8
2 Michael Burwell Lewisville TX 321 34 24 25:39.2 25:56.6
3 Bryce Swihart Argyle TX 407 33 34 27:28.4 27:50.3
4 Ben Seifipour Lantana TX 399 38 55 29:24.7 29:37.3
5 Marty Valor Argyle TX 413 35 63 29:51.7 30:03.4
6 Frederick Auth Flower Mound TX 302 34 71 30:53.0 30:53.0
7 Chip Roop 435 35 90 38:21.6 38:44.5
8 Travis Turek Argyle TX 408 36 100 41:03.6 41:34.1
9 Michah Beebe 436 33 108 42:09.6 42:45.3
10 Matt Rosteet Argyle TX 396 38 114 42:53.4 43:37.6
11 Phil Simek 403 37 144 54:33.1 54:50.3
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Browne Lantana TX 319 49 19 24:29.6 24:29.6
2 Greg Fretz Argyle TX 338 42 20 24:35.5 24:46.1
3 Jeff Woodfin Argyle TX 1936 43 25 25:42.7 25:56.2
4 mark smith 479 49 40 27:58.6 27:58.6
5 Tom Hunt Lantana TX 347 45 42 28:07.1 28:17.2
6 Ed McGarry Argyle TX 369 49 45 28:22.2 28:40.8
7 Barry Barnes Lantana TX 307 42 61 29:44.9 29:55.7
8 Chris Fisher 467 44 76 31:25.3 31:33.6
9 chris birov 481 41 78 31:41.5 31:52.7
10 Brandon Wilson Flower Mound TX 421 46 81 32:16.8 32:21.1
11 Eric Cooley 423 41 84 36:25.2 36:47.9
12 Ashley Langford 434 41 85 36:39.7 37:06.3
13 Chris Adams 456 46 86 36:44.3 37:12.0
14 Matthew Rhodes Argyle TX 392 40 97 40:34.5 41:11.7
15 Keith Nix Argyle TX 377 47 116 43:15.9 43:49.8
16 Jason Bland 313 47 123 46:36.6 46:50.3
17 Tim MacAllister Argyle TX 363 43 125 46:46.9 47:12.1
18 Evan Bloom Lantana TX 316 42 140 52:41.3 52:41.3
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rasi Murindradas 457 55 31 26:22.9 26:50.3
2 Patrick Kevlin Flower Mound TX 353 54 41 28:01.4 28:08.9
3 George Randall Lantana TX 388 51 46 28:25.8 28:32.9
4 Greg Stover Argyle TX 406 56 47 28:37.4 29:02.6
5 Dennis Schopper Argyle TX 398 55 54 29:16.4 29:25.3
6 Andrew Neubauer Argyle TX 375 51 65 30:24.7 30:33.7
7 Kirk Porter 450 53 80 31:55.7 32:01.2
8 Fred Peet Argyle TX 379 53 101 41:07.2 41:13.1
9 Mark Giacumakis Argyle TX 341 51 127 47:17.5 47:29.9
10 Jon Auerbach Argyle TX 1901 50 130 48:31.5 48:51.2
11 Jorge Cordova Argyle TX 326 58 134 50:42.5 51:05.2
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Crum 330 66 137 52:20.7 52:58.1
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Grimes Argyle TX 342 72 27 25:45.4 25:53.3
2 mike elliott 478 73 48 28:47.4 28:55.6
3 Stephen Brown Lewisville TX 317 71 51 29:03.0 29:08.3
 

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stefanie Hergesell Argyle TX 1916 34 11 45:00.1 45:01.6
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kimberlee Nuszkowski Argyle TX 1927 42 7 43:56.4 44:00.0
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Abigail Martin Argyle TX 1923 18 36 1:08:51.1 1:09:00.6
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Julia Williams Argyle TX 1935 27 30 1:00:15.6 1:00:21.8
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathleen Goff Lantana TX 1912 32 18 51:29.2 51:31.3
2 Ashley Burnett Argyle TX 1904 30 20 52:12.1 52:20.8
3 Andrea Bunton Dallas TX 1903 31 24 57:29.7 57:32.4
4 Siri Katti Lantana TX 1917 30 39 1:20:16.5 1:20:26.1
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Renee Macneil Lantana TX 1920 40 8 44:22.8 44:24.5
2 Kerri Langford 1938 43 21 54:08.3 54:13.5
3 vivian nichols 1957 49 25 57:38.8 57:45.2
4 Angela Correia Argyle TX 1908 45 32 1:02:57.4 1:03:05.1
5 Angelika Leskovshava 1999 46 38 1:12:33.1 1:12:37.3
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 laura nelson 1959 51 12 45:15.8 45:17.8
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ben Gillick 1937 18 1 34:45.2 34:45.7
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Troy Pickett Argyle TX 1930 46 3 38:27.5 38:28.0
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ethan Martin Lantana TX 1922 16 34 1:05:43.2 1:05:51.2
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Stvan Moore OK 1933 27 29 1:00:15.5 1:00:21.2
2 Alexander Nuanes Argyle TX 1926 29 33 1:05:15.1 1:05:17.8
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David shuster 1940 37 2 38:01.1 38:02.6
2 Kevin Burnett Argyle TX 1905 30 15 48:56.1 48:59.6
3 Brian Beach 1939 38 23 55:21.1 55:25.8
4 Anthony Ault Lantana TX 1902 30 27 58:35.1 58:38.6
5 daniel franco 1955 33 28 58:50.1 58:54.8
6 Philip Likens Argyle TX 1918 35 35 1:06:22.2 1:06:31.9
7 Ashwin Prakash Lantana TX 1931 33 40 1:21:00.1 1:21:09.7
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marc Mortl Argyle TX 1925 42 4 39:12.8 39:13.3
2 Rob Messett 1945 40 5 42:33.4 42:35.3
3 Alejandr Franco 1956 41 10 44:42.8 44:44.1
4 Reagan Trano Lewisville TX 1934 42 13 45:35.0 45:35.7
5 bill vesterman 1958 48 14 48:47.8 48:49.1
6 bart logomaronio 1961 41 16 49:07.8 49:12.3
7 Ray Chase Lantana TX 1907 46 17 49:37.0 49:40.3
8 edward carrillo 1962 47 19 51:40.3 51:40.3
9 James Fee Lantana TX 1911 40 26 58:00.3 58:07.1
10 Amory Delloro Lantana TX 1910 43 31 1:01:28.5 1:01:34.4
11 Lance Martin Argyle TX 1921 45 37 1:08:52.6 1:09:01.3
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Shanahan 1954 53 6 42:47.2 42:47.2
2 Mike Moon Argyle TX 1924 51 9 44:39.2 44:41.7
3 Ross Penrod Argyle TX 1929 52 22 54:17.9 54:23.5
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stanley Likens Denton TX 1919 64 41 1:21:17.1 1:21:27.8