Red White Blue

Age Group Results

July 02, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5k Race

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KRISTINE BASTIN MCKINNEY TX 17 33 4 20:10.1 20:10.4 6:30/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CONTESSA HOSKIN MCKINNEY TX 200 42 28 26:35.1 26:48.5 8:35/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ABIGAIL BAINES LITTLE ELM TX 5 8 75 31:51.6 31:53.0 10:16/M
2 ABIGAIL DRAPER FRISCO TX 71 8 111 37:09.3 37:10.7 11:59/M
3 RACHEL EDWARDS MCKINNEY TX 94 7 127 40:02.6 40:14.4 12:55/M
4 BRIAN LEE 513 8 179 54:25.1 55:00.6 17:33/M
5 EMMA LEE 512 6 184 55:59.7 56:35.2 18:04/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ELAINA SEEKAMP 522 10 18 24:34.8 24:34.9 7:55/M
2 TARRYN BRUMLEY MCKINNEY TX 41 11 66 31:07.7 31:10.9 10:02/M
3 MADELYNN JACOBY 832 11 71 31:19.0 31:20.9 10:06/M
4 ELLA BRANSON MELISSA TX 30 14 101 35:13.5 35:45.8 11:22/M
5 LIVY POIRIER ALLEN TX 297 11 126 39:59.4 40:01.6 12:54/M
6 KATE HOAGLAND DALLAS TX 197 12 141 44:11.0 58:16.3 14:15/M
7 GABRIELLE MCPHERSON MCKINNEY TX 238 10 182 55:05.3 55:28.4 17:46/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MICHELLE MONROE 849 15 6 21:27.8 21:27.9 6:55/M
2 ULRIKA BRAMOEJ 517 15 33 27:12.8 27:13.9 8:46/M
3 VICTORIA POIRIER ALLEN TX 293 15 87 33:29.9 33:34.2 10:48/M
4 SONJA ZIMMERMAN ALLEN TX 467 15 120 38:42.0 38:56.4 12:29/M
5 SHELBY SPARKMAN 847 17 152 45:45.3 46:39.2 14:45/M
6 KATY BRADY PLANO TX 27 15 163 49:12.2 49:32.9 15:52/M
7 JACY BRADY PLANO TX 24 16 164 49:12.4 49:32.9 15:52/M
8 HALEY YING MCKINNEY TX 515 16 180 55:02.5 55:26.4 17:45/M
9 ABBIE HARRIS PLANO TX 152 18 181 55:03.1 55:34.5 17:45/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ANDREA SAVINO MCKINNEY TX 428 23 31 26:56.4 27:15.8 8:41/M
2 MELISSA DA SILVA CLYDE TX 60 24 39 27:47.3 27:54.7 8:58/M
3 KYLEE YEATMAN MCKINNEY TX 460 23 149 44:54.0 45:31.3 14:29/M
4 TORI HENDON BOWIE TX 157 23 171 52:12.3 52:52.9 16:50/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 RACHAEL SANCHEZ VAN ALSTYNE TX 425 29 5 20:39.2 20:39.3 6:40/M
2 ADRIENNE RATHY ADDISON TX 410 26 50 29:07.7 29:15.4 9:24/M
3 KYLIE JAMES MCKINNEY TX 202 29 83 32:19.4 32:39.6 10:25/M
4 VIVIAN VALLAR FORT WORTH TX 453 26 139 42:54.1 43:16.1 13:50/M
5 TYLER REED LAKE DALLAS TX 411 28 148 44:47.0 44:59.2 14:27/M
6 CARRIE MONROE ALLEN TX 258 27 159 47:14.4 47:44.4 15:14/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TANNER COULTER FRISCO TX 49 33 20 24:53.6 25:36.9 8:02/M
2 JAMIE FOSLER 838 30 27 26:26.7 26:42.6 8:32/M
3 MICHAELA GARCIA MCKINNEY TX 109 32 47 28:50.0 28:57.4 9:18/M
4 VERONICA TOVAR LITTLE ELM TX 450 31 65 30:44.9 30:51.3 9:55/M
5 JENNIFER JOHNSON MCKINNEY TX 204 30 68 31:13.7 31:34.5 10:04/M
6 KAREN JONES WYLIE TX 206 33 84 33:11.6 33:42.4 10:42/M
7 JANELLE DAVIS FRISCO TX 64 32 85 33:23.5 33:32.4 10:46/M
8 CAROLINA FREUDER 1373 34 86 33:25.0 33:25.0 10:47/M
9 MARIA ALIPERTO PLANO TX 1 31 88 33:32.6 33:37.8 10:49/M
10 CHASIDY MYERS MCKINNEY TX 263 31 100 35:12.8 35:37.9 11:21/M
11 SHAUNA WRIGHT MCKINNEY TX 458 31 106 36:13.1 36:19.9 11:41/M
12 CHANTELLE PHARES MCKINNEY TX 292 31 109 36:52.7 37:18.6 11:54/M
13 KRISTEN STEENKAMP AUBREY TX 440 30 110 37:01.8 37:34.2 11:56/M
14 TRAM YEANY MCKINNEY TX 459 34 121 39:00.1 39:26.4 12:35/M
15 MELISSA ESPINOZA DALLAS TX 97 30 134 41:20.7 41:35.8 13:20/M
16 ERIN COULTER FRISCO TX 50 32 170 52:08.2 52:52.2 16:49/M
17 MAGAN LOCEY LITTLE ELM TX 218 30 172 52:12.9 52:52.7 16:50/M
18 SHELLY MATTHEWS FRISCO TX 227 33 177 53:35.2 54:22.6 17:17/M
19 CARA PEOPLES GARLAND TX 290 33 178 53:36.0 54:22.6 17:17/M
20 LISA TIJERINA PROSPER TX 449 33 189 58:43.1 58:47.9 18:56/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ALEXANDRA VARGAS MCKINNEY TX 454 38 21 25:35.5 25:42.3 8:15/M
2 NICHOLE SAMMON MCKINNEY TX 424 36 55 29:18.9 29:28.8 9:27/M
3 KATHERINE EDWARDS MCKINNEY TX 95 39 78 32:13.9 32:25.3 10:24/M
4 FARZEEN SUKHESWALLA FRISCO TX 444 35 89 33:50.5 34:08.9 10:55/M
5 AMBER KUEHN MCKINNEY TX 212 36 92 33:53.8 34:11.1 10:56/M
6 SARA BRULET MCKINNEY TX 36 35 97 34:26.2 34:33.7 11:06/M
7 BARBARA BARANY MCKINNEY TX 8 36 105 36:10.0 36:23.2 11:40/M
8 MELISSA SHAW TRENTON TX 431 37 117 38:14.7 38:28.3 12:20/M
9 CATHY BEDFORD EULESS TX 21 37 122 39:11.5 39:36.2 12:38/M
10 HOLLY DRAPER FRISCO TX 68 37 123 39:30.5 39:33.9 12:45/M
11 KATHRYN SPITZNER PRINCETON TX 438 35 146 44:29.0 44:57.4 14:21/M
12 SAMANTHA NAIDOO GARLAND TX 265 39 147 44:36.3 45:04.2 14:23/M
13 LAURA WRIGHT ALLEN TX 457 36 168 50:39.9 51:04.9 16:20/M
14 MEYA LEE 514 35 185 56:01.4 56:35.8 18:04/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JODIE FLANNERY MCKINNEY TX 106 42 36 27:34.3 27:45.4 8:54/M
2 JENNIFER SUTTON 511 41 42 28:06.6 28:12.4 9:04/M
3 IRENE RALEY FRISCO TX 408 40 54 29:17.7 29:27.4 9:27/M
4 KERRI KELLEY 520 42 74 31:44.2 32:01.2 10:14/M
5 BLANCA GARCIA MCKINNEY TX 107 44 94 33:55.1 34:17.9 10:56/M
6 CASSANDRA GRAYSON ARLINGTON TX 114 44 150 45:13.4 45:45.4 14:35/M
7 DANIELLE WINKLER MCKINNEY TX 455 42 154 46:38.3 46:57.5 15:03/M
8 MICHELLE CRITZMAN MCKINNEY TX 51 40 155 46:38.5 46:57.3 15:03/M
9 STEPHANIE PETTUS 801 44 156 46:40.5 46:50.2 15:03/M
10 SHERYL STEWART MELISSA TX 441 42 160 47:14.4 47:44.2 15:14/M
11 JENIFER BRANSON MELISSA TX 31 44 167 50:32.6 51:11.2 16:18/M
12 KERI HESKETT GAINESVILKE TX 170 44 173 52:46.2 53:00.7 17:01/M
13 JINI PATHMANATHAN DALLAS TX 289 42 175 53:27.5 54:08.9 17:15/M
14 SHANTI CONNERS-MCPHERSON MCKINNEY TX 48 42 186 56:22.3 56:46.6 18:11/M
15 KAT YING MCKINNEY TX 462 41 187 56:27.5 56:53.2 18:13/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 BECKY MILLER SAN MARCOS TX 245 48 41 27:57.3 28:05.1 9:01/M
2 GLENDA MILTON BLUE RIDGE TX 254 47 49 29:04.5 29:25.7 9:23/M
3 SELINA HINOJOSA-LIN FRISCO TX 188 47 69 31:17.0 31:34.9 10:05/M
4 JOY HINKELMAN MCKINNEY TX 182 45 104 36:03.0 36:48.4 11:38/M
5 JENNIFER BOOKER MCKINNEY TX 22 48 112 37:17.7 37:47.1 12:02/M
6 LAURA CLARK MCKINNEY TX 46 49 113 37:17.9 37:46.7 12:02/M
7 AIJA BRAMEOJ 516 45 116 38:11.3 38:25.9 12:19/M
8 PATTI DYESS DALLAS TX 84 49 125 39:37.5 40:12.9 12:47/M
9 DEBBIE GIUDICE PLANO TX 112 48 130 40:19.5 41:02.9 13:00/M
10 LISA FAWN 833 47 133 41:07.7 41:15.1 13:16/M
11 CLAUDINE NICHOLAS CORINTH TX 276 48 135 41:28.5 41:52.4 13:23/M
12 LISA TEAL FRISCO TX 447 46 137 42:10.2 42:52.5 13:36/M
13 LAURA KOPEC 842 49 145 44:27.0 44:54.9 14:20/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JANET HARP FRISCO TX 144 50 52 29:12.6 29:21.4 9:25/M
2 RANDI CASTANUELA LAKE DALLAS TX 45 54 96 34:00.6 34:12.4 10:58/M
3 ANNETTE BARNETT 831 51 102 35:26.8 35:34.4 11:26/M
4 KELLY PETERS 837 50 131 40:33.8 40:52.6 13:05/M
5 LEE ANNE PEVETO AUBREY TX 291 54 165 49:13.3 49:32.4 15:53/M
6 ANNIE HARRIS PLANO TX 151 50 183 55:11.2 55:42.1 17:48/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 SHIRLEY FOSLER 839 57 61 30:21.7 30:47.6 9:47/M
2 PERVIN OGRA FRISCO TX 287 57 90 33:50.8 34:09.1 10:55/M
3 PATTI HENNING WHITEWRIGHT TX 161 55 107 36:26.4 37:10.7 11:45/M
4 BEVERLY NORRIS SHERMAN TX 286 57 129 40:09.5 40:09.5 12:57/M
5 KIMBERLY CANALES MCKINNEY TX 44 56 140 43:16.3 43:49.4 13:57/M
6 CATHY SHARP PLANO TX 430 58 166 49:14.3 49:33.7 15:53/M
7 ELIZABETH OLIVE PLANO TX 288 56 169 50:48.3 51:13.4 16:23/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TERESA NIX MCKINNEY TX 277 60 57 29:26.6 29:30.4 9:30/M
2 MARY HEIBERGER MCKINNEY TX 154 60 115 38:02.4 38:09.3 12:16/M
3 JULIA KING DALLAS TX 211 61 176 53:27.9 54:08.8 17:15/M
4 SHARON STRATER MCKINNEY TX 443 61 188 58:43.0 58:47.9 18:56/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KEVIN NEWTON VAN ALSTYNE TX 271 32 1 19:24.0 19:24.0 6:15/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MARC ZIMMERMAN ALLEN TX 466 56 10 22:47.0 22:58.2 7:21/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JACK FLANNERY MCKINNEY TX 103 9 34 27:29.6 27:40.3 8:52/M
2 QUINN KELLEY 519 7 35 27:33.0 27:48.7 8:53/M
3 NOAH KUEHN MCKINNEY TX 215 9 91 33:52.3 34:08.4 10:55/M
4 LOGAN COTTEW 819 09 119 38:35.5 38:39.9 12:27/M
5 BOSTON KUEHN MCKINNEY TX 216 7 143 44:22.7 44:40.6 14:19/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JAYSON TUCKER KAUFMAN TX 451 14 11 22:56.9 22:56.9 7:24/M
2 PHILIP MILLER PLANO TX 243 11 45 28:29.1 28:29.7 9:11/M
3 HUDSON POWELL 841 10 58 29:30.4 29:35.7 9:31/M
4 BEN EDWARDS MCKINNEY TX 92 10 77 32:12.0 32:23.4 10:23/M
5 JOHN HANCHEY LUCAS TX 123 11 79 32:17.8 32:41.9 10:25/M
6 JAX POWELL 821 13 118 38:29.0 38:32.8 12:25/M
7 KALEB MCPHERSON MCKINNEY TX 241 14 157 46:50.3 47:14.6 15:06/M
8 NOAH YING MCKINNEY TX 464 13 158 46:52.9 47:16.6 15:07/M
9 DOMINICK GIUDICE PLANO TX 113 10 174 53:07.4 53:50.1 17:08/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ALI SADEK 850 15 2 19:45.5 19:46.1 6:22/M
2 DANIEL MORRIS 824 16 3 19:59.0 20:00.1 6:27/M
3 KONNER KEMP KAUFMAN TX 209 15 32 27:10.8 27:11.3 8:46/M
4 SPENSER HINKELMAN MCKINNEY TX 187 19 60 30:21.0 31:07.9 9:47/M
5 JEREMIAH PETTUS 802 16 80 32:17.8 32:26.1 10:25/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ZACHARY SHIRLEY PLANO TX 434 25 12 23:00.4 23:01.8 7:25/M
2 JOSH HANS RICHARDSON TX 134 29 25 26:16.7 26:30.1 8:28/M
3 JONATHAN VACCARO 845 29 40 27:56.6 27:56.6 9:01/M
4 DAVID JAMES MCKINNEY TX 203 29 82 32:18.9 32:39.6 10:25/M
5 MARK HSU RICHARDSON TX 201 25 161 47:55.8 48:46.2 15:27/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MATT FOSLER 834 31 7 21:30.8 21:35.9 6:56/M
2 MATTHEW MILLIRON PLANO TX 250 34 14 23:26.7 23:33.1 7:34/M
3 KEVIN HOFFMAN MCKINNEY TX 199 32 17 24:18.6 24:21.3 7:50/M
4 PHILIP CRONE FRISCO TX 56 33 26 26:25.7 26:29.8 8:31/M
5 TIM ZANDER PLANO TX 465 33 51 29:11.7 29:17.6 9:25/M
6 ROB MYERS MCKINNEY TX 262 30 72 31:30.3 31:55.5 10:10/M
7 MARVIN MOLINA IRVING TX 255 32 98 34:49.6 35:40.1 11:14/M
8 JUSTIN LOCEY LITTLE ELM TX 219 33 132 40:34.9 41:13.7 13:05/M
9 JASON EOID 846 30 153 45:47.5 46:39.2 14:46/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KELLY JOHNSON CARROLLTON TX 205 35 8 22:29.3 22:31.6 7:15/M
2 AARON RUCKER MCKINNEY TX 421 35 9 22:40.3 22:43.9 7:19/M
3 GEORGE BRANCH ARLINGTON TX 29 39 13 23:18.6 24:05.3 7:31/M
4 MATTHEW SPITZNER PRINCETON TX 439 35 22 25:53.0 26:20.5 8:21/M
5 JEFF SAMMON MCKINNEY TX 422 37 56 29:19.0 29:28.9 9:27/M
6 TIM COTTEW 848 38 59 29:34.7 29:39.2 9:32/M
7 ANDREW BAINES LITTLE ELM TX 2 38 62 30:22.9 30:24.3 9:48/M
8 STEVE BARANY MCKINNEY TX 11 36 70 31:17.5 31:30.9 10:05/M
9 DENNIS GILLCRESE JR BELLS TX 111 37 99 35:09.5 35:43.2 11:20/M
10 KURT KUEHN MCKINNEY TX 213 39 144 44:22.9 44:40.1 14:19/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 EVAN FREUDER 1372 43 19 24:40.0 24:40.0 7:57/M
2 SEAN FLANNERY MCKINNEY TX 102 41 30 26:52.7 27:03.6 8:40/M
3 WILLIAM MCPHERSON MCKINNEY TX 239 44 67 31:12.0 31:35.7 10:04/M
4 BRETT SHEFFIELD FRISCO TX 433 42 76 31:54.5 32:29.2 10:17/M
5 BRIAN HANCHEY LUCAS TX 118 43 81 32:18.3 32:41.9 10:25/M
6 CHRISTIAN EDWARDS MCKINNEY TX 96 41 128 40:03.4 40:14.8 12:55/M
7 CHARLES HOAGLAND DALLAS TX 190 42 142 44:11.9 58:17.1 14:15/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DANIEL DUFRESNE MCKINNEY TX 75 48 24 26:10.3 26:16.9 8:26/M
2 BRAD KELLEY 521 49 43 28:14.9 28:30.5 9:06/M
3 JOHN DOYLE FRISCO TX 67 47 48 28:58.8 29:33.5 9:21/M
4 JOE GARCIA MCKINNEY TX 108 48 93 33:54.8 34:18.5 10:56/M
5 ROY SETZENFAND MCKINNEY TX 429 47 103 35:58.2 36:08.6 11:36/M
6 DAVID NEWMAN WHITEWRIGHT TX 268 47 108 36:26.8 37:11.5 11:45/M
7 HARLAN BATAC MCKINNEY TX 19 45 136 41:31.7 42:01.2 13:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TOM GREENWALD FAIRVIEW TX 115 53 38 27:45.2 27:45.8 8:57/M
2 JAMES MILLER SAN MARCOS TX 244 50 46 28:39.1 28:47.4 9:15/M
3 TOM FAVORITE 820 52 63 30:37.0 31:14.9 9:53/M
4 MATT PETERS 823 53 114 37:35.7 37:53.8 12:07/M
5 JESSE GONZALES 825 50 138 42:13.6 43:01.4 13:37/M
6 JOHN HEIER PLANO TX 155 51 151 45:36.3 46:02.4 14:43/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 OCTAVIO MARTINEZ-HUERTA MCKINNEY TX 225 57 15 23:48.8 23:50.2 7:41/M
2 RICHARD FEGAN MCKINNEY TX 98 55 29 26:39.2 26:53.1 8:36/M
3 PETER HARP FRISCO TX 150 55 53 29:13.6 29:22.7 9:25/M
4 ROB MCFADDEN OWENS CROSS ROADS AL 232 56 64 30:38.5 30:46.9 9:53/M
5 TIMOTHY ULLRICH PLANO TX 452 56 73 31:32.0 31:52.6 10:10/M
6 WAYNE DYESS DALLAS TX 78 57 124 39:35.8 40:12.6 12:46/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JOHN RICKERBY MCKINNEY TX 412 64 16 24:12.3 24:15.0 7:48/M
2 MIKE HEIBERGER MCKINNEY TX 153 60 23 26:01.8 26:08.4 8:24/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JIM THEISEN MANSFIELD TX 448 66 37 27:42.8 27:42.8 8:56/M
2 BRUCE HILL FRISCO TX 179 67 44 28:21.6 28:27.1 9:09/M
3 VICTOR HSU 826 69 162 47:56.8 48:46.6 15:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 EDWARD SLATE 843 77 95 34:00.5 34:27.6 10:58/M