Licensed to Lake Erie Comets                              HY-TEK's Meet Manager
           Lake Erie Open & Masters Outdoor Championship - 7/18/2015           
                              Bedford High School                              
                                    Results                                    
 
Event 1  M29&U Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Neu, Conner              M22 Unattached              62.56m     205-03 
  2 Peace, Garrett           M16 Unattached              34.46m     113-01 
 
Event 1  M45 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Wirtz, John              M46 Unattached                FOUL            
 
Event 1  M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ragon, Donald            M68 Over the Hill           31.32m     102-09 
 
Event 1  M70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bitsko, Mickey           M72 Unattached              39.16m     128-06 
  2 Pauli, Jim               M72 Unattached              28.94m      94-11 
  3 Kelly, Gene              M72 Over the Hill           25.88m      84-11 
 
Event 1  M75 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sheinker, Abe            M75 Over the Hill           14.88m      48-10 
 
Event 1  M90 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roudebush, George        M90 Over the Hill           17.56m      57-07 
 
Event 2  W15-16 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Laflame, Rachel          W16 Unattached              29.64m      97-03 
 
Event 4  M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Finley, Lawrence         M57 Over the Hill            1.30m    4-03.25 
 
Event 4  M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hallum, Donald           M64 Over the Hill            1.25m    4-01.25 
 
Event 4  M90 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roudebush, George        M90 Over the Hill            0.85m    2-09.50 
 
Event 5  M29&U Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Linscott, Nic            M21 Over the Hill           13.31m   43-08.00 
  2 Peace, Garrett           M16 Unattached               7.77m   25-06.00 
 
Event 5  M45 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wirtz, John              M46 Unattached              14.33m   47-00.25 
 
Event 5  M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cahill, Larry            M53 Unattached              13.45m   44-01.50 
 
Event 5  M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ragon, Donald            M68 Over the Hill           11.25m   36-11.00 
 
Event 5  M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bitsko, Mickey           M72 Unattached              10.46m   34-04.00 
 
Event 7  W29&U Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cahill, Chloe            W13 Unattached              31.10m     102-00 
 
Event 8  M29&U Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Peace, Garrett           M16 Unattached              21.40m      70-02 
 
Event 8  M40 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Moore, Stephen           M41 Unattached              35.86m     117-08 
 
Event 8  M45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wirtz, John              M46 Unattached              38.16m     125-02 
 
Event 8  M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ragon, Donald            M68 Over the Hill           31.54m     103-06 
 
Event 10  M29&U Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Josh              M18 96-97/17-18              3.81m   12-06.00 
 
Event 10  M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Hallum, Donald           M64 Over the Hill               NH            
 
Event 11  W60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stross, Karen            W61 Springbok               15.24m      50-00 
 
Event 12  M29&U Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Linscott, Nic            M21 Over the Hill           41.18m     135-01 
  2 Peace, Garrett           M16 Unattached              25.46m      83-06 
 
Event 12  M35 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fanger, Nathan           M38 Unattached              46.62m     152-11 
 
Event 12  M45 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wirtz, John              M46 Unattached              47.32m     155-03 
 
Event 12  M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tinsman, Tom             M62 Tnt Internationa        35.04m     114-11 
 
Event 12  M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ragon, Donald            M68 Over the Hill           41.96m     137-08 
  2 Traux, Bill              M68 Unattached              38.94m     127-09 
 
Event 12  M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bitsko, Mickey           M72 Unattached              30.10m      98-09 
 
Event 12  M90 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roudebush, George        M90 Over the Hill           13.92m      45-08 
 
Event 13  M60 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tinsman, Tom             M62 Tnt Internationa         4.53m   14-10.50 
 
Event 13  M65 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Frontino, James          M65 Tnt Internationa         3.40m   11-02.00 
 
Event 13  M70 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hamilton, Tom            M73 Unattached               2.05m    6-08.75 
 
Event 13  M90 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roudebush, George        M90 Over the Hill            1.25m    4-01.25 
 
Event 26  M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Porz, Donnald            M51 Over the Hill          5:31.87  
 
Event 26  M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cooper, Chip             M60 Springbok              6:10.86  
  2 Williams, David          M64 Unattached             6:15.40  
 
Event 26  M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stross, Bill             M66 Springbok              6:16.63  
  2 Kuebler, Bob             M69 Springbok              6:26.41  
  3 Gerson, Jeff             M68 Over the Hill          7:56.50  
 
Event 26  M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hinman, Reed             M73 Springbok              6:55.50  
  2 Gligor, Pete             M74 Unattached             7:23.32  
 
Event 30  M40 110 Short Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Eric              M43 Unattached               17.38  
 
Event 32  M40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yeargin, Rocco           M44 Unattached               58.73  
 
Event 32  M60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hawkins, Walter          M60 Over the Hill          1:09.11  
 
Event 32  M65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gerson, Jeff             M68 Over the Hill          1:29.74  
 
Event 33  W35 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Arlaina           W36 Unattached               13.65  
 
Event 34  M55 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finley, Lawrence         M57 Over the Hill            16.01  
 
Event 34  M60 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Myrick, Chris            M60 Over the Hill            14.20   2 
  2 Tinsman, Tom             M62 Tnt Internationa         14.90   1 
 
Event 34  M65 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Frontino, James          M65 Tnt Internationa         15.17   2 
 
Event 34  M70 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hamilton, Tom            M73 Unattached               21.79  
 
Event 36  M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Porz, Donnald            M51 Over the Hill          2:48.12  
 
Event 36  M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Liscynesky, Roman        M61 Over the Hill          2:50.65  
  2 Cooper, Chip             M60 Springbok              3:03.60  
  3 Hawkins, Walter          M60 Over the Hill          3:23.68  
 
Event 36  M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas, Norman           M65 Over the Hill          2:58.66  
  2 Stross, Bill             M66 Springbok              3:00.17  
 
Event 36  M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hinman, Reed             M73 Springbok              3:24.12  
  2 Gligor, Pete             M74 Unattached             3:35.25  
 
Event 39  W35 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Arlaina           W36 Unattached               28.32  
 
Event 40  M40 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Yeargin, Rocco           M44 Unattached               27.62   2 
  2 Moore, Stephen           M41 Unattached               29.99   1 
 
Event 40  M55 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Finley, Lawrence         M57 Over the Hill            30.47   2 
 
Event 40  M60 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Myrick, Chris            M60 Over the Hill            29.20   2 
  2 Hawkins, Walter          M60 Over the Hill            31.44   2 
  3 Tinsman, Tom             M62 Tnt Internationa         31.81   2 
 
Event 40  M65 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Frontino, James          M65 Tnt Internationa         30.90   2 
  2 Gerson, Jeff             M68 Over the Hill            39.41   2 
 
Event 40  M70 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gligor, Pete             M74 Unattached               39.20  
 
Event 42  M50 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Porz, Donnald            M51 Over the Hill         12:54.31  
 
Event 42  M70 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gligor, Pete             M74 Unattached            21:50.81  
 
Event 44  M60 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over the Hill Track Club                            4:47.57  
 
Event 47  W60 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Prohaska, Joyce          W64 Springbok             20:16.40  
 
Event 50  M60 100 Short Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hallum, Donald           M64 Over the Hill            23.32