Park Glen Turkey Trot 2016 New

Age Group Results

November 24, 2016


Results By Race Chip Timing


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Susannah Lynch 1623 20 6 18:11.3
Top

Female Overall Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Sandra Stierman 1827 49 60 23:50.6
Top

Female Overall Grand Master Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Debra Wood 1694 53 144 27:41.7
Top

Female Overall Senior Grand Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Diane Allison The Allison Trotters 1436 65 334 35:51.8
Top

Female No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Tracie Easen Cowboys 1875 0 609 1:08:16.0
Top

Female 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Reyna Heisserer 1847 9 54 23:39.6
2 Chloe Daniel Filis Fam 1265 4 206 30:23.2
3 Ruby Kendel Team Gobbler Wobbler 1781 8 349 36:43.2
4 Ivy Keller 1609 8 352 36:48.3
5 Linh Nguyen The NGUYENERS 1464 9 450 45:25.8
6 Brinley Shaffer The Shaffers 1473 8 456 46:18.9
7 Krissy Trojacek 1684 8 568 57:24.6
8 Katie Keller 1607 6 571 57:41.0
9 Grace Morton Cowboys 1241 5 607 1:08:14.9
Top

Female 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Mallory Karpenko 1603 12 40 22:51.4
2 Megan Mirabal 1854 14 116 26:28.6
3 Zoey Conner Team Conner 1394 13 143 27:38.5
4 Liani Santsberry Pumpkin Gobblers 1350 10 159 28:25.3
5 Sarah Flanery 1565 13 170 28:45.0
6 Zada Conner Team Conner 1395 10 199 30:14.8
7 Reagan Goslee Goslee Family 1289 10 200 30:14.8
8 Caitlyn Kobiske 1614 13 210 30:29.2
9 Katie Allison The Allison Trotters 1437 12 211 30:36.0
10 Ashlyn Foley Fabulous Foleys 1258 13 269 33:06.7
11 Reese Tolmachoff Blacks 1237 12 271 33:08.1
12 Elizabeth Heron Heron family 1293 11 307 34:43.7
13 Natalie Cain Farm Fit 1262 12 310 34:50.4
14 Ella Richardson Richardson Runners 1367 12 319 35:01.2
15 Hope McEndree Team McEndree 1784 14 321 35:06.3
16 Emily Slean Team Slean 1420 10 322 35:06.5
17 Megan Allison The Allison Trotters 1438 10 331 35:49.1
18 Bethany Shaffer The Shaffers 1472 13 337 36:01.5
19 Laura Davis #watchustrot 1210 13 339 36:22.9
20 Evelyn Heil #watchustrot 1213 13 342 36:30.5
21 Jamie Gillihan The Gobblers 1456 13 355 37:05.0
22 Ella Kendel Team Gobbler Wobbler 1780 13 386 39:48.0
23 Madilynn Meyer Sweet Tator Trotters 1385 14 399 40:37.3
24 Anna Slean Team Slean 1417 12 432 43:22.5
25 Rebecca Hurt Hurt Family 1297 13 435 43:34.1
26 Caroline Earley Mema's Dressing 1327 10 439 43:55.2
27 Jasmine Pradth 1833 12 443 44:45.1
28 Addison Saunders Mema's Dressing 1329 10 445 44:46.4
29 Isabella Vadala Withers Plus 1 1849 11 452 45:49.2
30 Amber Leferre #watchustrot 1839 12 486 48:25.9
31 Kaylea Choat 1710 13 522 52:56.4
32 Audrey Wagstaff Wag-o-naters 1824 11 555 56:34.6
33 Elizabeth Nguyen The NGUYENERS 1463 14 586 1:00:42.7
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Thu Tran Ridge XC 1378 17 63 24:08.2
2 Dallas Sanders 1658 17 68 24:24.0
3 Rachel Pollard 1728 17 104 25:48.4
4 Lauren Hammonds Ridge XC 1374 16 106 25:55.0
5 Caitlin Davis #watchustrot 1211 19 110 26:20.1
6 Sierra Turner Team Casarez 1777 17 122 26:38.5
7 Erica Skinner 1834 18 216 30:40.5
8 Kaitlyn Slean Team Slean 1415 16 221 30:45.9
9 Allison Dibbell The Gobblers 1454 15 237 31:28.2
10 Lauren Gottis Gottis 1894 17 251 32:18.8
11 Taylor Choat 1709 16 253 32:22.8
12 Alyssa Cortesi Fast Giraffes!! 1263 16 264 32:51.0
13 Gabbie Suggs Destiny Brown 1243 18 265 32:53.3
14 Destiny Brown Destiny Brown / Fast Giraffes 1244 18 266 32:54.0
15 Hanna Newcomer 1897 19 284 33:35.7
16 Idalia Nunez New IU Fans 1336 18 347 36:42.0
17 Madison Dibbell The Gobblers 1453 15 353 36:58.6
18 Julia Teinert The Cranberries 1450 15 385 39:43.0
19 Rachel Hurt Hurt Family 1299 15 429 42:58.5
20 Bailey Strother The Strother Fam 1477 17 463 46:36.2
21 Kendyl Coston Gobble Girls 1787 16 511 50:55.7
22 Katie Heaton 1851 17 514 51:46.0
23 Skylar Hibbard 1583 16 537 54:40.9
24 Avery Withers Withers Plus 1 1531 17 566 57:19.8
25 Ashlyn Walker The Walkers 1495 18 590 1:02:03.5
26 Makaylam Howard Team Both 1883 16 601 1:07:15.3
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Taylor Gottis Gottis 1893 20 70 24:32.8
2 Micaela Veitenheimer Team Veitenheimer 1428 24 100 25:45.4
3 Tracie Lee 1617 22 113 26:22.4
4 Elizabeth Herrera 1867 22 125 26:40.9
5 Sky Plummer 1647 20 156 28:21.0
6 Brittney Wright Trotting to Glory 1507 22 186 29:24.5
7 Stephanie Lomax Team Slean 1411 22 188 29:37.4
8 Caley Bourne Plodding Pluggers 1341 21 197 30:09.4
9 Kayla Coston Gobble Girls 1788 22 203 30:19.0
10 Sarah Devito 1828 23 229 31:15.7
11 Kendall Carter 1548 21 235 31:25.4
12 Julie Haake 1572 22 244 31:56.1
13 Bailey Dunn 1559 24 262 32:39.9
14 Kiley Bourne Plodding Pluggers 1342 24 267 32:54.6
15 Lauren Coker Foglebirds 1270 24 268 32:55.3
16 Starrleena Cervantes Trotting to Glory 2 1511 24 278 33:25.3
17 Patricia Malpass Rhythm in Blue 1363 24 297 34:21.9
18 Nicole Matchett 1628 23 323 35:14.9
19 Bethany McEndree Team McEndree 1401 20 371 38:49.9
20 Rae-Ann Hughes Jesus Freaks and Fast Sneaks 1307 24 419 42:13.7
21 Erin Slean Team Slean 1419 22 421 42:21.5
22 Lily Hoang Run for Fun 1860 21 442 44:32.3
23 Heather Belyea Bird is the Word 1225 24 479 47:57.9
24 Brooke Barnett 1537 20 482 48:02.4
25 Kathryn OBrien 1825 20 485 48:23.2
26 Megan Neveu #trotalong 1206 21 493 49:15.6
27 Darian Sands Foglebirds 1277 22 510 50:52.2
28 Shelby Allen 1702 23 517 52:21.7
29 McKay Munden 1724 22 524 53:15.5
30 Chandler Wall 1736 20 525 53:16.8
31 Holly Belyea Bird is the Word 1224 21 528 54:15.6
32 Meagan Miller Miller Family 1335 23 594 1:03:49.8
33 Amaretta Oguim Team Both 1885 22 613 1:09:22.5
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Laura Huning 1593 25 15 19:49.2
2 Raquel Jimenez The Sweet Potatoes 1483 28 69 24:27.4
3 Lauren McEndreee Team McEndree 1864 26 71 24:36.3
4 Hannah Willey 1689 27 139 27:34.0
5 Amy Harding Team LRVHD 1396 25 181 29:13.7
6 Lauren Filis Filis Fam 1269 27 192 29:54.3
7 Christina Barton Turkey Derriere 1516 28 204 30:19.4
8 Hadley Hewlett Rhythm in Blue 1359 25 226 30:58.6
9 Siobhain Lomax Team Slean 1410 26 232 31:22.5
10 Samantha Cleveland 1552 26 233 31:23.1
11 Jessica Sicking #trotalong 1208 27 240 31:37.4
12 Megan Massaro 1627 28 289 33:54.7
13 Courtney Dalrymple Foglebirds 1271 26 317 35:00.2
14 Natalie Palsgrove 1639 28 327 35:35.3
15 Rchel Shupp 1836 25 365 37:44.0
16 Rocio Vera VeraFam 1522 25 375 39:13.9
17 Skylar E Alcala Team Searles/Alcala 1404 28 382 39:30.7
18 Heather Williams 1691 29 391 40:02.4
19 Sarah Booker 1541 25 408 41:13.3
20 Lisa Buckland Team Slean 1408 27 424 42:29.0
21 Nicole Rede 1816 25 427 42:34.4
22 Chanel O'Brien 1726 26 433 43:23.7
23 Denice Neighbours 1637 29 437 43:53.2
24 Kelly Sigl 1746 29 458 46:22.4
25 Ashley Lowrie 1747 26 459 46:22.6
26 Kelli Grace David Grace 1792 29 460 46:30.0
27 Kathleen Drerup Team to Glory 1425 25 464 46:37.6
28 Noelle Holden 1586 28 467 46:55.0
29 Madeline Tucker 1686 25 477 47:55.3
30 Amy Ausburn 1703 29 531 54:24.8
31 Erika Pedroza 1806 28 533 54:37.0
32 Aileen Rodriquez 1807 26 535 54:38.7
33 Sarah Sherman 1664 29 542 54:49.2
34 Angelica Dominguez #4angrybirds 1201 27 545 54:55.3
35 Toni Gonzales 1719 25 552 56:09.8
36 Lorena Solis Drunkin Donuts 1804 25 570 57:34.7
37 Nicole Dunlap Don't Be Ridiculous 1248 27 583 1:00:13.1
38 Amanda Hurtik Miller Family 1332 29 595 1:03:52.1
39 Sarah Casarez Team Casarez 1391 27 605 1:07:30.0
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Rebecca Mousel 1634 32 72 24:36.9
2 Shannon Ortega 1865 33 109 26:17.0
3 Lindsey Tucker Turkey Derriere 1521 33 111 26:21.2
4 Rachel Wojcicki 1693 33 142 27:37.3
5 Casey Daniel Filis Fam 1266 30 150 27:57.7
6 Courtney Auten Auten-Cohen Family 1220 33 173 28:52.4
7 Amber Gelino Rhythm in Blue 1358 33 214 30:38.5
8 Kate Maucieri Turkey Derriere 1519 32 217 30:41.7
9 Jessica James Trotting to Glory 1506 33 223 30:54.2
10 Amanda Jennings 1853 34 225 30:55.9
11 Erica Tolmachoff Blacks 1236 34 274 33:22.9
12 Joanna blondeal 1890 30 286 33:39.4
13 Christi McNeill McDayPotoc Crew 1796 32 292 34:09.7
14 Nicole Drerup Team to Glory 1423 31 294 34:16.2
15 Bianca Bailey Pumpkin Gobblers 1348 32 302 34:40.4
16 Jacque Lickteig Rhythm in Blue 1361 33 326 35:28.2
17 Angela Heron Blacks 1232 30 333 35:51.7
18 Jill Tobkin 1681 34 345 36:35.9
19 Lucy Hernadez 1837 34 348 36:42.7
20 Amy Golightly The Gobbling Golightlys 1459 30 397 40:18.3
21 April Stine Turkey Derriere 1520 34 409 41:43.5
22 Leslie Yancey 1696 34 411 41:55.6
23 Gloria Cashion 1550 31 412 41:56.4
24 Rachel Ibrahim Ibrahim Family 1303 33 423 42:27.4
25 Stefanie Goslee Goslee Family 1291 34 441 44:18.7
26 LINDSEY POTOCKI McDayPotoc Crew 1801 34 448 45:06.5
27 Amber Kaemmerling 1599 34 454 46:06.6
28 Victoria Phillips 1645 31 484 48:10.0
29 Roni Rascon The Sweet Potatoes 1484 30 488 48:49.5
30 Kristen Carathers 4 Carathers Turkeys 1215 34 490 48:59.2
31 Bethany Cain The townies 1491 32 512 50:59.0
32 Eva Gutierrez FOTP Lifegroup 1278 32 518 52:36.9
33 Jennifer Siehling FOTP Lifegroup 1281 33 519 52:38.0
34 Mandy Leonard FOTP Lifegroup 1279 32 520 52:38.3
35 Jennifer Mitchell FOTP Lifegroup 1280 33 521 52:38.6
36 Melissa Cain The townies 1490 33 523 53:06.1
37 Ashley Taylor Ashley Taylor 1219 30 541 54:48.5
38 Tiffani Perez 1644 33 553 56:10.0
39 Brandi Bergman 1707 33 560 56:49.4
40 Kayla Walling Don't Be Ridiculous 1251 30 584 1:00:15.5
41 Edith Nguyen The NGUYENERS 1462 34 587 1:00:44.3
42 Tashunra Turner Team Both 1882 33 602 1:07:19.2
43 Kimberly Casarez Team Casarez 1388 31 604 1:07:29.1
44 Alicia Morton Cowboys 1239 32 608 1:08:15.5
45 Andrea Way Don't Be Ridiculous 1254 34 616 1:12:29.4
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Carrie Demcher 1558 38 39 22:46.0
2 Robin Macaluso 1624 38 77 24:49.2
3 Bonny Topham Topham Turkeys 1503 37 79 25:04.2
4 Jenny Glick 1569 36 84 25:14.2
5 Rasheda Contreras 1553 36 127 26:53.4
6 Trisha Evangelista 1562 38 161 28:33.4
7 Ashley Ansel 1869 37 168 28:40.8
8 Kiley Cohen Auten-Cohen Family 1222 36 182 29:14.7
9 Michele Reyes 1650 36 189 29:42.2
10 Amber Lickteig Rhythm in Blue 1360 35 212 30:36.7
11 Mandy Hitt The Cantoo 1448 37 255 32:25.7
12 Mandy Cain Farm Fit 1259 35 259 32:32.0
13 Janet Black Blacks 1228 39 260 32:36.3
14 Rebecca Foley Fabulous Foleys 1255 39 270 33:06.9
15 Tina Cantu The Cantoo 1444 36 282 33:34.9
16 Kassidy Gerstenkorn The Walking Waffles 1498 35 290 34:00.0
17 Laura Heron Heron family 1292 37 305 34:42.2
18 Twana Rogers 1729 39 357 37:15.4
19 Brandy Pena 1641 39 362 37:26.8
20 Sandra Murillo #4angrybirds 1203 36 363 37:27.4
21 Beth Keller 1606 38 368 38:08.9
22 Kelly Robinson 1652 37 373 39:02.4
23 Amy Hawks 1580 39 378 39:17.6
24 Tash Johnson 1596 39 396 40:17.3
25 Cynthia Flanery 1564 38 410 41:43.9
26 Heather Bell 1539 39 431 43:16.8
27 Tina Spoon Jana's Bananas 1772 39 449 45:25.7
28 Jana Conaway Jana's Bananas 1770 37 451 45:27.7
29 Michelle Meier 1773 38 539 54:45.8
30 Mary Smith 1669 37 550 56:04.9
31 Carin Vadala Withers Plus 1 1528 37 562 57:12.2
32 Maureen Trojacek 1683 37 567 57:23.5
33 Jannet Domingues Drunkin Donuts 1805 36 569 57:33.5
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Gale Wortham 1740 44 114 26:26.6
2 Hollie Hibbard 1582 43 133 27:24.0
3 Mara Townsley 1734 42 194 29:56.5
4 Shanna Briggs 1544 43 195 29:57.6
5 Leticia Salazar New IU Fans 1340 41 213 30:37.7
6 Deanna Jones Jones Family 1314 44 252 32:20.9
7 Marie Heil #watchustrot 1214 43 277 33:24.5
8 Andrea Rountree 1730 42 287 33:44.7
9 Marcie Munoz 1636 43 299 34:29.6
10 Karen Allison The Allison Trotters 1439 42 300 34:34.8
11 Rachel Zier 1700 44 306 34:42.5
12 GyElla Hinton 1584 42 325 35:25.4
13 Rebekah Pryor 1648 41 340 36:25.8
14 Schanda Ingram The Walking Waffles 1501 40 379 39:21.4
15 Stephanie Melton 1632 41 388 39:49.8
16 Sherri Davis 1873 41 403 40:44.1
17 Christina Saunders Mema's Dressing 1330 40 446 44:52.5
18 Ama Shaffer The Shaffers 1470 44 461 46:31.2
19 Stacey Larsen Gobblin' Along 1284 42 474 47:47.7
20 Lisa Dimmitt 1877 44 504 49:52.7
21 Cheryl Maschal Maschal's Raschals 1322 44 540 54:48.2
22 Elaine Wagstaff Wag-o-naters 1821 41 556 56:36.8
23 Julie Slean Team Slean 1414 42 578 58:49.6
24 Shannon Wayman Texas Wobblers 1435 42 592 1:03:20.6
25 Amy Hopkins Team Both 1887 42 603 1:07:25.3
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Toy Coston Gobble Girls 1790 49 93 25:36.5
2 Sarah Pierce 1727 45 95 25:38.4
3 Yvonne Arredondo 1535 47 112 26:21.9
4 Diane Bryant Pumpkin Pie til you Die 1352 45 118 26:31.5
5 Hart Tracey 1871 47 177 29:04.0
6 Alicia Malpass Rhythm in Blue 1362 45 220 30:45.4
7 Ann Gillihan The Gobblers 1455 46 246 32:00.4
8 Cheryl Richardson Richardson Runners 1366 45 291 34:06.8
9 Sonya Holloway 1589 46 308 34:44.1
10 Sandra Castillo 1881 46 358 37:17.4
11 Andrea Timbes 1679 45 369 38:12.3
12 Cam Trentham 1682 49 407 41:08.6
13 Mann Birkmire Rhythm in Blue 1356 49 416 42:05.8
14 Karen LeBlanc LeBlanc Team 1316 47 422 42:22.1
15 Andrea Toney 1733 48 436 43:36.5
16 Traci Earley Mema's Dressing 1326 46 438 43:53.7
17 Teresa Tucker Tucker Family 1512 48 509 50:18.9
18 Melanie Hurt Hurt Family 1298 45 516 52:08.5
19 Tonya Ward 1687 46 529 54:17.3
20 Cindy Withers Withers Plus 1 1532 48 565 57:18.0
21 Amy Walker The Walkers 1494 47 589 1:02:02.9
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Suzanne Starks 1879 54 152 28:01.2
2 Carrie Fogle Foglebirds 1272 54 175 29:01.2
3 Lewellyn Chapman 1809 51 205 30:22.5
4 Trisha DeSoi The Sweet Potatoes 1481 51 218 30:42.1
5 Elizabeth Shier Shierolo 1380 53 249 32:06.2
6 Gayle Veitenheimer Team Veitenheimer 1427 51 263 32:41.0
7 Rachel Roberts 1651 50 298 34:27.4
8 Ann Nguyen Run for Fun 1862 53 324 35:19.5
9 Anastasia Mahelona Rhythm in Blue 1723 52 328 35:40.0
10 Carmen Vera VeraFam 1524 53 377 39:14.2
11 Cathy Teinert The Cranberries 1452 50 392 40:06.3
12 Kris Carter 1547 51 400 40:41.7
13 Julia Telligman 1743 51 401 40:42.3
14 Ollie Burke 1872 51 404 40:44.7
15 Ronda Winn 1692 51 418 42:09.5
16 Lupe Alvarado Pumpkin Gobblers 1346 52 425 42:33.0
17 Zurita Ibrahim Ibrahim Family 1304 50 426 42:33.6
18 Sharon Strother The Strother Fam 1474 51 469 46:59.7
19 Denise Stephens Bird is the Word 1226 51 480 48:00.5
20 Doris Soto 1672 53 483 48:09.9
21 Elizabeth Cantu The Sweet Potatoes 1479 53 489 48:49.9
22 S Hamilton 1575 51 497 49:35.2
23 Kapua Smith 1666 52 499 49:35.9
24 Amy Lucas 1622 51 505 49:53.1
25 Alison McKee 1630 50 506 49:59.5
26 Karen Flowers 1717 53 544 54:51.0
27 Pam Combs 1712 53 548 55:49.3
28 Kerri sands Gobble Girls 1789 51 549 55:52.6
29 Kelly Slean Team Slean 1416 54 557 56:37.2
30 Janet Schwartz Wag-o-naters 1822 53 559 56:43.2
31 Cindy Boaz Don't Be Ridiculous 1247 50 617 1:12:31.4
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jill Smith 1671 57 157 28:23.4
2 Sherry Turner Team Casarez 1776 58 228 31:03.5
3 Minerva Martinez 1625 56 288 33:51.6
4 Brenda Friday Topham Turkeys 1502 57 344 36:32.4
5 Bobbie Sue Lomax Team Slean 1409 55 384 39:41.3
6 Kathy Willey 1688 55 402 40:43.6
7 Debbie Yancey 1697 55 414 42:01.7
8 Alice Johnson 1595 56 447 44:54.5
9 Cheryl Cain The townies 1489 58 475 47:50.6
10 Diane Neveu #trotalong 1207 58 494 49:16.4
11 Karen Echols 1560 58 498 49:35.6
12 Donna Drerup Team to Glory 1426 55 503 49:51.7
13 Cathy Filis Filis Fam 1267 58 507 50:11.9
14 Linda Maucieri Turkey Derriere 1518 58 546 55:22.3
15 Melissa Beck Turkey Derriere 1517 57 547 55:23.9
16 Vicki Day McDayPotoc Crew 1799 58 573 57:47.4
17 Vickie AdamsMiller Miller Family 1331 58 577 57:58.3
18 Rachel Casarez Team Casarez 1389 55 611 1:08:22.8
Top

Female 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Loretta Waldrop 1830 62 370 38:30.3
2 Rebecca Litsey 1619 61 398 40:29.7
3 Jeniece Shafer 1663 64 406 41:07.5
4 Susan Kaine 1602 62 472 47:39.5
5 Sheree Hall 1574 61 576 57:57.0
6 Allene Way Don't Be Ridiculous 1253 63 580 58:56.2
7 Maricela Santillan Pumpkin Pie til you Die 1355 67 581 58:56.9
8 Linda Posey Texas Wobblers 1433 67 614 1:11:53.0
9 Jeanne Dobbs Texas Wobblers 1432 66 615 1:11:53.8
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Troy Taylor 1674 23 1 15:26.6
Top

Male Overall Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jay Seago 1793 40 11 19:02.3
Top

Male Overall Grand Master Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jesus Lopez 1868 50 12 19:07.5
Top

Male Overall Senior Grand Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jack Englant 1561 68 121 26:36.6
Top

Male 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jackson Glick 1742 9 58 23:46.1
2 Ben Heron Heron family 1294 9 117 26:29.1
3 Jay Wagstaff Wag-o-naters 1820 7 119 26:34.6
4 Lucas Topham Topham Turkeys 1505 9 146 27:48.3
5 Zachary Polak Blacks 1233 8 160 28:27.2
6 Nathan Auten Auten-Cohen Family 1221 8 169 28:42.7
7 Nolan Goslee Goslee Family 1290 8 179 29:06.9
8 Ryan Larsen Gobblin' Along 1286 9 219 30:43.7
9 Noah Cantu The Cantoo 1447 8 254 32:24.8
10 Gabe Morton Cowboys 1240 7 332 35:50.4
11 Joseph LeBlanc LeBlanc Team 1318 9 356 37:12.8
12 Cooper Villegas Richardson Runners 1371 5 393 40:08.1
13 Charlie Way Don't Be Ridiculous 1252 9 405 40:55.2
14 Travis Kaemmerling 1600 6 453 46:05.7
15 Cameron Cantu The Cantoo 1446 7 476 47:50.7
16 Parket Robertson Gottis 1892 7 526 54:06.7
17 Aiden Schneider 1775 8 534 54:37.6
18 Jeremiah Perez 1643 9 554 56:10.7
19 Matt Cain Farm Fit 1261 9 598 1:05:17.4
Top

Male 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Antonio Florcruz 1567 14 4 17:42.2
2 Lawson Sanders 1657 13 32 21:55.8
3 Marc Vongsavath Ridge XC 1379 14 52 23:37.9
4 David Withers Withers Plus 1 1530 13 57 23:44.8
5 Carlos Ortiz 1638 13 59 23:49.6
6 Grant Woodson 1695 14 62 23:57.3
7 Trey Worsham 1739 14 67 24:22.4
8 Dylan Young 1699 13 89 25:28.2
9 Riley Sanders 1656 12 90 25:30.1
10 Brendin Thomas 1677 11 97 25:40.4
11 Truitt Munoz 1635 14 98 25:41.1
12 Nathan Hawks 1578 13 149 27:57.1
13 Jonathan McEndree Team McEndree 1400 13 153 28:04.1
14 Joshua Black Blacks 1229 10 158 28:23.5
15 Keith Richardson Richardson Runners 1369 14 162 28:34.7
16 Andrew Black Blacks 1231 12 167 28:40.7
17 James Hughes Richardson Runners 1810 10 178 29:06.8
18 Nolan LaPrath 1794 13 201 30:14.9
19 Alejandro Salazar New IU Fans 1339 12 242 31:40.9
20 Braddock Tolmachoff Blacks 1238 10 276 33:23.7
21 Mason Cain Farm Fit 1260 11 295 34:17.0
22 adrinn Nguyen 1832 14 329 35:47.5
23 Santiago Salazar New IU Fans 1338 11 350 36:43.2
24 Brent LeBlanc LeBlanc Team 1317 14 354 37:04.4
25 Marcus Pena 1642 12 359 37:19.8
26 Austin Sampley 1655 10 367 37:51.7
27 Noah Ingram The Walking Waffles 1500 10 380 39:26.2
28 Sam Teinert The Cranberries 1451 12 389 39:57.5
29 Matthew Kennedy 1721 12 430 43:09.7
30 Dreux Larsen Gobblin' Along 1285 11 473 47:40.6
31 Maurice Howard Team Both 1884 12 495 49:25.7
32 David Cain The townies 1493 13 596 1:04:02.7
33 Jacob Schneider 1774 12 599 1:06:25.4
34 Sam Maschal Maschal's Raschals 1323 12 600 1:06:36.3
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Nathan McEndree Team McEndree 1402 18 3 17:31.6
2 Ryan Halford Ridge XC 1373 18 8 18:49.1
3 Jose Oritz Ridge XC 1377 15 9 18:54.4
4 Austin Kobiske 1613 16 10 18:55.4
5 Jonathan Shier Shierolo 1381 17 13 19:19.4
6 Joseph O'Halloran Ridge XC 1376 15 14 19:30.1
7 Austin Young The Thundercats 1488 17 16 20:07.0
8 Jakob Davis Ridge XC 1372 16 17 20:18.4
9 Garrett Wortham 1741 16 22 21:02.4
10 Mark Csoros 1556 17 24 21:19.2
11 Parker Cota 1554 18 26 21:35.1
12 Kolby Kennington 1610 16 41 22:52.5
13 Parker Robinson The Thundercats 1487 17 43 23:04.6
14 Bear Parker The Thundercats 1486 18 46 23:07.6
15 Carlos Davila 1557 18 48 23:28.2
16 John Withers Withers Plus 1 1533 15 49 23:28.3
17 Nic Shier Shierolo 1382 16 51 23:37.4
18 Russ Vadala Withers Plus 1 1850 16 75 24:46.6
19 Zack Conner Team Conner 1393 16 81 25:10.9
20 Kevin Adams 1876 18 91 25:32.8
21 Antonio Hernandez Jesus Freaks and Fast Sneaks 1305 19 92 25:36.0
22 Chaudhry Yatis 1895 17 101 25:46.2
23 Ryan Jordan 1855 18 108 26:14.6
24 Vinh Nguyen Run for Fun 1859 19 163 28:35.2
25 Mitchell Meyer Sweet Tator Trotters 1387 16 174 28:56.7
26 Austin Walker The Walkers 1496 15 196 29:59.7
27 chase carter 1744 17 230 31:19.0
28 Nicolas Caughn 1845 17 279 33:26.3
29 Chase Sliva 1896 19 283 33:35.5
30 Tyler Kendel Team Gobbler Wobbler 1782 19 351 36:44.9
31 Bryce Tucker Tucker Family 1515 19 420 42:14.2
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Rick Nally 1725 21 2 15:50.4
2 Nathan Garcia Rhythm in Blue 1357 24 19 20:49.8
3 Matt Haake 1573 20 29 21:39.6
4 Hunter Howe Jesus Freaks and Fast Sneaks 1306 24 35 22:06.3
5 Jacob Fogle Foglebirds 1276 23 36 22:21.1
6 Hunter Hart 1870 20 38 22:45.9
7 Roderick Fraazier 1829 23 61 23:50.7
8 Josh Malpass Rhythm in Blue 1364 21 86 25:17.1
9 Chris McEndree Team McEndree 1863 24 99 25:43.7
10 Michael Flowers 1715 24 107 25:56.9
11 Alex Wall 1735 24 124 26:40.8
12 Tyler Barnett 1538 23 128 26:55.2
13 Brian Strother The Strother Fam 1475 20 135 27:24.7
14 John Levitt Levitt or Leave It 1321 24 136 27:25.7
15 Anthony Le Run for Fun 1858 21 137 27:33.2
16 Toomy Monk Jesus Freaks and Fast Sneaks 1308 24 138 27:33.3
17 Corey Fogle Foglebirds 1275 24 172 28:50.7
18 Zachary Knight 1826 22 247 32:05.5
19 Josh Gonzales The Sweet Potatoes 1720 20 275 33:23.5
20 Khoi Le Run for Fun 1857 21 301 34:35.0
21 Brandon Strother The Strother Fam 1478 22 309 34:44.1
22 Shane Mitten Jana's Bananas 1785 24 316 34:58.9
23 Nguyen Nam Run for Fun 1861 21 364 37:40.1
24 Zach Tucker 1685 24 478 47:55.4
25 Jason Tucker Tucker Family 1513 22 513 51:18.2
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Steven Mejia The OCR Guys 1467 27 5 18:11.1
2 Brandon Marx The OCR Guys 1466 29 20 20:54.1
3 AK Ibrahim Ibrahim Family 1301 28 23 21:12.1
4 Thomas JR Obrian 1842 26 30 21:40.3
5 Shawn McEndree Team McEndree 1783 27 31 21:53.5
6 Justin Drerup Team to Glory 1424 29 50 23:34.1
7 Blake Hurtik Miller Family 1333 29 55 23:40.9
8 Philip Levitt Levitt or Leave It 1319 28 56 23:41.9
9 Daniel Pineda Jesus Freaks and Fast Sneaks 1309 25 73 24:39.9
10 Chris Brown Team to Glory 1421 26 78 24:50.8
11 Pedro Torres Drunkin Donuts 1802 28 82 25:12.4
12 Clint Holloway 1831 25 87 25:18.3
13 Richard Veitenheimer Team Veitenheimer 1431 25 103 25:48.4
14 Uzkar Ibrahim Ibrahim Family 1300 27 130 27:00.9
15 DJ Fogle Foglebirds 1274 27 141 27:35.2
16 Tyler Rankin Team LRVHD 1397 29 145 27:47.9
17 Jonathan Pacheco Drunkin Donuts 1803 27 191 29:54.1
18 Justin Wright Trotting to Glory 1508 28 222 30:53.4
19 Anthony Stufflebean Jesus Freaks and Fast Sneaks 1880 25 239 31:35.2
20 Jonathan Lomax Team Slean 1412 26 248 32:06.2
21 Larry Briones 1545 25 272 33:15.2
22 Ryan Palsgrove 1640 28 281 33:33.0
23 Kyle Bartlett Gobble til you wobble 1282 26 285 33:37.8
24 Brent Collins Jana's Bananas 1786 26 303 34:40.8
25 Ryan J Alcala Team Searles/Alcala 1405 28 381 39:29.5
26 Nathan Turner The Gobbling Golightlys 1460 26 395 40:12.9
27 Bram Flowers 1716 27 434 43:24.7
28 Michael Holden 1587 28 468 46:55.2
29 Kevin Day McDayPotoc Crew 1800 27 532 54:29.5
30 Jeff Hudson Don't Be Ridiculous 1250 28 585 1:00:18.9
31 Richard Casarez Team Casarez 1390 28 606 1:07:33.3
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Antonio Lopez 1722 33 7 18:18.4
2 Evan Simmons 1732 31 65 24:11.2
3 Matt Taylor The OCR Guys 1469 30 74 24:42.4
4 Aaron Rister Gobble til you wobble 1283 30 85 25:15.0
5 Jonathan Golightly The Gobbling Golightlys 1457 33 94 25:37.9
6 Rob Bailey Pumpkin Gobblers 1349 32 123 26:39.9
7 Marc Bowser 1543 31 147 27:49.5
8 Kevin Jones 1598 32 180 29:13.6
9 Pierce Cushenberry Filis Fam 1264 31 207 30:23.8
10 Peter Sekimanga 1661 34 236 31:27.2
11 Jordan Goslee Goslee Family 1288 31 296 34:18.9
12 James Morton Cowboys 1242 33 335 35:52.6
13 Danny Hernandez 1838 34 346 36:41.7
14 Alejandro Vera VeraFam 1525 30 376 39:14.1
15 Michael Pardty 1823 31 444 44:46.4
16 Cesar Gonzalez #4angrybirds 1202 30 536 54:39.4
17 Blake Sicking #trotalong 1209 32 563 57:15.2
18 Matthew Turner Team Casarez 1778 32 564 57:15.8
19 Lance Bailey Team Both 1886 34 610 1:08:20.9
20 Jay Dunlap Don't Be Ridiculous 1249 32 612 1:08:40.3
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Piotr Gerstenkorn The Walking Waffles 1499 36 18 20:37.6
2 Miles Keller The OCR Guys 1465 37 27 21:38.8
3 Mark Topham Topham Turkeys 1504 37 34 22:04.1
4 Clayton Conaway Jana's Bananas 1771 35 44 23:06.9
5 Nicholas Heisserer 1846 38 53 23:39.3
6 Justin Ross 1841 35 66 24:20.4
7 Brandon Booker 1542 35 88 25:27.6
8 Jeffrey Heron Heron family 1295 37 115 26:28.4
9 Matthew Tobkin 1680 37 126 26:52.6
10 Derrick Evangelista 1563 37 166 28:38.9
11 John Huggins 1592 37 176 29:02.4
12 Chris Cohen Auten-Cohen Family 1223 37 183 29:16.8
13 Travis Hawks 1579 39 184 29:19.8
14 Donald Hoover 1591 36 187 29:29.2
15 Adam Stone 1848 38 227 31:02.0
16 Matthew Garrison 1888 37 231 31:20.8
17 Joey Vanderveer Team LRVHD 1398 39 256 32:28.5
18 Nolan Swanigan 1673 37 341 36:30.1
19 Kyle Jensen 1594 39 343 36:32.4
20 George Gonzales 1571 35 360 37:21.3
21 George Murillo #4angrybirds 1204 38 361 37:26.4
22 Justin Villegas Richardson Runners 1370 35 394 40:08.7
23 David grace David Grace 1791 35 462 46:32.0
24 Hugo Cantu The Cantoo 1445 38 481 48:01.9
25 Charles Carathers 4 Carathers Turkeys 1218 37 487 48:30.2
26 William Ausburn 1704 39 530 54:24.8
27 Clinton Bergman 1706 38 561 56:49.7
28 Sean Slean Team Slean 1418 39 582 58:58.4
29 Tim Cain The townies 1492 35 591 1:02:44.2
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 William Raymond The OCR Guys 1468 41 28 21:39.5
2 Anthony Lopez Ridge XC 1375 44 33 21:59.0
3 Neil Saunders Mema's Dressing 1328 43 37 22:24.2
4 John Schaub 1866 42 42 23:00.4
5 Michael Baker 1705 43 45 23:07.0
6 Aaron Heil #watchustrot 1212 42 83 25:14.2
7 Ricky Bryant Pumpkin Pie til you Die 1351 44 96 25:38.8
8 Patrick King 1611 41 129 26:58.0
9 Chris Black Blacks 1230 40 165 28:37.4
10 Brian Thomas 1678 41 257 32:28.5
11 Michael Salazar New IU Fans 1337 42 304 34:41.5
12 Kevin Larsen Gobblin' Along 1287 42 311 34:50.8
13 Matthew Brown 1708 41 312 34:52.2
14 Chris Haney 1576 41 372 39:00.9
15 Anthony Robinson 1653 44 374 39:04.2
16 James Shaffer The Shaffers 1471 43 455 46:18.0
17 Greg Hansen 1577 44 466 46:51.7
18 Chris Carathers 4 Carathers Turkeys 1216 41 491 48:59.3
19 Dan Zier 1701 43 492 49:06.9
20 Chris Hibbard 1581 44 538 54:41.1
21 Todd Smith 1668 40 551 56:07.0
22 Charles Keller 1608 44 574 57:48.9
23 Eli Sanders 1731 40 575 57:52.2
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Robert Taylor 1676 45 76 24:49.0
2 Colin Conner Team Conner 1392 45 102 25:46.7
3 Wayne Foley Fabulous Foleys 1257 46 151 28:01.1
4 Bobby Holloway 1590 45 164 28:36.5
5 Pablo Ozuna Team Ozuna 1403 46 190 29:48.2
6 Bill Gottis Gottis 1891 49 193 29:54.6
7 Stephen McEndree Team McEndree 1399 47 215 30:39.3
8 Bryan Hiett 1808 46 241 31:40.6
9 Brian Richardson Richardson Runners 1368 48 250 32:13.7
10 Chris Altizer 1534 46 258 32:29.0
11 jeff samuelson 1889 48 273 33:20.9
12 Jim Lee 1615 49 293 34:13.7
13 Troy Meyer Sweet Tator Trotters 1384 49 320 35:05.8
14 Erik Kendel Team Gobbler Wobbler 1779 45 387 39:48.0
15 Edward Taylor Rhythm in Blue 1365 48 415 42:04.6
16 Matt Grim 1844 47 417 42:09.2
17 David Hurt Hurt Family 1296 48 515 52:07.8
18 Stan Maschal Maschal's Raschals 1324 47 543 54:49.5
19 Bob Matzen Wag-o-naters 1819 47 558 56:39.6
20 Jay Walker The Walkers 1497 46 588 1:01:58.4
21 Gary Wayman Texas Wobblers 1434 47 593 1:03:22.3
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 John Desoi The Sweet Potatoes 1482 53 21 20:54.8
2 Jay Worsham 1737 50 80 25:08.3
3 Bryan Quinn 1649 50 105 25:48.5
4 Lee Wagstaff Wag-o-naters 1818 52 120 26:34.9
5 James Fishpaw 1817 53 132 27:22.6
6 Danny Fry 1718 52 134 27:24.0
7 Shawn Casey 1549 50 140 27:34.0
8 Dan Withers Withers Plus 1 1529 51 148 27:53.2
9 Ronald Barnett 1536 52 171 28:46.7
10 Jeff Wright Trotting to Glory 1509 54 185 29:21.3
11 Oscar Ibrahim Ibrahim Family 1302 53 209 30:26.1
12 Russell Veitenheimer Team Veitenheimer 1429 52 261 32:39.7
13 Nick Easen Cowboys 1874 53 336 35:53.9
14 Cole Sampley 1654 50 366 37:51.0
15 Kevin Slean Team Slean 1413 53 383 39:34.9
16 Jay Teinert The Cranberries 1449 54 390 40:00.2
17 Roberto Alvarado Pumpkin Gobblers 1347 53 440 44:02.6
18 Gary Strother The Strother Fam 1476 53 465 46:40.3
19 Dan Fogle Foglebirds 1273 54 496 49:30.2
20 Alan Tucker Tucker Family 1514 50 508 50:16.0
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Doug Neveu #trotalong 1205 56 25 21:25.9
2 David Cabral 1546 56 47 23:17.8
3 Arturo Florcruz 1566 56 64 24:09.7
4 Tim Shupp 1835 55 154 28:06.2
5 Jerry LaPrath 1795 58 202 30:15.8
6 Armando Vera VeraFam 1523 57 224 30:54.3
7 Brian Cleveland 1551 59 234 31:23.3
8 Al Cloud 1711 57 238 31:28.2
9 Jesse Cervantes Trotting to Glory 2 1510 56 280 33:27.3
10 Doreen Davenport Plodding Pluggers 1345 57 313 34:53.7
11 Douglas Flowers 1714 58 314 34:54.2
12 Clark Davenport Plodding Pluggers 1344 58 315 34:55.6
13 Matt Williams 1690 59 318 35:00.7
14 Greg Bourne Plodding Pluggers 1343 56 330 35:47.6
15 Noel Menjivar 1633 56 413 41:56.6
16 David Booker 1540 59 428 42:35.1
17 Hugh Heaton 1852 59 471 47:37.7
18 Thomas Obrien 1843 57 500 49:43.9
19 Doug Drerup Team to Glory 1422 56 502 49:47.4
20 Robert Stephens Bird is the Word 1227 55 527 54:12.9
21 Steve Day McDayPotoc Crew 1797 57 572 57:43.3
Top

Male 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Marvin Smith 1670 69 131 27:20.4
2 Tom coleman 1840 69 155 28:12.7
3 Charlie Levitt Levitt or Leave It 1320 61 198 30:10.4
4 Don Shafer 1662 65 208 30:24.1
5 Ron Plummer 1646 62 243 31:42.2
6 Mauro Santillan Pumpkin Pie til you Die 1354 66 245 32:00.0
7 Donald G Searles Team Searles/Alcala 1406 70 338 36:18.3
8 David Sigl 1745 60 457 46:21.0
9 Stephen Kaine 1601 62 470 47:27.1
10 Richard Holdeman 1585 78 501 49:47.4
11 Bob Boaz Don't Be Ridiculous 1246 80 579 58:53.8
12 David Miller Miller Family 1334 62 597 1:04:17.1