Kenda Cup Endurance Series 2017

Individual Series Points

100-Open Men

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 STEPHANE ROCH 100-Open Men TEAM NINJA/APX 51 55 0 51 77 234
2 Ryan Steers 100-Open Men Giant Co-Factory Off-Road 55 60 51 60 0 226
3 Arjuna Flenner 100-Open Men High Sierra Mountain Bike Team 0 0 47 47 83 177
4 DAVID (TINKER) JUAREZ 100-Open Men CANNONDALE 360 FLY 60 0 0 0 90 150
5 Jaime Valle 100-Open Men Chains Required 0 0 0 44 71 115
6 JOAO PEREVIA 100-Open Men 0 0 60 0 0 60
7 JASON SIEGLE 100-Open Men SDG/MUSCLE MONSTER 0 0 0 55 0 55
8 ERIC BOSTROM 100-Open Men RIDEBIKER ALLIANCE/CANNONDALE/OJIO/CONTENENTAL/MAGURA 0 0 55 0 0 55
9 Stuart Gonzalez 100-Open Men Bear Valley Bikes/Honey Stinger 47 0 0 0 0 47
10 Jeremy Kneisly 100-Open Men Bike Religion 44 0 0 0 0 44
11 Nicholas Kneisly 100-Open Men Rock N Road Cyclery 41 0 0 0 0 41
12 CHRIS STASZAK 100-Open Men TEAM NINJA 38 0 0 0 0 38
13 DAVID SHEEK 100-Open Men SDG-MUSCLE MONSTER 0 0 0 0 0 0

101-OPEN WOMEN

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 LESLEY PATERSON 101-OPEN WOMEN LIV BIKES 0 0 60 55 0 115
2 LARISSA CONNORS 101-OPEN WOMEN RIDEBIKER ALLIANCE 0 0 0 60 0 60
3 LAUREN MULWITZ 101-OPEN WOMEN SPECIALIZED/PUREQUOSA 60 0 0 0 0 60

102-Men 19-29

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Nicholas Meissner 102-Men 19-29 Outer Circle Racing 0 60 55 0 0 115
2 BRYAN ROCHA 102-Men 19-29 EMPIRE BIKES/MONSTROW 0 0 60 0 0 60
3 DEAN HALL 102-Men 19-29 TEAM BAGHOUSE 60 0 0 0 0 60
4 Will Foley 102-Men 19-29 55 0 0 0 0 55
5 JOHNNY HAYGOOD 102-Men 19-29 0 0 51 0 0 51
6 Alejandro Colmenero 102-Men 19-29 51 0 0 0 0 51

103-Men 30-39

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Brenton Cornelius 103-Men 30-39 High Sierra MTB team 47 55 55 55 83 248
2 Carter Chappell 103-Men 30-39 Team Ninja Elite 51 60 51 47 77 239
3 JESUS TOPETE JR. 103-Men 30-39 UCCYCLERY/JW FLOORS TEAM 60 0 0 60 90 210
4 Matthew Smith 103-Men 30-39 Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 41 44 47 0 62 194
5 HECTOR BELTRAN 103-Men 30-39 0 0 35 44 71 150
6 SAM BAXTER 103-Men 30-39 55 0 60 0 0 115
7 Sam Wiernucki 103-Men 30-39 RedMonkey Sports 0 47 44 0 0 91
8 Marco Amselem 103-Men 30-39 0 0 0 0 66 66
9 Matt Chong 103-Men 30-39 Around The Cycle 0 0 0 0 57 57
10 DANNY MUNOZ 103-Men 30-39 BAGHOUSE 0 0 0 51 0 51
11 Kevin Summers 103-Men 30-39 Serious Cycling 0 51 0 0 0 51
12 ADOLFO GONZALEZ 103-Men 30-39 UC CYCLERY/JW FLOORS 44 0 0 0 0 44
13 Jeremy Epp 103-Men 30-39 Pro Eco 0 0 0 41 0 41
14 Matthew Weber 103-Men 30-39 0 0 41 0 0 41
15 JUSTIN FRANK 103-Men 30-39 MCKENZIE WATER SKI SCHOOL 0 0 38 0 0 38
16 Christopher Mulhern 103-Men 30-39 38 0 0 0 0 38
17 ANDRII KUTOVETS 103-Men 30-39 TEAM NINJA 35 0 0 0 0 35
18 JUAN RUIZ 103-Men 30-39 0 0 0 0 0 0

104-Men 40-49

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Eric Zubick 104-Men 40-49 CRANKBENDERS - PRO/CAT 1 COED CrankBenders Race Team 51 0 41 47 71 210
2 Daniel Eitman 104-Men 40-49 44 51 38 44 66 205
3 Pascal Bonaventure 104-Men 40-49 UC Cyclery 60 0 51 0 77 188
4 Jeff Olson 104-Men 40-49 thinkMTB Club 38 47 35 0 62 182
5 Dan Mahlum 104-Men 40-49 UC Cyclery/JW Floors 0 0 55 0 90 145
6 Marco Arocha 104-Men 40-49 Davis Phinney Foundation Masters Cycling Team 0 0 60 60 0 120
7 Daniel Bergstrom 104-Men 40-49 Team Ninja Cat 2/3 Mens Team 33 44 33 0 0 110
8 Chad Jarrett 104-Men 40-49 Baghouse / Rock n' Road 0 0 47 55 0 102
9 Bill Baker 104-Men 40-49 GT Bicycles 0 0 0 0 83 83
10 MARLON OLIVARES 104-Men 40-49 35 0 0 41 0 76
11 Christopher Hill 104-Men 40-49 Pro Eco 0 60 0 0 0 60
12 Eddie Silva 104-Men 40-49 0 55 0 0 0 55
13 SCOT HARVEY 104-Men 40-49 INCYCLE XC TEAM 55 0 0 0 0 55
14 MATT FREEMAN 104-Men 40-49 SDG/MONSTER MUSCLE 0 0 0 51 0 51
15 Gordon Smith 104-Men 40-49 Veloz 47 0 0 0 0 47
16 GUY SUTTON 104-Men 40-49 CAL COAST 0 0 44 0 0 44
17 HEITH MASTERS 104-Men 40-49 41 0 0 0 0 41
18 matt alexander 104-Men 40-49 0 0 0 38 0 38
19 JOSE GUADALUPE BENITEZ GOMEZ 104-Men 40-49 ZITACUARO 0 0 0 35 0 35
20 MATT LOUGH 104-Men 40-49 JUGGERNAUT ESF 0 0 0 33 0 33
21 CHRISTIAN REYES 104-Men 40-49 OUTER CIRCLE RACING 0 0 31 0 0 31
22 Donovan Norris 104-Men 40-49 Roam Cyclery 31 0 0 0 0 31
23 NIGEL STEWART 104-Men 40-49 29 0 0 0 0 29
24 Christopher Olson 104-Men 40-49 Team MBS 0 0 0 0 0 0
25 JEFF PERRY 104-Men 40-49 TEAM CYCLING 0 0 0 0 0 0

105-Men 50-59

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 DAVID SILBERBERG 105-Men 50-59 OUTER CIRCLE RACING 0 60 55 55 83 253
2 Jiri Kozesnik 105-Men 50-59 47 55 38 0 77 217
3 Ken Winston 105-Men 50-59 UC Cyclery/JW Floors 60 0 60 0 90 210
4 Taylor Burch 105-Men 50-59 Michael's BIcycles Newbury Park 35 51 31 0 62 179
5 ROBERT RODGERS 105-Men 50-59 BAGHOUSE 0 0 47 51 0 98
6 Michael Sowinski 105-Men 50-59 PURELY DENTAL-RIDE CYCLERY 0 0 33 47 0 80
7 Eddie Cruz 105-Men 50-59 Ol' Republic SERT 0 47 27 0 0 74
8 DR. SCOTT VRZAL 105-Men 50-59 LINKED CYCLING 38 0 0 35 0 73
9 Carlos Salazar 105-Men 50-59 0 0 0 0 71 71
10 John Bayliss 105-Men 50-59 Team Ninja 29 41 0 0 0 70
11 GREGORY ACKERMAN 105-Men 50-59 VELOSPORT/RIDBIKER ALLIANCE 0 44 23 0 0 67
12 Bob Parigian 105-Men 50-59 0 0 0 0 66 66
13 Karl Kristkeitz 105-Men 50-59 0 0 0 60 0 60
14 SCOT GRIERSON 105-Men 50-59 VELOSPORT/RIDEBIKER ALLIANCE 33 0 25 0 0 58
15 RICK MINNICK 105-Men 50-59 0 0 0 0 57 57
16 DAVID TURNER 105-Men 50-59 TURNER BIKES 55 0 0 0 0 55
17 DAN NELSON 105-Men 50-59 0 0 0 0 53 53
18 Greg Twitty 105-Men 50-59 UCCyclery / JW Floors 0 0 51 0 0 51
19 DERON DODERO 105-Men 50-59 UC CYCLERY/JW FLOORS 51 0 0 0 0 51
20 JAMES JACKSON 105-Men 50-59 0 0 0 44 0 44
21 Dennis Mudd 105-Men 50-59 UC CYLERY/JW FLOORS 0 0 44 0 0 44
22 Sean Smith 105-Men 50-59 Linked Cycling 44 0 0 0 0 44
23 Matthew Underwood 105-Men 50-59 0 0 0 41 0 41
24 RON HARMS 105-Men 50-59 CBS CYCLING 0 0 41 0 0 41
25 Andres Giron 105-Men 50-59 41 0 0 0 0 41
26 ROBIN BROWN 105-Men 50-59 BEAR VALLEY BIKES 0 0 0 38 0 38
27 Greg Burcham 105-Men 50-59 0 0 35 0 0 35
28 Jim Fuller 105-Men 50-59 31 0 0 0 0 31
29 DAVID FRANK 105-Men 50-59 0 0 29 0 0 29
30 Steven Strong 105-Men 50-59 NA 0 0 0 0 0 0
31 Kenneth Strickland 105-Men 50-59 Cycles Veloce 0 0 0 0 0 0
32 STEVE SANDACZ 105-Men 50-59 BOOST MOBILE/360 FLY 0 0 0 0 0 0
33 Kevin Haile 105-Men 50-59 0 0 0 0 0 0
34 william ralph 105-Men 50-59 SeriousCycling 0 0 0 0 0 0

106-Women 19-39

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 SHANNON HOWELL 106-Women 19-39 60 0 60 60 0 180
2 Melanie Willard 106-Women 19-39 Base Performance 0 0 0 0 0 0

107-Women 40+

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Tina Burch 107-Women 40+ Michaels Bicycles Newbury Park 55 55 55 0 77 242
2 Mary Dannelley 107-Women 40+ 0 0 60 60 0 120
3 JAN ACKERMAN 107-Women 40+ VELOSPORT/RIDEBIKER ALLIANCE 0 51 51 0 0 102
4 Rhonda Geiszler 107-Women 40+ 0 0 0 0 90 90
5 CHRISTINA PROBERT-TURNER 107-Women 40+ TURNER BIKES 0 0 0 0 83 83
6 SHELLY PEPPE-NANI 107-Women 40+ 0 0 0 0 71 71
7 TIMARI PRUIS 107-Women 40+ KENDA/PIVOT 0 0 0 0 66 66
8 Julianne Silva 107-Women 40+ 0 60 0 0 0 60
9 KIRSTEN DARLEY 107-Women 40+ MICHAELS BICYCLES 60 0 0 0 0 60
10 KIM HERMON 107-Women 40+ BEAR VALLEY BIKES 0 0 0 55 0 55
11 Tammy Lamb 107-Women 40+ CrankBenders 51 0 0 0 0 51
12 NANCY AGUILAR 107-Women 40+ CRANKBENDERS 47 0 0 0 0 47
13 Cheryl Parrish 107-Women 40+ 0 0 0 0 0 0

108-Men Single Speed

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Nathan Adams 108-Men Single Speed Descent Race Team 60 60 0 60 90 270
2 Ryan Holdorf 108-Men Single Speed 55 55 0 55 83 248
3 DRIZ COOK 108-Men Single Speed 0 0 60 0 0 60
4 DOUG ANDREWS 108-Men Single Speed ROCKnROAD Cyclery 0 0 55 0 0 55
5 FREDDIE ESPINOZA 108-Men Single Speed CHAINS REQUIRED BIKE SHOP 51 0 0 0 0 51
6 JOHN CIAMPA 108-Men Single Speed DRT-CYCOLOGICAL 0 0 0 0 0 0

111-WOMEN SINGLE SPEED

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 HEIDI VOLPE 111-WOMEN SINGLE SPEED HELENS 60 0 0 0 0 60

112-Men 60+

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 Gerrit Slingerland 112-Men 60+ THINK MTB 60 60 60 60 90 270
2 Armando de Armas 112-Men 60+ Team Ninja 51 55 51 55 83 244
3 ROBERT WILLCOX 112-Men 60+ UC CYCLERY/JW FLOORS 55 0 55 51 0 161
4 John JR Rodgers 112-Men 60+ Simple Green / Stage 21 0 0 0 47 0 47
5 KEVIN WOLFE 112-Men 60+ OUTER CIRCLE RACING 0 0 47 0 0 47
6 Ken Gibson 112-Men 60+ Team Ninja 47 0 0 0 0 47
7 JOHN RODGERS 112-Men 60+ 0 0 44 0 0 44
8 Doug Benedon 112-Men 60+ Bear Valley Bikes 0 0 0 0 0 0

110- MEN 18 & UNDER

Position Name Category Team Sponsor Endurance #1 Vail Lake Endurance #2 Santa Ynez Endurance #3 Big Bear Lake Endurance #4 Big Bear Lake Endurance #5 Crafts and Cranks Points
1 TYDEMAN NEWMAN 110- MEN 18 & UNDER PEDALERS FORK/10 SPEED COFFEE 0 60 0 0 0 60