Got2Run...For Education

Age Group Results

May 16, 15


Results by ChampionChip 247


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

8K

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Katheryn Corsentino 1590 36 1 31:51.28 7:02/M 1 3:12.75 7:16/M 35:04.03
 
Top

Female 9 and Under

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 35 Shannon Walsh 1264 9 1 36:19.69 8:01/M 1 3:42.85 8:25/M 40:02.54
2 183 Esme Arias-Kim 1498 9 2 47:40.20 10:31/M 2 5:12.40 11:49/M 52:52.60
3 240 Allison Price 945 8 3 58:07.37 12:50/M 3 6:03.89 13:45/M 1:04:11.26
 
Top

Female 10 to 14

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Lucy Jiang 464 12 1 35:24.79 7:49/M 1 3:05.56 7:00/M 38:30.35
2 97 Madina Strobbe 1145 10 2 42:31.68 9:23/M 2 3:32.12 8:02/M 46:03.80
3 113 Erin Kirsten 519 11 3 43:19.52 9:34/M 5 3:57.29 8:59/M 47:16.81
4 122 Courtnie Hogan 1483 12 5 44:07.03 9:44/M 3 3:45.12 8:31/M 47:52.15
5 123 Natalie Hogan 1484 12 4 44:06.73 9:44/M 4 3:45.72 8:31/M 47:52.45
6 185 Emily Price 946 10 6 47:53.18 10:34/M 6 5:07.08 11:38/M 53:00.26
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 116 Emma Lee 607 15 1 43:23.22 9:35/M 1 3:57.06 8:59/M 47:20.28
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Elizabeth Romano 1434 20 1 32:16.21 7:07/M 1 3:04.49 6:58/M 35:20.70
2 40 Devin Johnston 476 24 2 37:17.85 8:14/M 2 3:14.16 7:21/M 40:32.01
3 74 Colleen McGuckin 719 24 3 39:50.19 8:48/M 3 3:48.97 8:38/M 43:39.16
4 81 Josie Suchecki 1150 21 4 40:20.88 8:54/M 6 4:03.56 9:12/M 44:24.44
5 125 Abbe Wienckowski 1464 23 5 43:48.40 9:40/M 7 4:06.84 9:19/M 47:55.24
6 157 Kyle Eklof 262 20 6 46:00.59 10:09/M 5 3:59.69 9:03/M 50:00.28
7 175 Jillian Mann 678 21 7 47:50.73 10:34/M 4 3:58.93 9:01/M 51:49.66
8 202 Ellie Hunt 1516 20 8 50:37.68 11:10/M 8 4:23.61 9:58/M 55:01.29
9 232 Lisa Wille 1293 23 9 55:56.58 12:21/M 9 4:45.63 10:48/M 1:00:42.21
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 62 Rebecca Zigman 1546 26 1 39:00.93 8:37/M 3 3:41.72 8:22/M 42:42.65
2 68 Jen Serafini 1085 28 2 39:03.90 8:37/M 5 3:52.70 8:47/M 42:56.60
3 69 Karen Blank 62 28 3 39:05.17 8:38/M 6 3:55.27 8:54/M 43:00.44
4 83 Megan Akhteebo 9 28 4 40:55.14 9:02/M 1 3:34.44 8:06/M 44:29.58
5 91 Kara Freiburger 310 25 5 41:30.60 9:10/M 2 3:38.72 8:15/M 45:09.32
6 96 Kathleen Pawlowski 906 27 6 41:47.27 9:13/M 8 4:07.11 9:21/M 45:54.38
7 120 Jenny Fragale 1622 28 7 43:27.74 9:35/M 9 4:16.71 9:42/M 47:44.45
8 124 Sarah Kolcz 1521 26 8 44:07.31 9:44/M 4 3:46.45 8:34/M 47:53.76
9 170 Katie Trzeciak 1218 25 9 46:59.35 10:22/M 10 4:28.23 10:09/M 51:27.58
10 177 Laura Hollis 426 28 10 47:45.97 10:32/M 13 4:53.92 11:06/M 52:39.89
11 179 Katie Matheny 701 26 11 48:12.33 10:38/M 11 4:32.56 10:18/M 52:44.89
12 209 Mellany Shipton 1100 26 13 51:42.32 11:25/M 7 3:56.93 8:56/M 55:39.25
13 213 Julie Hommowun 430 28 12 51:39.98 11:24/M 14 5:00.62 11:22/M 56:40.60
14 215 Rebekah Hopper 435 29 14 51:56.21 11:28/M 15 5:09.19 11:42/M 57:05.40
15 231 Amy Wille 1294 25 16 55:56.19 12:21/M 12 4:43.66 10:43/M 1:00:39.85
16 236 Shannon Schaefer 1058 28 15 55:48.67 12:19/M 18 5:49.19 13:13/M 1:01:37.86
17 239 Katherine Thompson 1201 26 17 58:45.67 12:58/M 16 5:22.66 12:12/M 1:04:08.33
18 247 Emily Fergus 288 26 18 1:02:27.81 13:47/M 19 6:12.68 14:05/M 1:08:40.49
19 250 Sonam Sinha 1104 26 19 1:06:15.82 14:37/M 17 5:31.16 12:32/M 1:11:46.98
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 36 Regina Schneider 1072 32 1 36:44.56 8:07/M 1 3:20.43 7:35/M 40:04.99
2 49 Theresa Even 275 31 2 38:05.43 8:24/M 3 3:38.77 8:15/M 41:44.20
3 51 Lindsay Nugent 850 33 3 38:14.18 8:26/M 2 3:34.25 8:06/M 41:48.43
4 66 Kelly Carlson 1357 31 4 39:06.33 8:38/M 4 3:41.21 8:22/M 42:47.54
5 71 Lindsey Grimes 371 33 5 39:24.06 8:42/M 8 3:52.05 8:47/M 43:16.11
6 77 Elizabeth McGann 717 31 6 40:20.29 8:54/M 6 3:47.28 8:36/M 44:07.57
7 90 Celeste Kerr 506 32 7 41:02.14 9:03/M 9 3:53.55 8:50/M 44:55.69
8 106 Vianey Suarez 1149 33 8 42:52.37 9:28/M 12 4:10.93 9:28/M 47:03.30
9 109 Elizabeth Davidson 1637 30 9 43:03.37 9:30/M 11 4:07.48 9:21/M 47:10.85
10 127 Alison Friedman 1364 33 10 43:48.39 9:40/M 13 4:14.62 9:37/M 48:03.01
11 132 Nicole Odachowski 858 32 11 44:32.40 9:50/M 5 3:41.70 8:22/M 48:14.10
12 136 Christine Castaneda 121 34 12 44:35.60 9:51/M 10 4:07.04 9:21/M 48:42.64
13 143 Emilie Runac 1029 32 13 45:14.14 9:59/M 7 3:48.81 8:38/M 49:02.95
14 168 Jill Schlomann 1065 34 14 46:32.32 10:16/M 15 4:41.46 10:39/M 51:13.78
15 172 Ginger Olsen 863 33 15 46:58.73 10:22/M 14 4:38.60 10:32/M 51:37.33
16 188 Rachel Paulson 904 33 16 48:24.55 10:41/M 20 5:15.82 11:56/M 53:40.37
17 211 Diana Schoblocher 1074 31 17 51:26.01 11:21/M 17 5:05.04 11:33/M 56:31.05
18 225 Anne Rudy 1026 32 18 53:43.81 11:51/M 16 4:56.92 11:13/M 58:40.73
19 226 Kim Koziol 559 31 19 53:44.38 11:52/M 18 5:08.71 11:40/M 58:53.09
20 235 Amy Friedland 316 33 20 56:02.18 12:22/M 19 5:13.67 11:51/M 1:01:15.85
21 244 Jennifer Vincent 1251 34 21 58:32.97 12:55/M 21 6:21.42 14:26/M 1:04:54.39
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Amy Muller 802 38 1 34:18.39 7:34/M 2 3:23.17 7:41/M 37:41.56
2 26 Dana Jackson 449 35 2 34:35.01 7:38/M 1 3:19.41 7:32/M 37:54.42
3 37 Kimberleigh Wiley 1290 35 3 36:36.34 8:05/M 4 3:29.51 7:55/M 40:05.85
4 38 Brooke Tetzlaff 1183 37 4 36:51.21 8:08/M 3 3:26.57 7:48/M 40:17.78
5 39 Lynn Laskiewicz 1575 39 5 36:55.88 8:09/M 5 3:32.64 8:02/M 40:28.52
6 53 Olga Adams 3 36 6 38:14.91 8:26/M 10 3:53.92 8:50/M 42:08.83
7 78 Donna Beckert 49 37 7 40:04.63 8:51/M 11 4:03.11 9:12/M 44:07.74
8 87 Katy Schayer 1064 38 8 41:02.31 9:03/M 7 3:48.70 8:38/M 44:51.01
9 93 Andrea Mueller 798 38 9 41:53.24 9:15/M 6 3:36.25 8:11/M 45:29.49
10 117 Catherine Wood 1308 35 10 43:18.27 9:34/M 12 4:05.88 9:17/M 47:24.15
11 121 Susan Pennell 914 38 11 44:01.30 9:43/M 9 3:50.77 8:43/M 47:52.07
12 134 Stephanie Cohrs 160 37 13 44:49.50 9:54/M 8 3:49.24 8:40/M 48:38.74
13 140 Alejandra Rodriguez 1008 39 12 44:23.70 9:48/M 14 4:24.47 10:00/M 48:48.17
14 144 Nancy Torres 1216 38 14 44:53.14 9:54/M 13 4:12.79 9:33/M 49:05.93
15 153 Jill Podlin 935 37 15 45:18.97 10:00/M 22 4:31.90 10:16/M 49:50.87
16 161 Monica Iwanicki 441 36 19 46:05.34 10:10/M 18 4:26.45 10:05/M 50:31.79
17 162 Heather Jackman 444 39 17 45:59.81 10:09/M 25 4:40.45 10:36/M 50:40.26
18 163 Tricia Miller 763 36 16 45:59.75 10:09/M 26 4:40.59 10:36/M 50:40.34
19 164 Christa Schermerhorn 1492 37 18 46:00.31 10:09/M 24 4:40.31 10:36/M 50:40.62
20 166 Stephanie Pasko-Nelson 897 38 20 46:30.77 10:16/M 21 4:29.21 10:11/M 50:59.98
21 167 Heather Mason 699 35 21 46:33.86 10:17/M 17 4:26.34 10:05/M 51:00.20
22 193 Kerry Venn 1245 39 22 49:41.30 10:58/M 19 4:28.00 10:09/M 54:09.30
23 199 Rebecca Wood 1309 38 23 49:50.91 11:00/M 28 4:56.92 11:13/M 54:47.83
24 201 Diane Dadivas 211 37 24 50:06.57 11:04/M 27 4:44.51 10:45/M 54:51.08
25 207 Angie Vasey 1236 36 25 51:11.31 11:18/M 15 4:24.50 10:00/M 55:35.81
26 208 Sharon Lennstrom 620 39 26 51:11.55 11:18/M 16 4:26.27 10:05/M 55:37.82
27 210 Tara Schleser 1538 39 28 51:42.67 11:25/M 20 4:28.95 10:09/M 56:11.62
28 212 Alma K. Alvarez 16 38 27 51:30.89 11:22/M 29 5:08.68 11:40/M 56:39.57
29 217 Katie Hellman 1514 35 29 52:55.13 11:41/M 23 4:32.07 10:18/M 57:27.20
30 228 Melanie Datu 219 36 30 53:31.35 11:49/M 30 5:24.09 12:16/M 58:55.44
31 254 Amy Moushon 792 37 31 1:09:35.85 15:22/M 31 6:47.29 15:25/M 1:16:23.14
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 44 Kristi Braum 1611 42 1 37:08.03 8:12/M 2 3:35.33 8:09/M 40:43.36
2 60 Julie Suderman 1153 42 3 39:06.83 8:38/M 1 3:32.26 8:02/M 42:39.09
3 63 Jenny Randolph 1429 42 2 38:59.62 8:36/M 3 3:44.86 8:29/M 42:44.48
4 75 Erica Cupuro 202 43 4 40:03.63 8:50/M 4 3:53.21 8:50/M 43:56.84
5 150 Tania Donatelli 242 40 5 45:25.95 10:02/M 6 4:13.24 9:35/M 49:39.19
6 173 Sharon Moeykens 775 40 6 46:59.38 10:22/M 7 4:37.99 10:30/M 51:37.37
7 180 Melissa Sawadski 1055 40 8 48:48.96 10:46/M 5 3:58.58 9:01/M 52:47.54
8 186 Jeanne Brock 85 43 7 48:28.69 10:42/M 8 4:39.20 10:34/M 53:07.89
9 198 Michelle Heidrich 407 44 9 49:54.74 11:01/M 9 4:51.84 11:01/M 54:46.58
10 216 Liz Stejskal 1133 44 10 52:01.51 11:29/M 11 5:05.16 11:33/M 57:06.67
11 218 Joshannan Kimpel 517 40 11 52:53.95 11:40/M 10 4:56.98 11:13/M 57:50.93
12 241 Jennifer Price 948 40 12 58:08.13 12:50/M 13 6:03.66 13:45/M 1:04:11.79
13 242 Sharon Blau 63 42 13 58:51.23 12:59/M 12 5:39.07 12:50/M 1:04:30.30
14 253 Lenore Litwin 639 44 14 1:08:16.55 15:04/M 14 7:32.02 17:07/M 1:15:48.57
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 48 Mary Kiaupa 508 45 1 38:27.64 8:29/M 2 3:15.35 7:23/M 41:42.99
2 57 Emily White 1463 47 2 38:35.11 8:31/M 3 3:48.76 8:38/M 42:23.87
3 84 Laura Horak 436 48 3 40:30.60 8:56/M 6 3:59.12 9:03/M 44:29.72
4 101 Stephanie Evans 274 49 4 42:46.29 9:26/M 4 3:55.86 8:54/M 46:42.15
5 102 Dorothy Zielinski 1330 49 5 42:46.68 9:26/M 7 4:03.98 9:12/M 46:50.66
6 108 Kathleen Muellner 1416 45 6 43:10.37 9:32/M 5 3:58.24 9:01/M 47:08.61
7 131 Padra Meyer 753 45 7 45:02.72 9:56/M 1 3:08.85 7:07/M 48:11.57
8 159 Martha Zepeda 1326 47 8 45:50.84 10:07/M 8 4:18.40 9:46/M 50:09.24
9 184 Laura Miller 1592 47 9 48:28.89 10:42/M 9 4:26.57 10:05/M 52:55.46
10 191 Amanda Mueller 799 48 10 49:19.33 10:53/M 12 4:44.48 10:45/M 54:03.81
11 192 Martina Perez 916 47 11 49:29.10 10:55/M 11 4:37.64 10:30/M 54:06.74
12 194 Jean Ternovits 1179 46 12 49:34.45 10:57/M 10 4:35.00 10:25/M 54:09.45
13 230 Margarita Lozano 659 48 13 54:55.06 12:07/M 13 5:14.58 11:54/M 1:00:09.64
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 34 Kathy Olcese 861 51 1 36:03.97 7:57/M 1 3:34.20 8:06/M 39:38.17
2 70 Maryann Kowols 555 52 2 39:17.53 8:40/M 2 3:50.31 8:43/M 43:07.84
3 103 Darleen Hoffmann 422 52 3 42:45.52 9:26/M 3 4:11.36 9:30/M 46:56.88
4 135 Carla Nikel 827 50 4 44:26.60 9:49/M 5 4:14.13 9:37/M 48:40.73
5 160 Evelyn Maggos 670 50 5 46:11.00 10:12/M 4 4:13.30 9:35/M 50:24.30
6 187 Esther Collado-Baker 1360 53 6 49:05.77 10:50/M 6 4:28.51 10:09/M 53:34.28
7 200 Cheri Lobono 642 53 9 50:11.21 11:05/M 7 4:37.24 10:30/M 54:48.45
8 203 Deborah Anderson 1567 52 7 50:01.63 11:02/M 8 5:00.29 11:22/M 55:01.92
9 205 Linda Cirone 144 50 8 50:06.30 11:04/M 10 5:22.30 12:12/M 55:28.60
10 221 Alice Chin 1359 51 10 53:06.85 11:43/M 9 5:04.49 11:31/M 58:11.34
11 246 Jane Vodvarka 1254 51 11 57:24.55 12:40/M 11 8:23.83 19:03/M 1:05:48.38
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 41 Sharon Rockhill 1003 58 1 37:01.72 8:10/M 1 3:31.26 8:00/M 40:32.98
2 56 Juli Aistars 8 56 2 38:33.99 8:31/M 3 3:47.89 8:36/M 42:21.88
3 59 Kathy Barlow 33 59 3 38:56.89 8:36/M 2 3:36.01 8:11/M 42:32.90
4 111 Nancy Lewandowski 1562 58 4 43:02.93 9:30/M 4 4:10.34 9:28/M 47:13.27
5 126 Hope Miller 1411 58 5 43:25.52 9:35/M 6 4:36.16 10:27/M 48:01.68
6 152 Sue Freiburger 311 56 6 45:22.44 10:01/M 5 4:22.61 9:55/M 49:45.05
7 220 Kathy Randolph 1534 57 7 52:47.31 11:39/M 8 5:23.85 12:14/M 58:11.16
8 227 Karen Powell 940 58 8 53:45.14 11:52/M 7 5:08.43 11:40/M 58:53.57
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 76 Connie Nash 820 61 1 40:04.08 8:51/M 2 3:53.87 8:50/M 43:57.95
2 86 Mary Papreck 1556 62 2 40:51.55 9:01/M 3 3:54.94 8:52/M 44:46.49
3 222 Debra Kozlicki 1522 60 3 52:54.47 11:41/M 4 5:20.54 12:07/M 58:15.01
4 248 Kathleen Naanes 813 61 4 1:09:41.34 15:23/M 1 0:00.00 0:00/M 1:09:41.34
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Martin Wennblom 1564 36 1 25:45.67 5:41/M 1 2:29.47 5:39/M 28:15.14
 
Top

Male 9 and Under

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 58 Jeffery Beckert 46 9 1 38:41.72 8:32/M 1 3:45.53 8:31/M 42:27.25
2 249 Noah Cohen 156 9 2 1:04:12.47 14:10/M 2 6:41.86 15:11/M 1:10:54.33
 
Top

Male 10 to 14

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Tonatiuh Chavez 1645 13 1 29:01.43 6:24/M 1 2:55.28 6:38/M 31:56.71
2 73 Maximilian Ostrowski 873 11 2 39:26.94 8:42/M 10 3:52.23 8:47/M 43:19.17
3 115 Nathan Garcia 325 11 3 42:45.90 9:26/M 16 4:31.76 10:16/M 47:17.66
4 137 Kaleb Odachowski 857 11 4 45:01.12 9:56/M 6 3:43.38 8:27/M 48:44.50
5 138 Jackson Wolan 1304 11 7 45:13.92 9:59/M 2 3:30.76 7:57/M 48:44.68
6 139 Marek Potuznik 939 11 6 45:12.50 9:59/M 3 3:32.93 8:02/M 48:45.43
7 141 Adam Rogers 1012 10 9 45:16.58 10:00/M 4 3:38.34 8:15/M 48:54.92
8 142 Anthony Zablocki 1613 11 5 45:11.09 9:58/M 7 3:45.72 8:31/M 48:56.81
9 145 Alexi Kotis 544 13 10 45:19.25 10:00/M 12 3:55.51 8:54/M 49:14.76
10 149 William Pierce 928 10 8 45:16.10 10:00/M 14 4:22.11 9:55/M 49:38.21
11 156 Andrew Littman 638 10 11 46:01.19 10:09/M 13 3:58.96 9:01/M 50:00.15
12 178 Anish Mukjherjee 801 10 12 48:55.15 10:48/M 9 3:47.18 8:36/M 52:42.33
13 181 Gavin Livergood 1641 10 14 49:06.91 10:50/M 5 3:42.98 8:25/M 52:49.89
14 182 Dylan Kirsten 518 10 13 49:04.19 10:50/M 8 3:46.85 8:34/M 52:51.04
15 190 Frankie Mangialarlo 1640 11 15 49:27.08 10:55/M 15 4:28.37 10:09/M 53:55.45
16 223 Luka Kuzmanovic 569 10 16 54:26.73 12:01/M 11 3:54.25 8:52/M 58:20.98
17 233 Mason Price 947 11 17 54:43.96 12:05/M 18 6:01.42 13:40/M 1:00:45.38
18 234 Tushar Muppidi 1487 11 18 54:45.88 12:05/M 17 6:00.16 13:38/M 1:00:46.04
19 245 Jerry Walsh 1265 11 19 57:45.91 12:45/M 19 7:45.18 17:37/M 1:05:31.09
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Eddie Graham 367 19 1 28:41.73 6:20/M 1 2:43.02 6:10/M 31:24.75
2 24 John Tworek 1222 17 2 33:40.13 7:26/M 3 3:59.14 9:03/M 37:39.27
3 28 Juan Rojas 1616 16 3 35:17.12 7:47/M 2 3:07.74 7:05/M 38:24.86
4 79 Justin Te 1173 17 4 39:58.90 8:49/M 4 4:09.28 9:26/M 44:08.18
5 112 Zach Zepeda 1325 15 5 42:42.45 9:26/M 5 4:33.01 10:20/M 47:15.46
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Anthony Thompson 1200 24 1 30:46.61 6:48/M 1 2:58.31 6:45/M 33:44.92
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Bill Smith 1443 26 1 27:49.55 6:08/M 1 2:35.58 5:52/M 30:25.13
2 22 Rudy Castaneda 123 25 2 33:51.73 7:28/M 3 3:11.73 7:14/M 37:03.46
3 32 Greg Augsburg 23 28 3 36:17.62 8:01/M 2 3:10.46 7:12/M 39:28.08
4 50 Andrew Hollis 427 29 4 38:09.68 8:25/M 5 3:35.86 8:09/M 41:45.54
5 67 Victor Kovyrshin 546 25 5 38:46.19 8:33/M 7 4:03.90 9:12/M 42:50.09
6 146 Karl Anderson 17 25 6 45:23.42 10:01/M 6 3:51.87 8:45/M 49:15.29
7 171 Ken Hommowun 429 28 7 47:20.88 10:27/M 8 4:10.41 9:28/M 51:31.29
8 219 Adan Lozano 658 27 8 54:27.32 12:01/M 4 3:25.03 7:46/M 57:52.35
9 252 Shivendra Srivastava 1126 29 9 1:06:24.36 14:39/M 9 5:58.74 13:34/M 1:12:23.10
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Brandon Burt 101 33 1 31:17.78 6:54/M 1 3:00.85 6:49/M 34:18.63
2 42 Kevin Olsen 862 33 2 37:03.78 8:11/M 2 3:30.23 7:57/M 40:34.01
3 65 Justin Kilchenmann 513 33 3 38:59.47 8:36/M 3 3:46.16 8:34/M 42:45.63
4 72 Jawad Adhami 4 30 4 39:27.82 8:43/M 4 3:49.65 8:40/M 43:17.47
5 107 Sean Davidson 1638 33 5 43:01.47 9:30/M 6 4:02.35 9:10/M 47:03.82
6 133 Jonathan Suarez 1542 31 6 44:18.19 9:47/M 7 4:14.40 9:37/M 48:32.59
7 147 Daniel Hase 401 31 7 45:23.24 10:01/M 5 3:52.96 8:47/M 49:16.20
8 238 Daniel Hellebuyck 1513 34 8 57:56.71 12:47/M 8 5:43.19 13:00/M 1:03:39.90
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Dustin Puckett 954 36 1 26:40.61 5:53/M 1 2:27.90 5:34/M 29:08.51
2 7 David Vincent 1253 38 2 29:35.76 6:32/M 3 2:49.98 6:24/M 32:25.74
3 8 Gerardo Murillo 1589 39 3 29:51.13 6:35/M 2 2:46.30 6:17/M 32:37.43
4 9 Ben Missele 770 38 4 30:03.81 6:38/M 4 2:57.65 6:42/M 33:01.46
5 16 Shawn Mannion 679 39 5 32:12.55 7:06/M 6 3:04.19 6:58/M 35:16.74
6 21 Jonathan Michael 755 38 6 33:00.54 7:17/M 5 3:00.11 6:49/M 36:00.65
7 31 Edgar Cesareo 126 39 7 35:39.95 7:52/M 7 3:23.24 7:41/M 39:03.19
8 33 Matthew Gormley 1506 37 8 36:01.89 7:57/M 9 3:27.22 7:50/M 39:29.11
9 43 Ryan Hogg 424 37 9 37:03.82 8:11/M 11 3:38.53 8:15/M 40:42.35
10 64 Brian Lennstrom 619 39 10 39:11.74 8:39/M 10 3:33.15 8:04/M 42:44.89
11 82 Geoff Flanagan 1505 39 11 41:04.41 9:04/M 8 3:24.32 7:44/M 44:28.73
12 92 Peter Jackson 450 36 12 41:32.80 9:10/M 12 3:41.94 8:22/M 45:14.74
13 118 James Huber 438 37 13 43:16.78 9:33/M 15 4:25.54 10:02/M 47:42.32
14 148 Todd Tsiolis 1219 39 14 45:16.27 10:00/M 13 4:11.22 9:30/M 49:27.49
15 174 Hardik Patel 903 39 15 47:05.43 10:24/M 17 4:39.52 10:34/M 51:44.95
16 196 Joseph Dadivas 212 39 16 50:06.52 11:04/M 14 4:21.73 9:53/M 54:28.25
17 206 Ameet Pawar 905 38 17 51:02.62 11:16/M 16 4:32.39 10:18/M 55:35.01
18 214 Michael Sinno 1106 38 18 52:03.95 11:29/M 18 4:48.71 10:55/M 56:52.66
19 251 Aditya Chaudhary 132 35 19 1:06:23.60 14:39/M 19 5:59.28 13:36/M 1:12:22.88
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Andy Hammar 1574 43 1 29:34.83 6:32/M 1 2:50.79 6:26/M 32:25.62
2 10 Juan Medina 740 42 2 30:07.37 6:39/M 2 2:57.24 6:42/M 33:04.61
3 30 Michael Rogers 1014 43 3 35:44.42 7:53/M 3 3:07.98 7:05/M 38:52.40
4 45 Vlad Jovanovic 1517 40 4 37:40.65 8:19/M 6 3:35.55 8:09/M 41:16.20
5 52 Carson Cradduck 195 41 5 38:13.78 8:26/M 7 3:50.69 8:43/M 42:04.47
6 54 Marc Washco 1270 41 6 38:38.67 8:32/M 4 3:31.67 8:00/M 42:10.34
7 89 Don Eizenga 261 40 7 40:57.89 9:02/M 9 3:57.16 8:59/M 44:55.05
8 94 Thomas Bleasdale 1499 43 8 41:52.58 9:15/M 8 3:56.02 8:56/M 45:48.60
9 119 Eduardo Barrios 34 41 11 44:09.73 9:45/M 5 3:32.94 8:02/M 47:42.67
10 128 Joe Luna 1404 44 9 44:00.49 9:43/M 10 4:02.69 9:10/M 48:03.18
11 129 Art Carrison 120 40 10 44:00.84 9:43/M 11 4:02.83 9:10/M 48:03.67
12 154 Vinayak Hegde 406 41 12 45:42.93 10:05/M 12 4:14.34 9:37/M 49:57.27
13 169 Raul Garcia 326 40 13 46:49.20 10:20/M 13 4:28.35 10:09/M 51:17.55
14 195 Darwin To 1211 43 14 49:26.99 10:55/M 14 4:51.23 11:01/M 54:18.22
15 229 Srinivasan Vaidyanathan 1228 41 15 54:32.55 12:02/M 15 5:12.27 11:49/M 59:44.82
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Paul Zimmerman 1333 49 1 31:09.47 6:53/M 2 3:06.03 7:03/M 34:15.50
2 20 Jeff Wagner 1649 48 2 32:51.87 7:15/M 1 3:05.16 7:00/M 35:57.03
3 80 Michael Cohen 158 45 3 40:35.13 8:58/M 3 3:43.39 8:27/M 44:18.52
4 99 Mike Hopkins 434 47 4 42:16.78 9:20/M 8 4:05.66 9:17/M 46:22.44
5 100 Matt Knott 531 45 5 42:27.80 9:22/M 6 4:00.42 9:05/M 46:28.22
6 114 Ken Kirsten 1642 46 6 43:18.84 9:34/M 5 3:58.53 9:01/M 47:17.37
7 176 Timothy Kidd 45 45 7 47:51.37 10:34/M 7 4:01.23 9:08/M 51:52.60
8 189 Tim Downing 250 46 8 48:47.73 10:46/M 9 4:53.33 11:06/M 53:41.06
9 224 Miljan Kuzmanovic 570 45 9 54:27.77 12:01/M 4 3:53.62 8:50/M 58:21.39
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Mark Borrelli 80 51 1 31:02.24 6:51/M 1 2:56.80 6:40/M 33:59.04
2 18 Jim Nolan 829 52 2 32:12.18 7:06/M 3 3:11.12 7:14/M 35:23.30
3 19 James McGough 1615 50 3 32:31.56 7:11/M 2 2:56.97 6:40/M 35:28.53
4 61 Ken Nopar 1570 53 4 38:32.06 8:30/M 7 4:10.29 9:28/M 42:42.35
5 88 Guillermo Manzanares 681 52 5 40:59.20 9:03/M 4 3:53.50 8:50/M 44:52.70
6 98 James McGrath 1549 52 6 42:22.33 9:21/M 5 3:53.60 8:50/M 46:15.93
7 104 Pete Letourneau 1568 54 8 42:55.09 9:28/M 6 4:03.60 9:12/M 46:58.69
8 110 Bill Stack 1580 51 7 42:45.39 9:26/M 9 4:26.24 10:05/M 47:11.63
9 151 Thomas Kowols 556 54 9 45:06.18 9:57/M 10 4:34.57 10:23/M 49:40.75
10 155 Bill Kotis 545 51 10 45:40.69 10:05/M 8 4:17.03 9:44/M 49:57.72
11 243 Greg Armamentos 22 51 11 58:32.08 12:55/M 11 6:21.51 14:26/M 1:04:53.59
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 47 Walt Sterrenberg 1557 59 1 37:57.10 8:23/M 2 3:41.04 8:22/M 41:38.14
2 55 Tom Hayes 1593 58 2 38:40.48 8:32/M 1 3:35.52 8:09/M 42:16.00
3 95 Chris Freiburger 312 56 3 41:38.87 9:11/M 3 4:10.40 9:28/M 45:49.27
4 130 Thomas Romano 1435 57 4 43:49.59 9:40/M 4 4:16.55 9:42/M 48:06.14
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 23 Douglas Berg 1569 60 1 34:03.99 7:31/M 1 3:12.26 7:16/M 37:16.25
2 27 Gary Swain 1158 64 2 34:47.34 7:41/M 2 3:30.17 7:57/M 38:17.51
3 46 Ken Mack 1563 60 3 37:44.84 8:20/M 3 3:41.32 8:22/M 41:26.16
4 158 Lawrence Lardner 1396 61 4 45:56.77 10:08/M 4 4:10.83 9:28/M 50:07.60
5 165 John Fahey 276 63 5 46:20.09 10:14/M 5 4:30.67 10:14/M 50:50.76
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 85 Jim Stoel 1141 67 1 40:24.67 8:55/M 2 4:06.45 9:19/M 44:31.12
2 105 Richard Thomas 1199 68 2 42:53.24 9:28/M 1 4:06.01 9:19/M 46:59.25
3 197 Mike Shay 1539 67 3 49:37.99 10:57/M 3 4:52.18 11:04/M 54:30.17
4 204 Lenny Manewith 1566 66 4 50:27.62 11:08/M 4 5:00.76 11:22/M 55:28.38
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Split ------------ ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 237 Patar Lazzari 1646 72 1 56:44.12 12:31/M 1 5:16.16 11:58/M 1:02:00.28